Hogyan vélekednek az üzleti vezetők a mesterséges intelligenciáról, hogyan használják, és mi áll az elfogadás útjában? A TeamViewer új kutatási jelentésében megtalálhatók a válaszok. Nézzük, hogy vélekednek az IT szektor vezetői az AI üzleti felhasználása kapcsán!
Az elmúlt néhány évben a mesterséges intelligencia világszerte kritikus eszközzé vált az informatikai vezetők számára. A rutinfeladatok automatizálásától a stratégiai döntések irányításáig radikális változásokat eredményez a vállalkozások működésében.
A gyors fejlődéssel azonban kihívások is járnak - hogyan maradhatunk a fejlődés élén, hogyan használhatjuk hatékonyan az AI-t, és hogyan biztosíthatjuk, hogy szervezetünk versenyképes maradjon? A TeamViewer legújabb kutatási dokumentuma, a The AI Opportunity Report részletesen megvizsgálja ezeket a kérdéseket, értékes meglátásokkal az informatikai vezetők és döntéshozók számára.
A mesterséges intelligencia nem csak egy divatos szó. Ez egy átalakító erő, amely a munkánkra hat. A jelentés szerint az informatikai döntéshozók 72%-a úgy véli, hogy szervezetükben az AI bevezetése megérett, 99%-uk pedig egyértelmű előnyöket lát benne.
Ezek az előnyök a hatékonyság és a termelékenység növelésétől kezdve a jobb ügyfél-elégedettségig és a bevételek növekedéséig terjednek. A válaszadók havonta átlagosan 12 óra megtakarításról számoltak be alkalmazottanként. Az informatikai ágazatban dolgozók pedig 16 óra megtakarítást becsültek, ami rengeteg időt szabadít fel, hogy a fontosabb feladatokra összpontosíthassanak.
A felmérés adatai szerint az AI használata a tavalyi évhez képest figyelemre méltó, 27%-os növekedést mutat, ami alátámasztja a technológia növekvő szerepét a munkahelyeken. A kis és nagy cégek egyre gyakrabban használják az AI-t olyan feladatokra, mint az ügyfélszolgálat automatizálása, az adatelemzés és a prediktív analitika.
A mesterséges intelligencia bevezetése azonban nem mentes a kihívásoktól. A jelentés szerint a válaszadók 46%-a az infrastruktúra vagy a pénzügyi támogatás hiányát nevezte meg a bevezetés jelentős akadályaként. Emellett az IT-vezetők 69%-a aggódik a biztonsági kockázatok miatt, különösen az adatkezeléssel kapcsolatban. A jövőben ezen aggodalmak kezelése kulcsfontosságú lesz a mesterséges intelligencia megfelelő integrációja szempontjából.
Az AI jövője az üzleti életben ígéretesnek tűnik, felhasználása mindenképpen megfontolandó. A válaszadók többsége (75%) a következő hat-tizenkét hónapban a mesterséges intelligenciába történő beruházások növekedésére számít. Ez azt jelzi, hogy erősen hisznek abban, hogy a mesterséges intelligencia képes az üzleti növekedés és az innováció előmozdítására.
Mivel azonban a vállalatok egyre többet fektetnek be az AI-ba, az átfogó képzés iránti igényt is felismerték. Az informatikai vezetők jelentős, 94%-a úgy véli, hogy több képzésre van szükség az AI-val kapcsolatos kockázatok mérsékléséhez, és 72%-uk tervezi, hogy a következő évben további képzéseket szervez.
Az AI hatékony üzleti felhasználása csak akkor lehet sikeres, ha a dolgozók tudják is, mihez kell vele kezdeni. A képzések nem csak arról szólnak, hogy megtanuljuk, hogyan kell használni a mesterséges intelligencia eszközeit: Hanem annak megértéséről is, hogyan lehet ezeket az eszközöket megfelelően integrálni a szervezetbe. Ez magában foglalja a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kockázatok kezelését, az adatbiztonság biztosítását és az alkalmazottak képessé tételét arra, hogy magabiztosan használják a mesterséges intelligenciát.
A jelentésből kiderül, hogy míg az informatikai vezetők 85%-a elfogadja, hogy az informatikán kívüli alkalmazottak is használhatják a mesterséges intelligenciát, addig az emberi felügyelet nélküli döntéshozatalban továbbra is alacsony a bizalom (31%). Ez alátámasztja, hogy folyamatos oktatásra és készségfejlesztésre van szükség az AI-kompetencia érdekében a szervezetekben, hogy a munkatársak biztosítani tudják a szükséges felügyeletet.
A mesterséges intelligencia iránti lelkesedés ellenére továbbra is vannak kihívások. A kutatás számos trükkös akadályt azonosít az AI bevezetése előtt. Főként a magas bevezetési költségeket és a befektetés egyértelmű megtérülésének (ROI) hiányát.
Ezen akadályok leküzdése érdekében az informatikai vezetőknek az üzleti célokkal összhangban lévő, robusztus AI-stratégia kialakítására kell összpontosítaniuk. Ez azt jelenti, hogy a megfelelő technológiákba kell befektetni, és segíteni kell a folyamatos tanulás és innováció kultúrájának kialakítását.
A biztonsági kockázatokkal kapcsolatos aggodalmak is széles körben elterjedtek, a válaszadók 64%-a óvatosan használja a mesterséges intelligenciát e félelmek miatt. Az AI-ban rejlő lehetőségek teljes körű kiaknázásához a vállalatoknak szembe kell nézniük ezekkel a biztonsági aggályokkal. Szigorú intézkedéseket kell bevezetniük az adatok védelme és a megfelelőség biztosítása érdekében.
Ahogy a mesterséges intelligencia tovább fejlődik, az üzleti életre gyakorolt hatása csak növekedni fog. Az iparág vezetőinek egyedülálló lehetőségük van arra, hogy az AI segítségével a hatékonyság, az innováció és a növekedés előmozdítására használják fel ezt az átalakulást. Azzal, hogy tájékozott és proaktív maradsz, biztosíthatod, hogy szervezeted nemcsak lépést tarthat az AI fejlődésével, hanem élen is járhat a digitális átalakulás új korszakában.
Forrás: The power of AI
Lépj ki a karácsonyi üdvözlőlap megszokásából, készíts idén egyedi kártyát! A webinár videójában pedig mutatjuk, hogyan.
Ne hagyd ki a lehetőséget, és szerezd be Adobe Express előfizetésedet most 30% kedvezménnyel!
Lépj ki a karácsonyi üdvözlőlap megszokásából, készíts idén egyedi kártyát! Mutatjuk, hogyan, hogy biztosan a tiéd legyen a legkülönlegesebb.