Élet az Adobe után - Fotó szerkesztés


Annak ellenére, hogy meggyőződésem, hogy a felhőbe költözés és a “szoftver, mint szolgáltatás” típusú szemlélet a legjobb dolog, ami a szoftver piaccal történhetett, azért úgy gondolom, hogy az is tök érthető, ha az ember váltani szeretne CC csomagról valami másra.


életazadobeutan.png

 

Ez nem egyszerű: az Adobe Creative Cloud csomag kiváltása néha lehetetlen feladatnak tűnik, és nem csak azért, mert a szoftver-piaci trendek egyértelműen az előfizetéses konstrukciók irányába mutatnak, hanem azért is, mert a beidegződések és elsajátított munkafolyamatok kiváltásához sokszor nekünk magunknak, mint felhasználónak is meg kell változnunk.

Ebben a cikk-sorozatban megkísérlem a lehetetlent, és összefoglalom az Adobe CC egyes egységeinek a kiváltására legalkalmasabb szoftvereket - a teljesség igénye nélkül. Jelen sorok írásakor a felsorolt termékek mindegyike elérhető “örökös” verzióban is, de - bár vannak átfedések az egyes termékek között -, fontos megjegyezni, hogy sok közülük csak bizonyos Adobe munkafolyamatok kiváltására alkalmas, és nem fedi le a CC csomag releváns tagjának a tudását.

A sorozat első részében kifejezetten a fotó szerkesztéssel foglalkozom, és az Adobe Photoshop és az Adobe Lightroom legjelentősebb alternatíváinak mentem utána.

 

untitled (2)_1.png

 

Az Adobe Photoshop alternatívái

Affinity Photo 1.7 (ára ~ 50 USD)

Értékelés: 8 pont

Platform: Win, Mac és iPad

Az Affinity egyértelműen a Photoshop babérjaira tőr. A Sherif cég kitűnően látta meg az Adobe CC szkeptikusok kételyei által megjelent piaci űrt, és úgy dobta piacra a saját program csomagját, hogy az az alap illusztrációs, fotószerkesztő és DTP feladatokat is ki tudja szolgálni. Az Affinity Photo ennek a törekvésnek a gyermeke. Tudásában a Photoshop CS5 és CS6 közé lehetne elhelyezni: szemléletmódjában ugyanis néhol kissé maradi, ugyanakkor néha törtetően újszerű. Az alapszoftver feature listája ugyanakkor igyekszik folyamatosan (és hűen) lemásolni a Photoshop CC újításait.

Az Affinity Photo egy viszonylag új versenyző a kihívók között, éppen ezért van még hová fejlődnie, ennek ellenére komoly alternatívája a Photoshop CC-nek.

 

Forrás: Affinity Photo

 

untitled (2)_1.png

 

Corel Paint Shop Pro 2019 Ulimate (ára ~90 USD)

Értékelés: 9 pont

Platform: Win

A Corel Paint Shop Pro valójában egy programcsomag, ami teljes értékű Adobe Photoshop CC rivális. Az alapszoftver tudása némileg az Adobe Photoshop CC aktuális verziója mögött kullog, ugyanakkor szemléletmódjában nagyon közel áll ahhoz. Sebessége és dinamikája miatt kifejezetten szerethető szoftver. A csomag (az ULTIMATE verzióban) tartalmazza a Corel Aftershoot és a Corel Painter Essentials termékeket is. Az előbbi egy remek Lightroom alternatíva, míg az utóbbi egy digitális festő szoftver.

 

Forrás: Corel PaintShopPro

 

untitled (2)_1.png

 

Acorn 6 ( ára: ~30 USD)

Értékelés: 7 pont

Platform: Mac

Az Acorn egyszerűsége lenyűgöző. Ha holnap kellene váltanom Photoshopról más termékre, alighanem ezt választanám. Alap szerkesztési feladatokra tökéletes, de tervezési feladatokra is alkalmas. Használ okos rétegeket, egészen speciális szöveg effekteket - és nagyon látványos filtereket is. Felülete egyáltalán nem Photoshop idegen, kb. fél perc alatt megszokható - az egyetlen baja, hogy kizárólag Mac-re érhető el. 🙁

 

acorn6.jpeg

 

untitled (2)_1.png

 

Corel PHOTO-PAINT 2019 (ára: 700 USD - a CorelDraw Graphics Suite részeként)

Értékelés: 7 pont

Platform: Win, Mac és Web

Felejts el mindent, amit a fotószerkesztésről tudsz. Mert ugyan a Photo-Paint valóban egy 100%-os Photoshop CC alternatíva, ami évtizedek óta a CorelDraw Graphics Suite része, de sajnos éppen ezért nagyon erősen egyedi szemléletmódot kíván meg a felhasználójától. Óriási tudását ezért nehéz lesz kihasználni, ha az ember esetleg váltásra kényszerül a jó öreg PS-ről - ez nagy kár, mert a Photo-Paint gyors is, stabil is, okos is és szerethető is - csak időt kell neki (és önmagunknak) adni.

 

corelphoto-paint.jpeg

 

untitled (2)_1.png

 

GIMP (ára: ingyenes)

Értékelés: 8 pont

Platform: Win, Mac és Linux

A GIMP kétségkívül fejlődik. A legfrissebb verzió felhasználói felülete már nagyon is Photoshoppos, a tudása is kielégítő és a kompatibilitása is meggyőző. Nem mondom, hogy a GIMP az ingyenes grafikai szoftverek királya (hogy senkit se hagyjak kétségek között őrlődni, szerintem az a Krita) de tény, hogy otthoni, fotószerkesztési feladatok ellátására, de akár nagyobb lélegzetvételű kihívásokra is megfelelő választ nyújt. Ha feltétlenül össze kellene hasonlítanom valamelyik PS verzióval, akkor úgy a CS5 körül ragadnék meg (szakaszos és nem dinamikus scroll, néha angol, néha magyar nyelv, ötletszerű párbeszédpanelek). 

De nem akarom, mert ez a szoftver teljesen ingyenes, miközben az egész csak 220 Mb körüli helyet foglal - miközben az évek során a terjedésének gátat szabó egyedi szemléletmód nagyon is közel tudott kerülni a Photoshoppéhoz. Nem állítom, hogy néhány perc alatt át lehet szokni a GIMP-re, de úgy érzem, hogy ez ma már cseppet sem lehetetlen.

 

gimp.png

 

untitled (2)_1.png

 

PhotoScape X (ára: ingyenes)

Értékelés: 9 pont

Platform: Win és Mac

A PhotoScape azért említésre méltó szoftver, mert valahol a Photoshop és a Lightroom között foglal helyet, ezért nagyon egyszerű elsajátítani a használatát. Az otthoni fotó manipuláláshoz bőven elég tudása van, miközben a megtanulásához nem kell feltúrni a fél internetet, elég csak picit kísérletezgetni vele. Bár a PhotoScape sokkal többet nyújt, mint egy mobilos fotószerkesztő app, az innovatív és modern kezelőfelületéről azok egyszerűsége köszön vissza, ráadásul ingyenes és sok olyan funkciót is másol, amit a Photoshop is csak nemrégiben vezetett be. Kipróbálása még PS mellett is kötelező.

 

Forrás: PhotoScape Team

 

untitled (2)_1.png

 

Lightroom alternatívák
 
On1 Photo Raw 2019 (ára: 100 USD)

Értékelés: 9 pont

Platform: Win és Mac

A PhotoRaw egy rétegeket használó Lightroom alternatíva. Ilyenformán a maga 100 USD-s árával a legjobb lehetőség Lightroom kiváltására, ráadásul nagyon aktívan fejlesztik, már öt komolyabb  frissítés is érkezett a 2019-es változathoz. Az egyetlen hátránya, hogy nem index fájlokat, hanem lokális adatbázist használ, aminek nagyon nehézkes a backupja - de a cég ígéri, hogy hamarosan ezt a problémát is elhárítja.

 

Forrás: ON1

 

untitled (2)_1.png

 

Corel AfterShot Pro 3 (ára: 90 USD)

Értékelés: 10 pont

Platform: Win és Mac

Az AfterShot nem egy szépség, pedig ma már ez is nagyon fontos. Mégis a személyes kedvencemmé tudott válni. Funkcionalitásában simán felveszi a versenyt a Lightroommal, sebességben pedig két vállra fekteti a teljes mezőnyt, de se szeri se száma azoknak az ötletes újításoknak, amik miatt az AfterShoot egyedülálló: a felhasználó felületen minden funkció elérhető ide - oda kattintgatás nélkül, nincs indexelési idő, szinte mindenre van minden automatizmus (amire nincs az scriptelhető), a tömeges képfeldolgozás (nem csak a szerkesztés, hanem az átnevezés és a konvertálás is) elképesztően egyszerű. 

Az AfterShot egy olyan alternatíva - és ezt csak nagyon félve írom le - ami nemcsak hogy felnő, de túl is szárnyal az Adobe Lightroom Classic által nyújtott lehetőségeken. Ezért az árért ajándék.

 

Forrás: AfterShot Pro

 

untitled (2)_1.png

 

Capture One 12 (ára:250 USD)

Értékelés: 6 pont

Platform: Win és Mac

A tesztek során mindent megtettem, hogy szeretni tudjam a Capture One-t. Talán az én hibám, hogy ez nem sikerült.
Pedig a Phase One tudása van a fejlesztés mögött, és a cég mindent megtesz, hogy elérjen a felhasználók szívéig: külön, dedikált fényképezőgép típusokra szabott kiadások léteznek, elképesztően menő weboldal gazdag ismertetővel, ingyenes tanfolyam a vásárlás mellé, nagyon szép felhasználói felület (sokkal szebb, mint a LR). Van itt tehát minden.

De valahogy ez a szoftver “nem adja”. A DAM szolgáltatás nagyon látványos és gyors - ezt imádtam - de azután belevesztem a millió apró ikon tengerébe. Valahol azt érzem, hogy ez az a szoftver, ami a legtöbb szolgáltatást nyújtja a Lightroom kihívók között, de ezek a szolgáltatások egyáltalán nem esnek kézre, szemre. 
Ezért a (szigorúan szubjektív) pontszám.

 

Forrás: Capture One Pro

 

untitled (2)_1.png

 

Alien Skin Exposure X4 (ára: 120 USD)

Értékelés: 9 pont

Platform: Win és Mac

Az AlienSkin régi játékos a Photoshop filterek piacán, és ilyen filterként az Exposure is elérhető már jó ideje. Az, hogy ez a tudás bele tudott kerülni egy önálló szoftverbe, és megélhetett néhány saját kiadást, az nagyon klassz dolog. Ráadásul azok a fotósok, akik ezt a PS plugint használták, jó szívvel váltottak a valóban kiváló minőségű szoftver felé - és hagyták el a Lightroom-ot. Az Exposure ugyanis tényleg kiváltja az LR-t, a fórumok tanulsága szerint még jobb is annál. Kezeli a rétegeket, virtuális fájlmásolatokat tud létrehozni és képes önmagától “okos” gyűjteményeket létrehozni. Óriási tudás van ebben a kis szoftverben - bár érzésem szerint azért némileg túlárazva.

 

Forrás: Alien Skin Software

 

untitled (2)_1.png

 

ACDSEE PhotoStudio Ultimate 2019 (ára: 150 USD)

Értékelés: 9 pont

Platform: Win

Ha az AlienSkinhez hasonló nagy múltú szoftver háztól keresel szoftvert, olyat, ami a Lightroomhoz hasonlatosan moduláris felépítésű, olcsó, de nagy tudású (előfizetéssel szó szerint filléres) - miközben nem szeretnéd újra tanulni a kezelőfelületet, akkor a PhotoStudio a te szoftvered. Azt gondolom, hogy ár-érték arányban talán az ACDSee a bajnok: miközben bizonyos funkciókban túl is szárnyalja a teljes mezőnyt (rétegek használata, teljes GUI testreszabási lehetőség, arcfelismerés illetve az egyedülálló és nagyon menő LightEQ technológia) az örökös változat ára mindössze 150 USD. 

 

Forrás: ACDSee

 

untitled (2)_1.png

 

DxO PhotoLab 2 (ára: 200 USD)

Értékelés: 7 pont

Platform: Win és Mac

A mezőny meglepetése volt a PhotoLab, mert annyira dinamikus, annyira tökéletesnek tűnik, hogy fel sem tűnnek a hiányosságai. Pedig ez a szoftver nem tud sokkal többet, mint a feleannyiba kerülő PhotoRaw, sőt, végső soron a rétegkezelő hiányán és a többmonitoros támogatás (!!!) hiányán kívül még elég sok minden más is felróható neki. 

Hogy akkor mégis mi nyűgözött le ebben a szoftverben? Hát a szerkesztés minősége. Gyönyörűek az effektek és még a teljesen automatikus funkciók, mint a színkiemelés vagy a dehaze is tökéletesen zajmentes végeredményt produkálnak. Ez a szoftver bizony drága: a korlátaihoz képest mindenképpen az. De ettől még remek vétel minden fotósnak. 

 

Forrás: DxO

 

untitled (2)_1.png

 

DarkTable (ára: ingyenes)

Értékelés: 7 pont

Platform: Win, Mac és Linux

A DarkTable talán a legismertebb ingyenes Lightroom alternatíva. Remek szoftver - azonban eléggé kilóg a sorból: itt hiába a Lightroom ismeret, az nem lesz elég, bizony tanulni kell a felületet és a használatot is. 

Ráadásul a GUI (számomra) valahogy “túlzsúfolt”, a funkciók elérése pedig macerás - ennek ellenére maga a szoftver meglepően gyors. Ennek oka, hogy a szoftver 61 különböző modult tölt be (részben vagy egészben), és ezek a modulok instant elérhetőek, így a nyersanyagon megtörténő változtatások gyorsan töltődnek be. Üdvös, hogy a filterek “non-destructive”-ak,  a szoftver kompatibilitása pedig meglepően jó. Egy próbát mindenképpen megér.

 

darktable.jpg

 

untitled (2)_1.png

 

RawTherapee 5.6 (ára: ingyenes)

Értékelés: 8 pont

Platform: Win, Mac és Linux

Szintén ingyenes és szintén teljesen más utat jár a RawTherapee, aminek a legnagyobb előnye, hogy gyengébb konfigurációkon is jól fut, ráadásul Windows alatt telepítés nélkül is futtatható. A felhasználói felülete sokkal inkább a Corel féle AfterShootra emlékeztet és kevésbé követi a Lightroom féle szemléletet, így a szoftver nem szekcionált, minden funkció ugyanazon a képernyőn, tabok segítségével hívható elő. További nagy előnye, hogy a katalógusokban szereplő képek (akár nagy mennyiségű fotó is, nálam több mint 500 GB.) nagyon sebesen töltődnek be, ráadásul a katalógus kezelő beépített fájlkezelővel egészül ki, így a fájlműveletek közvetlenül a RawTherapee-n belülről érhetőek el.

 

rawtherapee.jpg

 

untitled (2)_1.png

 

Zárszó

A sorozatom első részének a végéhez értem. A felsorolt, kereskedelmi forgalomban - akár a szoftver.hu-n keresztül is beszerezhető szoftvereken kívül van néhány webes, mobilos termék is (PixLr, PhotoPea, stb…) amikről nem esett most szó, illetőleg létezik néhány olyan kreatív szoftver, amikkel bár ezen kategóriák alá is be lehetne sorolni - valamilyen oknál fogva a sorozat későbbi részeiben fogok velük foglalkozni. 

A legközelebbi alkalommal az Illustratort, az Animatet és az InDesignt kiváltó termékekről fogok írni, de addig is várom a megjegyzéseket és kiegészítéseket (ha kihagytam valamit, arról is írjatok!) akár ide a cikk alá kommentben, akár a Facebook oldalunkra.

 

Ha megvásárolnád valamelyik szoftvert, nincs más dolgod, mint megadni az adataidat és ...

életazadobeutan3.png

 

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram