BREAKING! - Wacom Mobile Studio TESZT


 

A Wacomról nem állítható, hogy új belépő lenne a kreatív szakembereknek célzott hordozható táblagépek piacán - gondoljunk csak a Cintiq Companion sorozat gépeire -, de a piaci trendek miatt megvadult igények miatt olyan kihívók jelentek meg a szegmensben, mint az Apple, a Lenovo, vagy a Microsoft új fejlesztésű Surface Studiója.


 

oldal_tetejere.jpg

 

Ahhoz, hogy a Wacom meg tudja tartani meghatározó szerepét ebben a szegmensben, keményen fel kellett kötnie a gatyáját, és valami olyasmivel kellett előrukkolnia, ami hatalmasat szól majd - így született meg a MobileStudio Pro, ami papíron a Companion termékcsalád utódja, gyakorlatilag azonban egy teljesen újragondolt, a legfrissebb iparági és Wacom fejlesztéseket magába foglaló nagy tudású, nagy kapacitású, de mégis kecses táblagép.

A szoftver.hu szerkesztősége abban a szerencsés helyzetben van, hogy a megjelenés utáni néhány napban tesztelhette a Wacom ez évi nagy dobását, és véleményt formálhatott arról.

Mi van a dobozban?

A Wacom ez esetben már a dobozzal magával is egyértelművé teszi, hogy a Mobile Studio már nem a Companion sorozat része: a fekete, robosztus doboz kecses, fehér tárolóvá változott: az elegancia helyett ezúttal a minimalista, de sokat sejtető design került az előtérbe: a doboztetőn található - fehér alapon egyszerre szerepeltetett rengeteg szín nagyon is motiváló, a vékony kecses design pedig azt sejteti, hogy a benne található termék is hasonló. (ez így is van).

A doboz alsó oldalát szintén ezen szemlélet alapján tervezték: a nagyobbik részét a tábláról készült kép tölti ki, és csak úgy az ⅓-ántalálható a szokásos technikai szöveg.

 

dobozok.jpg

 

A dobozt lezáró matricák feltépése után jön a valódi meglepetés: a Wacom-féle több szintes csomagolás a múlté, ebben a termékben tényleg csak a legszükségesebb dolgok kaptak helyet: a felső szekciót a táblagép teljesen kitölti. Ami elsőre feltűnik, hogy a gép méretéhez képest a keret és a gombok némileg összementek, a kijelző sokkal dominánsabb a Mobile Studio Pro esetében, mint volt a Companion-nál. A tábla alakja ezúttal inkább szögletes, mint lekerekített, de rengeteg apró mélyedés, lefaragás miatt ez egyáltalán nem tolakodó: a fogást például a fém hátlapon található két, némileg kitüremkedő plasztik betét teszi könnyebbé, ezeknek az alapvető ergonómiai funkciókon kívül alighanem a hőelvezetésben is szerepük van, erre helyezve ugyanis a tábla elemelkedik az asztal síkjától.

A tábla két átellenes oldalán kaptak helyet a kimeneti portok (ezekből sajnos nem sok van, összesen három kisméretű USB3-as kiment és egy display port sorakoznak a gombsorral átellenes oldalon) ráadásul a töltés ebből a kevés USB portból vesz el egyet.

A túloldalon található a hangerőszabályzó, a ki- és bekapcsoló gomb és egy, a táblagép funkcióit lezáró “lock” csúszka - ezeken kívül pedig itt van lehetőség fülhallgató csatlakoztatására is a jack kimenetelen keresztül ( Wacom itt szerencsére szembemegy a trendekkel ), illetve van egy SD-kártya bemenet is.

Külön megemlítendő, hogy a Mobile Studio Pro középső tárcsájának középpontjában van elhelyezve az ujjlenyomat érzékelő - ez egyszerre praktikus és kézenfekvő is.

Funkciógombok tekintetében nincs változás az elődnek számító Companion szériáhozképest: a tárcsa 4 alapfunkcióját alul és felül 3-3 programozható gomb egészíti ki.

A gépet félretéve a dobozban az első, nagyobb változás a tolltartó hiánya. Illetőleg van tolltartó azonban ez nem asztali, sokkal inkább hordozható tároló: leginkább egy márkás karibi szivar fém aromazáró tokjára emlékeztet. A felső részét elcsúsztatva lehet beletenni a tollat (és akkor válik láthatóvá a hegy cseréjét lehetővé tévő kis szerszám is), míg az alsó részét lecsavarva a tartalék tollhegyekhez lehet hozzáférni -  a hozzánk került demonstrációs darabban összesen csak 3 cserehegy volt, de a tok kialakítása 6 db tartalékhegynek biztosít helyet.

 

toll_tarto.jpg

Van egyébként egy másik tolltartó is - egy kis műanyag toldalék, amit a tábla oldalához lehet csíptetni, és az is megtartja a tollat: ennek elsősorban akkor van létjogosultsága, ha az ember nem hordozza magával a berendezést, mert egyébként elég zavaró.

Ezen túl nem sok minden van a dobozban az USB-s kimenetű tápegységen kívül természetesen a toll a legfeltűnőbb (ez az új ProPen 2), de ez főként a belső tulajdonságait tekintve változott meg, hiszen kívülről egy a gombjait körülvevő ezüst kereten kívül nem sok újdonságot nyújt. (talán könnyebb lett).

Van egy felhajtható fülű karton rész a dobozon belül, itt egy nagyon jópofa, kizárólag képeket tartalmazó használati utasításon kívül még pár színes, tollra szerelhető gyűrűt és egy törlőkendőt találhatunk: és ez minden.
 
Na de mit tud a Mobile Studio Pro, ami miatt továbbra is a japán gyártó tekinthető az iparág alapvető mérföldkövének?

Szó se róla, mi itt a szoftver.hu-nál odáig vagyunk (meg vissza) az új géptől, éppen ezért úgy illik, hogy a tapasztalt negatívumokkal kezdjük a beszámolót. Ilyenből rögtön kettő volt, de fontos megjegyezni, hogy a hozzánk került prototípus még a végleges változat megjelenése előtt érkezett, és szenvedhet gyerekbetegségektől, így biztosak vagyunk benne, hogy ezek a hibák a piacra kerülő táblákban már nem lesznek nyakon csíphetőek.

Az első ilyen, hogy a tesztelést a Windows 10 egy aktiválatlan változatával kellett lefolytatnunk, mivel a kapott demóegység annyira korán érkezett meg hozzánk, hogy egyszerűen még nem látták érvényesnek a példány sorozatszámát a Microsoft szerverei. Ez nem egyértelműen a Wacom hibája, és hátrányunk nem származott belőle, de mégis bosszantó volt látni a jobb alsó sarokban a “kérjük aktiválja a Windows példányát” feliratot.

A másik, ennél némileg problémásabb dolog (bár alapvetően ez is betudható az újdonság varázsának), hogy a beépített RealSense kamerarendszer drive-re összeakadt a feltelepített Adobe Lightroom funkcióival, ezért a szoftver első futtatása után valamiféle zűrzavar keletkezett a háttérben - aminek a teljes hátlapi kamerarendszer áldozatul esett, így újratelepítés lett a dolog vége. Második nekifutásra már Lightroom nélkül.

Aztán szépen minden sínre került.

A tesztelt 13,3 colos kijelzőjű darab egészen lenyűgöző hardverezettséggel került ki a gyártósorról. A kijelző pengeéles, 96%-ban Adobe RGB színkompatibilis panel, felbontása WQHD, azaz 2560 X 1440 pixel. (létezik egyébként 16 colos változat is, azt 4K kijelzővel gyártja a cég)

Az előlapra ezen kívül egy 5 megapixeles kamera, a hátlapra pedig egy 8 megapixeles, 3D kamerarendszer került: ez kétségkívül a legnagyobb durranás a termékben, így erről még a későbbiekben külön is lesz szó.

A processzor és a memória teljes mértékben a stúdiószintű tudást nyújtja, az előbbi egy Intel Core i7-es (6567-U), az utóbbi 16GB. A háttértár 512 GB - ezt ebben a kategóriában egy picit kevésnek érzem - főként, mivel egy ilyen exkluzív termék esetében a vásárlók számára az ár már tényleg csak “valahanyadik” tényező a vásárlás szempontjából. Mindenesetre ezt kompenzálandó a tábla alsó részén figyelő 3db USB 3-as csatlakozó, így lehetőség van külső háttértár csatlakoztatására is.

A videokártya nem integrált, a megjelenítésért egy Intel Iris Graphics 550-es chip gondoskodik, és tökéletesen ellátja a feladatát. A választásból érezni, hogy ez esetben a  célcsoport nem a hardcore játékosok voltak, ugyanakkor ez a választás az arany középút: a kártya alapvetően olcsó, de a teljesítménye elegendő  CAD-CAM és 3D szerkesztésre egyaránt, valamint kompatibilis az Adobe Mercury technológiájával is - így a grafikusok, fotósok ki tudják használni az Adobe szoftverei által nyújtott előnyöket is. Természetesen ez az a szegmens, amiben szerepet kap a tábla legnagyobb durranásának szánt Intel RealSense kamerarendszer, ami részint 3D szkennerként, részint innovatív beviteli eszközként is funkcionálhat - ez a technológia jelenleg még elképesztően képlékeny, folyamatosan változik az, hogy mi mindenre fogjuk használni a közeljövőben. Az Intel egyébként gyűjti a RealSense technológiát használó különböző alkalmazásokat, a lista pedig hétről-hétre bővül (aki kíváncsi ide látogasson el  ide.)

intel_realsense_camera_a_wacom_mobile_studio_proban.jpg

A Mobile Studio Pro-hoz az egyik vezető 3D scanner gyártó, az Artec ad szoftvert. A vásárláshoz az Artec Studio Pro egy éves előfizetése tartozik, ezt elsősorban a táblával beolvasott 3d felületek személyre szabására, finomhangolására lehet használni.

Maga a szkenner egyébként úgy működik, hogy körbeforogva egy tárgy körül, értelmezni tudja annak különböző térbeli tulajdonságait, míg a 2d kamera a színekről és a háttérről alkot képet. A végeredmény egyébként elég jól használható, a felesleges részek, esetleges hibák, pedig tényleg könnyedén javíthatóak az Artec Studióval, így a végső modell teljesen valósághűvé alakítható.

A dolog egyetlen bökkenője a kamera látószöge: a tapasztalataink szerint a beszkennelni kívánt tárgyat egy - úgy 3-4m átmérőjű kőr közepére kell betenni, ekkora szabad tér pedig nem sok irodában áll rendelkezésre, így a rendszer használatához szükséges némi kreativitás...

A modell legyártása után sem szenvedtünk hiányt az újdonságokban, a Wacom tényleg mindent megtett azért, hogy az elkészült objektummal könnyedén és gördülékenyen tudjunk dolgozni.

A ProPen2 érzékenysége négyszeresére növekedett, míg az új Creative Stylus 2 típusú toll nyomásérzékenysége az előző sorozat 2048 szintjéhez képest 8192 szintű lett (mindkét felén, azaz a toll radír oldalán is). A toll természetesen 40 fokban a dőlést is érzékeli, így minden adott a nagyon finom - a kézi rajzoláshoz a megszólalásig hasonlító munkához.

Ez utóbbi egyébként gördülékenyen megy - bár inkább az volna a csoda, ha nem így lenne, a Wacom mégiscsak egy 30 éves cég, a Cintiq táblamonitorok is 2007 óta a piacon vannak, így nem csoda, hogy minden szép és jó.  A hardver gyakorlatilag biztosítja a lag-mentes munkát, aminek minden Mobile Studio Pro tulajdonos a részese lehet - ezt a Wacom garantálja is: büszkén hirdeti, hogy “Virtualy No Lag” - és ez bizony így is van.

 

nolag.jpg

 

A tesztrajzolás során soha nem tapasztaltam azt, hogy lemaradt volna a a vonal, egyszerűen nem tudtam olyan sebbel-lobbal színezni (firkálni) hogy akár a legkisebb elcsúszást is észrevegyem, pedig színezés közben váltogattam a dőlésszöget és a nyomást is. Ez egészen új élmény volt, ilyet még a Companion 2-nél sem tapasztaltam, ezért ez mindenképpen figyelemre méltó.

A toll nyomásérzékenységének négyszeres növekedése egyébként szó szerint megélhető: egészen finom színárnyalat változások hozhatóak létre retusálás, rajzolás közben - a különbség itt valóban nem csak ámítás, egyszerűen tényleg ennyivel többet tud az új toll.
A táblán való munka is nagyélményt nyújt, a tollhegy egészen finom, és szuperkönnyen siklik a keményített üveg felületen. Nincs “karcolódás érzés”, nincs elakadás sem, de nem ez a nagy dolog, ilyesmivel már a Companion 2 esetében sem nagyon találkoztam.

A kisebb dolog, hogy végre sikerűlt kiküszöbölni azt az eddig tapasztalt és szinte minden terméknél jelen lévő, (de az esetek többségében inkább csak kellemetlen, mint zavaró) tulajdonságot, hogy a képernyő szélénél a toll kisség lefelé húzott.

Az viszont tényleg kiemlkedő, hogy a korábbi sorozatoknál tapasztalható minimális “paralax” hatás, azaz az a kényelmetlen érzés, hogy a vonal nem a tollhegynél kezdődik, hanem valahol az alatt mélyen, a Mobile Studio Pro esetében teljesen megszűnt, olyan érzés rajta rajzolni, mintha az üvegfelület tetején lenne maga a panel. Próbáltam trükközni, néztem felülről és jobbról-balról, de azon kívül, hogy a vonal és a tollhegy között ott látszott a kurzor, semmi más elcsúszást nem tapasztaltam.

Az ilyen dolgok miatt szeretjük a Wacom-ot. A Mobile Studio Pro sikere sem csak az elképesztő hardvernek lesz köszönhető, hanem a mérnöki zsenialitásának is. A japán fifika és precizitás egyszerűen mindenhol nyakon csíphető a gépben: a már említett távtartós-hőelvezető megoldáson vagy az okos ujjlenyomatolvasó elhelyezésen kívül is még számtalan apró megoldást találtak ki szigetországban a fejlesztők (és a marketingesek), hogy ez a termék tényleg ne csak egyszerűen egy új, nagy tudású táblagép legyen, hanem egy szerethető, praktikus eszköz, mely a kreatív szakemberek vágyálma.

A Wacom - mint már annyiszor, ezúttal sem tett mást, csak visszanézett a válla felett, látta, hogy néhányan ott kullognak a nyomában, ezért vett egy nagy levegőt, és állva hagyta a többieket. Megmutatta, hogy a Mobile Studio Pro-t nem lehet legyőzni, és nincs alternatívája sem nagyon, ez ráadásul a következő néhány évben valószínűleg így is fog maradni.
 

 

oldal_aljara.jpg

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram