A GitLab az egyetlen alkalmazás, amely a teljes DevOps életciklust lefedi, forradalmasította a szoftverfejlesztés módját.
Ebben a bejegyzésben rengeteg hasznos tippet találtok arra, hova érdemes menni, milyen finomságokat kóstoljatok meg, és milyen helyeket fedezzetek fel. Csakhogy egy nyaralás megszervezése nagyon összetett feladat: utazás, szállás, étkezés, látnivalók, mindenki mást akar, mindenkinek más a tempója, mennyibe fog kerülni, stb. stb. Szerencsére itt a mesterséges intelligencia, amely óriási segítséget tud nyújtani nekünk a tervezésben. Ráadásul a tavaly évhez képest nagyon sokat fejlődött! Olvass tovább, hogy megtudd, hogyan lehet sokkal időtakarékosabb a nyaralás megtervezése ChatGPT-vel és/vagy Google Gemini-jal!
Figyelem!
Ne felejtsük el, hogy a mesterséges intelligencia, és a nyelvi modellek csak segítenek a munkában.
Minden esetben ellenőrizzük a kapott információt, mert könnyen eltérhet a valóságtól!
Ebben a bejegyzésben a ChatGPT-4o modellt használtuk.
A ChatGPT-ben 2024. év elején megjelent a Memória funkció. Ez most roppant hasznos lesz nekünk!
Megadhatjuk a programnak, hogy pl. én szeretem a sajtot ezért a programba mindenképpen iktasson be legalább egy sajt boltot. Megmondhatjuk neki, hogy melyik családtag mit szeret, mik a preferenciánk, és mit kerüljünk el mindenképpen. Arra is kérhetjük a GPT-t, hogy inkább történelmi sétákat, múzeumlátogatásokat, gasztronómiai vagy vásárlós túrákat szervezzen. Beállíthatjuk a pénztárcánkat is, hogy keveset, vagy sokat szeretnénk költeni. És még nagyon sok mindent, amivel személyre szabhatjuk a nyaralást.
Memóriának vannak hátrányai is: korlátozott a mérete (kb. 2 oldalnyi szöveg, ami körülbelül 1000 szó lehet – 2024. június), minden beszélgetésen ott van, nem lehet külön választani, stb.
Érdemes lehet a nyaralásokhoz egy saját CustomGPT-t készíteni, ahova ugyan úgy részletesen be tudjuk írni a család kívánságait, preferenciáit.
Kreálhatunk többet, több félét is. Pl. ha az egész család megy, amikor csak a felnőttek, amikor üzleti utazásról van szó, külön egyet a nyárra és külön a télre. Vagy akár a bőrönd összeállításában segítő CustomGPT-t és alkothatunk.
Most, hogy a memória fel van töltve, nincs más dolgunk, mint hogy megmondjuk a ChatGPT-nek, hogy mikor, hova és hány napra szeretnénk menni. Adjuk meg azt is, hogy készítsen részletes programot minden személy számára!
Mivel beírtuk az, hogy ki mit szeretne látni, a programot e szerint állította össze.
Kaptunk egy listát, hogy mely programokat kinek ajánlja, mellette a belépő árakkal is. A ChatGPT odafigyelt arra is, hogy a felnőtteknek felnőtt, a gyerekeknek gyerek jegyet írjon fel. Ahol pedig lehet, ott a családi jegyet javasolta. Majd közös programokat is ajánlott. A végére pedig néhány tippet is írd, minthogy érdemes online foglalni, használjunk városnéző buszokat, és legyen nálunk sok víz.
Ne felejtsük el, hogy ez nem egy egyszeri lekérdezés! Ez még csak a beszélgetés kezdete! Kérjünk további tippeket a ChatGPT-től. Kérjünk bővebb információkat a látnivalókról, múzeumokról! Puhatoljuk ki, hogy nekünk vagy a családtagoknak ez mennyire tetszene, stb.
Majd pedig a végén kérjünk egy részletes táblázatot, hogy melyik nap mit nézünk meg, és mennyibe kerül!
Tipp
Írjuk bele az utasításba, hogy jelezd, mennyire megbízhatóak és naprakészek az információk, adjál linket is. Ez segít az adatok ellenőrzésében.
A Google Gemini nyelvi modelljétől azt várjuk, hogy sokkal pontosabb és részletesebb lesz, mint a ChatGPT. Hiszen az utazással kapcsolatos adatokból (szállodák, éttermek, vásárlási helyek, múzeumok, térképek stb.) sokkal bőségesebb mennyiség áll a rendelkezésére. Ráadásul a Google évek óta ezzel foglalkozik, csak nem mesterséges intelligencia formában.
Én a teszt során az ingyenes Google Gemini-t használtam. A fizetős verzió jobb eredményt hozhat. Illetve a modellt is folyamatosan fejlesztik. Ami ma nem működött, holnap már talán igen!
A Google Gemini esetében nincs hír arról, hogy terveznének egy Memóriához hasonló funkciót (de hát elvileg a Google úgyis tud rólunk mindent, nem?). De semmi gond! A kezdő utasításban ugyan úgy megadhatunk minden fontosabb adatot.
Majd pedig írjuk le, hogy mikor, hova, hány napra megyünk, és mit szeretnénk csinálni!
A Google nagyon szép listát adott a látnivalókról. Kaptunk képeket, linkeket és még árakat is. Mindez segít a helyszínek kiválasztásában.
A végére kaptunk tippeket, hogy használjunk CityCart-ot (itt Roma Pass), ami kedvezményt nyújt. A Gemini továbbá javasolta a térképek letöltését, néhány helyi szó megtanulását, majd pedig, hogy legyen kényelmes cipőnk, mert sokat kell gyalogolni.
Ne felejtsük el, hogy ez nem egy egyszeri lekérdezés! Ez még csak a beszélgetés kezdete!
Kérjünk további tippeket a Google Gemini-tól. Kérjünk bővebb információkat a látnivalókról, múzeumokról! Puhatoljuk ki, hogy nekünk vagy a családtagoknak ez mennyire tetszene, stb.
Majd pedig a végén kérjünk egy részletes táblázatot, hogy melyik nap mit nézünk meg, és mennyibe kerül!
Tipp
Írjuk bele az utasításba, hogy jelezd, mennyire megbízhatóak és naprakészek az információk, adjál linket is. Ez segít az adatok ellenőrzésében.
Ha már megyünk valahova (és pénzünk is van véletlenül), akkor érezzük is jól magunkat! De egy nagyvárosban és a népszerű turista helyeken számtalan hely létezik, ahova kávézni, süteményt vagy fagyit enni be lehet ülni.
Kérdezzük meg a mesterséges intelligenciát, mit tud javasolni nekünk. Az MI nemcsak az adatok gyűjtésében, hanem azok feldolgozásában, értelmezésében és rendezésében tud sokat segíteni. Nem kell különböző web-oldalakat átböngészni. Nem egy felsorolást látunk, hanem egy rendezett listát az általunk választott szempontok szerint.
Egy példa az utasításra (prompt), ami segíthet a kávézók kiválasztásában.
Róma belvárosában javasoljál olyan helyeket, ahova érdemes beülni kávézni. Készíts egy táblázatot az alábbi szerint: Hely neve, típusa, épület típusa, kedvenc kávé, kedvenc sütemény, árkategória, távolság a központtól. 15 helyet írjál!
A fenti utasítást kedvünk szerint módosíthatjuk. És természetesen nemcsak kávéházat, fagyizót vagy éttermet kérhetünk így, hanem tetszés szerint bármi mást is: sajtbolt, játékbolt, ékszerbolt, múzeum, szökőkút, stb.
A ChatGPT erőssége a Memória, illetve a CustomGPT lehet, ahol beállítottuk a kedvenceinket. Így pl. ha valaki nem szereti a halat vagy allergiája van, akkor a program az olyan helyeket nem fogja javasolni.
A kész táblázatot Excel formába exportálhatjuk, ha szeretnénk vele tovább dolgozni. Illetve a GPT-4o már interaktív táblázatot is készít, hogy helyben dolgozzunk az adatokkal. Pl. árkategória szerint rakhatjuk sorba a kávézókat.
Természetesen a táblázat elkészülte még nem jelenti a beszélgetés végét. További kérdéseket tehetünk fel a programnak (pl. mi az az xzy étel?), bővíthetjük vagy szűkíthetjük a listást, stb.
A Google erőssége, hogy mérhetetlenül sok naprakész helyi információi vannak. Ellentétben a ChatGPT-vel, ami web-oldalakról és leírásokról gyűjti az adatokat, a Google a Térképre feltöltött óriási tudásbázissal rendelkezik egy nyaralás megtervezése szempontból is. Nekünk már csak ki kell nyerni belőle az adatokat.
A Google Gemini is nagyon jól átlátható táblázatot készített a kávéházról (szintén exportálható további feldolgozásra, ezúttal a Google Számolótáblába).
Most kérjük meg, hogy az ajánlatokat mutassa meg térképen is!
Elsőnek egy listát kaptunk, ahol a nevekre kattintva a Google Térképre jutunk. Így mindjárt fel is vehetjük a kávézót a mi térképünkre. Majd pedig egy tényleges térképen is láthatjuk, melyik kávézó hol található.
Ráadásul a térképen látható pontok tényleg ott vannak, ahol a kávéház is (amennyiben eredetileg is jó helyre tették a pontokat). Hiszen a Google az adott helyeket a saját Térkép adatbázisával köti össze, nem pedig különböző weboldalak leírása alapján próbálja a helyet megtalálni.
Hotel keresése 2024-ben igazán nem probléma! Rengeteg oldalt találunk, ahol százával (ezrével, tízezrével) vannak a szállodák. Választhatunk szűrőket (ingyenes wifi, reggeli a szobába), beállíthatjuk az árkategóriát, és még számtalan mást is.
De vajon tudunk-e olyan hotelt keresni, ahonnan látszik az Akropolisz Athénban? Vagy ahol kék a szőnyeg? Ahol olívabogyót adnak a reggelihez?
Kérdezzük meg a mesterséges intelligenciát, ő tud-e segíteni az ilyen extra kívánságainkban is? És persze nem akarok Euróban számolni. Forintban* kérem az árakat!
(* a Forintba számolás attól függ, hogy milyen árfolyamot használ, az mennyire frissek az adatok, stb. érdemes lehet megadni, hogy 1 euró = x Forint)
Gyűjtsél nekem 5 hotelt Athénban, ahol 2 felnőtt és 2 gyerek július közepén nem tud szállni. Autóval megyünk ezért legyen garázs vagy parkolási lehetőség. Legyen ingyenes wifi, és kilátás az Akropoliszra. Az árakat forintba számold!
A ChatGPT előnye ismételten az, hogy előre meg tudtuk adni a preferenciánkat és nyűgjeinket. Nem biztos, hogy a legjobb helyeket találta meg, de egy korrekt listát kaptunk. Hátránya, hogy a különböző weboldalak leírásai alapján készült a lista. Bizonyára találunk olcsóbb helyeket is…
A Google ismét a saját adatbázisát, a Google Szállodákat használta. Tehát több, jobb és pontosabb adatból tud dolgozni. Viszont nem vette figyelembe a külső oldalak leírásait. Így ha a hotel nem írja le, hogy látszik az ablakból az Akropolisz, akkor ezt a Google Gemini sem tudja megmondani. Még akkor sem, ha a hotel képeinek nagy részén rajta van.
Volt hír róla, hogy a Google szeretne egy olyan mesterséges intelligencia programot kifejleszteni, ami a Térképre feltöltött képek tartalmát tudná értelmezni. Amikor ez működni fog, akkor már tényleg lehet az olyan extrákra is keresni, hogy mit adnak reggelire, ilyen színű a függöny, milyen konnektor van a szobában, mi van a minibárban, vagy bármi másra amit valaki lefényképezett és feltöltött. Addig használjuk a Google Szállodákban talált információt, amik között ilyeneket találunk, mint az átlagos értékelés, légkondicionáló, stb.
(Nálam az árak török lírában (TRY) jelennek meg, mert Isztambulból írom a blogot. Pedig kértem, hogy forintban számoljon.)
A szállodákat rendezett formában is láthatjuk: kis kép a hotelről, átlagos értékelés (hányan értékelték), a szálloda tulajdonsága, és ára.
Maradjunk továbbra is a tervezésnél!
Mind a ChatGPT, mind a Gemini a saját adatbázisa alapján dolgozik. Ez lehet elavult, vagy akár téves is, ami miatt nem a konkrét belépő jegy árat fogjuk látni. Minden esetben ellenőrizzük a múzeum hivatalos weboldalán az aktuális árakat!!
Ez sokszor egyáltalán nem olyan egyszerű, mint látszik!
Sok országban előfordul, hogy az angol nyelvű árlista elavult, vagy el sem készült. Így nekünk a német, olasz, francia, vagy akár török oldalon kell kibogarásznunk, hogy akkor mi mennyibe is kerül.
És persze van felnőtt jegy, gyerek jegy, meg diák jegy, meg 16 év alatti jegy, meg családi jegy, meg amiben audioguide is van, meg amivel az emeletre is fel lehet menni, meg ha délután 5 után megyünk, meg ha éppen havazik, meg ha öttagú családdal vagyunk és veszünk csavaros csokifagyit és a mesebarlangot is akarjuk lát és a retúr kisvasút is benne van de a nagypapát inkább a sörözőben hagynánk félúton….
Nos, a mesterséges intelligencia pont az ilyen dolgokat látja át (vagy mégsem?)
Kérjük meg a mesterséges intelligenciát, hogy a megadott weboldalról gyűjtse össze a belépő jegyek árait.
Bécsben a Schönbrunn kastély árlistáját adtuk oda a programoknak. Ez egy közepesen összetett oldal.
A feladat is összetett. A jobb átláthatóság értelmében az eredményeket pontozzuk.
A program feladatai (összesen 7 pont)
Készíts egy magyar nyelvű táblázatot az alábbi link alapján Schönbrunn kastély összes belépő jegyéről.
Írd le a jegy nevét, mennyi ideig tart, mi látható, mennyibe kerül 2 felnőtt és 2 gyerek részére euróban, mennyibe kerül a családnak forintban, és ha van egyéb információ azt is.
https://www.schoenbrunn.at/unsere-tickets-touren/alle-tickets-touren
Mind a 16 jegy leírása nagyon hosszú. Az ilyen feladatok elől a ChatGPT próbál kibújni. Csak a legfontosabb jegyeket szedte össze.
A ChatGPT ebben a feladatban 6 pontot ért el. Kis noszogatással mind a 16 jegy adatait le tudjuk kérni a programtól, és akkor meglesz a 7 pont is.
Természetesen a beszélgetés most sem ért a végére. Bízva abban, hogy a ChatGPT több információval rendelkezik, mi pedig megadtuk a preferenciánkat, kérdezgessünk a túrák tartalmáról, Melyik érdekelheti a gyerekeket, mennyire fárasztó, mit lehet látni, stb.
A Gemini esetében kicsit tovább jutottunk. Ő már 9 jegyet gyűjtött össze a 16-ból.
Továbbá kaptunk extra információkat, hogy a jegyek online megvásárolhatóak, vannak kombinált jegyek, éjszakai túrák, de még koncertek is!
Eredmény:
A Google Gemini ebben a feladatban 4 pontot ért el. Többszöri próbálkozásra is rossz árakat kaptunk. Más oldalakon kaphatunk jobb (és rosszabb) eredményt. Illetve idővel bizonyára ez is javulni fog.
Természetesen a beszélgetés most sem ért a végére. A Google rengeteg adattal rendelkezik, így kérdezgessünk a túrák tartalmáról: melyik érdekelheti a gyerekeket, mennyire fárasztó, mit lehet látni, mik a tapasztalatok, stb.
A mesterséges intelligencia nemcsak a tervezésben, hanem aktívan az utazásban is tud segíteni. Többek között egyre jobban fejlődnek az azonnali tolmácsolási képességek.
Az alábbi példákban az MI azon tulajdonságait használjuk, hogy a látott képet értelmezze, majd pedig segítsen nekünk, hogy mi is értsük mit látunk. Vagy mit eszünk, vagy mit veszünk.
Figyelem!
A mesterséges intelligencia használatához aktív internet kapcsolat szükséges. Ez külföldön nehézkes lehet, és extra költségekkel járhat!
Az előző évhez képest nagyon sokat javult mind a ChatGPT, mind a Google Gemini. Különösen a Gemini esetében jött jól, hogy összekötötték a már meglévő adatbázissal.
Úgy tűnik, nyelvi modell és az adatok értelmezésében inkább a ChatGPT jár előbbre. De ez lehet azért is, mert a tesztben a ChatGPT esetében az előfizetős verziót használtuk, míg a Google Gemini-nál az ingyenest. Ezen kívül naponta jönnek ki az újabb és okosabb modellek.
Az utazás előkészítésében mindkét program óriási segítséget nyújt. Mind a nyaralás megtervezése, mind a helyszínen felmerülő kérdések a ChatGPT-vel és a Google Gimini-jal igazán könnyedén elintézhetőek. Ráadásul nem kell egyik vagy másik között választani, mert mindkettőt lehet egyszerre használni.
A kapott eredményeket viszont minden esetben ellenőrizzük!
A ChatGPT extrája, hogy összeszámolhatatlanul sok CustomGPT készült. Találunk olyanokat, amik az utazás előkészítésében segítenek, vagy a hotel keresésében, az éttermekben, a látnivalókban, stb.
Találunk kifejezetten az adott várossal kapcsolatos CustomGPT-ket is.
Érdemes velük is kísérletezni.
A ChatGPT és a Google Gemini használata a nyaralás tervezéséhez olyan, mintha egy szuperintelligens, mindig elérhető személyi asszisztenst kapnánk, aki minden igényünket figyelembe veszi.
Elképzelhetitek, milyen kényelmes, hogy egyetlen kérdésre azonnal választ kapunk, legyen szó éttermekről, látványosságokról vagy épp a legjobb útvonalakról. Ez a technológia lehetővé teszi, hogy mindenki a saját igényeinek megfelelő programot állítson össze, így elkerülhetjük az unalmas és monoton tervezési folyamatot.
Ezek az eszközök nemcsak időt spórolnak meg nekünk, hanem lehetőséget adnak arra is, hogy felfedezzük azokat a helyeket és programokat, amikre talán magunktól sosem gondoltunk volna. Ez az új szintű személyre szabás és rugalmasság lehetővé teszi, hogy mindenki a saját tempójában és érdeklődési körei szerint élvezze a nyaralást. Gondoljatok csak bele, milyen menő, hogy a ChatGPT tudja, hogy imádod a történelmet, és ezért javasol neked egy középkori vár túrát! Vagy hogy a Gemini azonnal megtalálja a legjobb vegán éttermet a városban, mert tudja, hogy ez a te életstílusod.
Plusz ötletként, a mesterséges intelligencia még abban is segíthet, hogy helyi nyelveket és szokásokat tanuljunk, ami különösen hasznos lehet, ha külföldre utazunk. Képzeld el, hogy a ChatGPT pár gyors kérdés után megtanítja neked, hogyan köszönj vagy kérj meg valamit az adott ország nyelvén – ez biztosan feldobja az utazási élményt és közelebb hoz a helyi kultúrához.
Szóval, ne habozzunk, használjuk ki a technológia adta lehetőségeket, és tegyük a nyaralásainkat még emlékezetesebbé és élvezetesebbé!
Szerző: Pi Tóth István
Teljes cikk: Készülődés a nyárra a ChatGPT-vel és a Geminivel
Ha érdekel AI sorozutunk többi része, kattints ide és merülj el még jobban a mesterséges intelligencia világában!
A GitLab az egyetlen alkalmazás, amely a teljes DevOps életciklust lefedi, forradalmasította a szoftverfejlesztés módját.
Az utazások megtervezése neked is gyerekjáték lehet a ChatGPT-vel és/vagy Google Gemini-jal. Az időtakarékosság mellett hasznos tippek várnak.
AI, etika és kreativitás: a 2024-es év kiemelkedő pillanatai és az Adobe 2025-ös előrejelzései. Készülj fel te is, a jövő már most van!