Hogyan tudsz védekezni az adathalász e-mailes csalások ellen?

2024-10-25 16:00
Tippek az üzleti e-mail támadások ellen, hogy te és adataid biztonságban legyetek az egyre kifinomultabb adathalász fenyegetésekkel szemben.

Üzleti e-mail támadások elleni védekezés

Egy olyan világban, ahol a vállalkozások gyorsan digitalizálódnak, és az elektronikus kommunikáció elterjedt, a kompromittáló üzleti e-mail támadások. A kiberbűnözőknek bizalmas információkhoz való jogosulatlan hozzáférést biztosító vagy az áldozatokat pénzátutalásra csábító csalások (BEC, vagy másnéven phishing) jelentős fenyegetést jelentenek a különböző méretű és ágazatú szervezetekre.

A növekvő fenyegetés leküzdése érdekében, amelyet a mesterséges intelligencia tovább fokoz, minden vállalkozásnak sokoldalú biztonsági megközelítést kell alkalmaznia. Ennek mindenekelőtt a zéró bizalom elvére és az alkalmazottak átfogó oktatására kell összpontosítania.


A BEC-támadások elterjedése

Jelenleg a BEC-támadások rendkívül elterjedtek. Az Abnormal Security friss jelentése szerint 2023-ban az egekbe szöktek, és megduplázódtak, 1000 postafiókra több mint tíz havi támadás jutott. Ez 2022-hez képest elképesztő, 108%-os növekedést jelent.

E támadások aránya októberben érte el a csúcsot, amikor a havi átlag 14,57 támadás jutott 1000 postafiókra. Ezt a tendenciát a hibrid és távmunkára való áttérés, valamint a munkavállalói szokások és a biztonsági környezet ezzel járó változása váltotta ki.

A phishing-támadások gyakorisága 2023-ban megduplázódott, és várhatóan idén is növekedni fog, főként a kiberbűnözőknek ígért hatalmas ROI (Return On Investment) miatt.

Az FBI adatai alapján a sikeres támadások általában átlagosan 125 000 USD-t meghaladó költséggel járnak. Ez pedig rendkívül jövedelmező üzletággá teszi!


A munkavállalók felkészítése: Az első számú védelmi vonal

Üzleti e-mail támadások elleni védekezés: Munkavállalók képzése

A biztonságtudatossági képzés fontos szerepet játszhat vállalkozásod védelmében azáltal, hogy képessé teszi az alkalmazottakat az adathalász-támadások, köztük a BEC-csalások elleni aktív küzdelemre. Az adathalász e-mailek egyre kifinomultabbak, és a social engineering taktikákat használják a szűrők megkerülésére és még az éber alkalmazottak megtévesztésére is.

A támadók gyakran használják a közösségi médiából vagy korábbi adatvédelmi incidensekből származó információkat, hogy meggyőzően adják ki magukat vezetőknek, kollégáknak vagy beszállítóknak. A sürgősség hamis érzetét keltve könnyen rávehetnek egy képzetlen személyzetet, hogy érzékeny információkat fedjenek fel, vagy hamis kifizetéseket engedélyezzenek.

Ez azt jelenti, hogy a hagyományos képzési módszerek már nem elegendőek a sikeres támadások megelőzésére. A modern biztonságtudatossági programoknak dinamikusnak és magával ragadónak kell lenniük. Valós forgatókönyveket kell szimulálniuk, és meg kell tanítaniuk a munkatársakat az e-mailes vészjelzők és a social engineering trükkök felismerésére.

Az alkalmazottaknak például meg kell tanulniuk felismerni az olyan jeleket, mint a hamisított feladói címek és a nyelvtani hibák. Óvatosnak kell lenniük a váratlan kérésekkel, különösen azokkal, amelyek pénzügyi tranzakciókat vagy a számlainformációk módosítását érintik. A munkatársakat arra is ösztönözni kell, hogy a bevett csatornákon keresztül önállóan ellenőrizzék az információkat.

Érdemes azonban rámutatni, hogy a mesterséges intelligencia alapvető változást hozott az adathalászat és a social engineering területén - és nem a jó értelemben. Különösen a nagy tanulási modellek (LLM) használatával a hackerek hibátlan és rendkívül célzott e-maileket tudnak létrehozni, amelyek sokkal megbízhatóbbnak tűnnek.

Nem meglepő tehát, hogy a közelmúltban kiderült, hogy a BEC-támadások több mint 40%-ában mesterséges intelligenciát használnak. Ennek eredményeképpen minden bevezetett biztonsági képzésnek folyamatosan fejlődnie kell, és képesnek kell lennie arra, hogy reagáljon ezekre az új fenyegetésekre.


Zéró bizalom: Az üzleti e-mail támadások elleni biztonság középpontja

Üzleti e-mail támadások elleni védekezés: Zéró bizalom

A phishing-csalások még a kiterjedt munkavállalói képzés ellenére is egyre kifinomultabbak, és képesek kijátszani az emberi éberséget. Ez azt jelenti, hogy a munkatársak képzése mellett mindig átfogó biztonsági folyamatokat kell alkalmazni.

A zéró bizalmi biztonsági modell itt kulcsfontosságú. Nem feltételezi, hogy bárkiben, sem a hálózaton belül, sem azon kívül eredendően megbízunk. Ezzel minden felhasználót és eszközt folyamatosan hitelesíteni kell, mielőtt bármilyen erőforráshoz hozzáférne. Ez sokkal nehezebbé teszi a támadók dolgát. Még ha el is lopnak egy bejelentkezési hitelesítő adatot, nem tudnak automatikusan hozzáférni az egész rendszerhez.


Egyéb biztonsági intézkedések

Üzleti e-mail támadások elleni védekezés: Hozzáférések kezelése

A zéró bizalom egyik legfontosabb eleme a többfaktoros hitelesítés (MFA). A többféle azonosítást igénylő fizikai biztonsági rendszerekhez hasonlóan az MFA nem csak felhasználónevet és jelszót, hanem egy további ellenőrző tényezőt, például egy telefonos alkalmazás kódját vagy ujjlenyomat-olvasást igényel. Ez sokkal nehezebbé teszi az illetéktelen belépést, beleértve a BEC-csalásokat is.

A zéró bizalom és az MFA kiegészítése a legkisebb jogosultságú hozzáférés elve - a felhasználóknak csak a munkájuk elvégzéséhez szükséges minimális szintű hozzáférést biztosítjuk. Képzelje el, hogy olyan kulcsokat oszt ki, amelyek csak bizonyos területeket nyitnak ki a kastélyon belül, nem pedig az egész nagytermet. Ez minimálisra csökkenti a kárt, ha a hitelesítő adatok sérülnek, mivel a támadók csak az adott felhasználóhoz rendelt adatokhoz és erőforrásokhoz férhetnek hozzá.

A vállalatoknak folyamatos felügyeletet és kockázatalapú hozzáférési döntéseket kell alkalmazniuk - mint az erődben járőröző őröknek! A fejlett analitika segítségével a biztonsági csapatok felismerhetik a gyanús viselkedést, és kockázatalapú hozzáférés-szabályozást hajthatnak végre. Például az ismeretlen helyről történő hozzáférés erősebb hitelesítést vagy további jóváhagyást igényelhet.

Emellett a hálózati szegmentáció létfontosságú a fenyegetések megfékezéséhez. A hálózat kisebb részekre való felosztásával a támadók mozgása korlátozott, még ha be is törnek az egyik részbe, megakadályozva ezzel, hogy az egész hálózatot veszélyeztessék.


Összefoglaló: A sokoldalú megközelítés az üzleti e-mail támadások elleni védelem kulcsa

A BEC-támadások elleni hatékony védelem kiépítése többszintű megközelítést igényel. A szilárd védelmi stratégia végrehajtása - beleértve a zéró bizalom elvén alapuló átfogó biztonsági intézkedéseket - kulcsfontosságú.

Ez önmagában azonban nem elegendő. A vállalkozásoknak az alkalmazottaikat is fel kell hatalmazniuk arra, hogy megalapozott döntéseket hozzanak. A valós forgatókönyveket is tartalmazó folyamatos biztonságtudatossági képzésbe való befektetés elengedhetetlen ahhoz, hogy megtanítsák az alkalmazottaknak, hogyan ismerjék fel a gyanús tevékenységeket, és hogyan jelenthetik azokat hatékonyan.

Továbbá, tekintettel az üzleti e-mail támadások egyre kifinomultabbá válására és globális hatásukra, a vállalkozásoknak össze kell kapcsolniuk ezeket a stratégiákat a meglévő biztonsági kereteikkel. Ez a lépés nem csak a BEC-támadások elleni védekezést, hanem az általános kiberbiztonsági helyzetük megerősítését is szolgálja.

Forrás: teamviewer.com


Ha további információra van szükséged biztonsági szoftverek kapcsán, keresd fel viszonteladóink egyikét, illetve ügyfélszolgálatunk is készségesen áll rendelkezésedre!

Termékek
Tanfolyamok

Olvass tovább

,
Black Friday 2024!

Berobbant a Black Friday hete, és mi hihetetlen ajánlatokkal készültünk!


Black Friday 2024: 50%-os Adobe kedvezmény!

Használd ki a 2024-es Black Friday-t és férj hozzá az Adobe legnépszerűbb kreatív szoftvereihez!


Parallels Desktop – Fejlesztési és tesztelési folyamatok

A virtuális gépek platformja, amely forradalmasítja az alkalmazásfejlesztési és tesztelési folyamatokat különböző operációs rendszereken.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram