A fotószerkesztéstől a tipográfiai eszközökön át a sound design-ig, az Adobe Creative Suite mindent megad az alkotók számára, amire szükségük van, hogy professzionális, gyors munkát végezhessenek, legyen szó bármilyen tervezési projektről. Most bemutatjuk, hogy grafikai szinten, milyen fantasztikus programok állnak rendeklezésünkre a csomagban!
Legyen szó logótervezésről, közösségi médiában használt grafikák tervezéséről, vagy brosúrák összeállításáról, az Adobe tökéletes megoldásokat kínál az alkotók számára. A Photoshop, az Illustrator és az InDesign segítségével ugyanis bármely grafikai projektet megvalósíthatunk.
Ez az alkalmazás-gyűjtemény azért is kiemelkedő, mert több tucat olyan funkciót tartalmaz, amelyek bizonyos típusú projektekre vannak optimalizálva. A tervezés hatékonyabbá válik, mert a tervezők gyorsabban dolgozhatnak, ráadásul ezáltal többet foglalkozhatnak ügyfeleikkel, rövidebb idő alatt. A projektre szabott eszközökkel minőségibb alkotások készíthetők, és a változó igények alapján könnyebben módosíthatók a terveket.
De vajon honnan tudjuk, hogy a különböző esetekben, melyik programot használjuk?
A legtöbb grafikai tervezési munka a következő három szempont szerint különíthető el:
A nyomtatási projekteket fizikailag nyomtatják valamire (például névjegykártyákra, szórólapokra, pólókra, csomagolásra, matricákra és egyebekre). A digitális projektek pedig értelemszerűen a képernyőn jelennek meg (például közösségi média grafikák, weboldalak, e-könyvek, prezentációk stb.).
A képi alkotások vizuális elemeket, például fényképeket, illusztrációkat, formákat és mintákat tartalmaznak. A szöveges projektek központjában pedig a szavak állnak, akár kevés szóról (névjegykártyák), akár sokról beszélünk (prospektusok és füzetek). A projektek gyakran mindkettőt használják.
Egy vektorprojekt olyan vonalakkal és ívekkel felépített kép, amely tetszőleges méretűre (például logókra) nagyítható vagy kicsinyíthető. A raszterprojekt egy meghatározott számú képpontból felépülő kép, amelynek minősége megváltozik átméretezéskor (például fotók).
Ezek alapján már könnyedén eldönthető, hogy melyik szoftverre van szükségünk az Adobe kínálatából.
A válasz egyszerű, hiszen már a program nevében is benne van: fotók esetében. Az alkalmazást eredetileg átfogó megoldásként bármilyen típusú raszterkép létrehozására, szerkesztésére és retusálására fejlesztették ki. Azóta a Photoshopba egy sor olyan eszköz is került, amivel a felhasználók sokkal többre is képesek. A képzőművészek digitálisan rajzolnak, festenek vele és vázlatokat is ezzel készítenek. A fotósok ezzel állítják be és alakítják át fotóikat a színek és fények segítségével. De webkész digitális képek készítésére is használják.
Ezért sem meglepő, hogy mikor a legtöbb ember a grafikai tervezésre gondol, a Photoshop jut eszébe. A rétegek egyszerűvé teszik a sablonok létrehozását, amelyek egy kattintással szerkeszthetők és átrendezhetők. A beállító eszközök sokoldalúbbak, mint bármely más alkalmazás esetén, és lehetővé teszik a színek, a kontraszt, a fényerő és más apró részlet módosítását.
Azonban a Photoshopra nem tekinthetünk messiásként minden esetben, néha az Illustrator, vagy az InDesign használata célravezetőbb lehet:
Akkor használjuk a Photoshop-ot, ha:
Használjunk mást ha:
Az Illustrator az Adobe rendkívül sokoldalú vektorkép-szerkesztője. Ez azt jelenti, hogy bármi, amit az Illustratorban készítünk, átméretezhető akár pici miniatűrökké vagy hatalmas Times Square óriásplakátokká – mindezt minőségromlás nélkül. Az Illustratorban létrehozott terv ugyanúgy fog kinézni névjegykártyán vagy hirdetőtáblán. Így ha vektorgrafikáról van szó, ez a program a legmegfelelőbb választás.
Az Illustrator sokoldalú, de a Photoshophoz hasonlóan ennek is megvannak a maga korlátai. Vessünk egy pillantást arra, hogy mikor érdemes és mikor nem érdemes az Illustratort használni:
Akkor használjuk az Illustratort, ha:
Használjunk mást, ha:
Az Adobe asztali használatra fejlesztette ki az InDesignt, és elsősorban újságok, folyóiratok, könyvek, poszterek és szórólapok elrendezésére szolgál. Egy szó, mint száz, amiben nagy mennyiségű szöveg található, annak egyenesen az InDesignba kell kerülnie!
De az Illustrator szövegek elrendezésére is alkalmas, nem? De igen, ám az InDesign-ban ezt sokkal jobban meg lehet oldani. Az InDesign lehetővé teszi mesteroldal-sablonok beállítását, így az oldalterv azonnal egységessé válik a teljes dokumentumban. Az oldalak számozása automatikusan megtörténik, és könnyen átrendelhető, sokszorosítható és cserélhető. A szövegstílusok, az oszlopok, a margók és a közzétételre jellemző egyéb jellemzők is sokkal robusztusabbak.
Íme, mikor érdemes ezt a programot használni:
Akkor használjuk az InDesignt, ha:
Használjunk mást, ha:
Ahhoz, hogy a kitűzött célt a lehető leghatékonyabban tudjuk megvalósítani, elengedhetetlen, hogy a fenti három szoftver közül a legmegfelelőbben válasszuk. Továbbá kombinálhatjuk is a Photoshop, az Illustrator és az InDesign összes funkcióját, mivel ezek az alkalmazások zökkenőmentesen működhetnek együtt.
További tanácsokért és oktatóanyagokért kattints ide!
Ha további információra van szüksége, kérem keresse fel viszonteladóink egyikét, illetve ügyfélszolgálatunk is készségesen rendelkezésére áll!
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.