A SCORM egy egységes eLearning-szabvány, amely lehetővé teszi, hogy az online tanfolyamok kompatibilitási problémák nélkül működjenek bármilyen tanuláskezelő rendszeren (LMS)
függetlenül attól, hogy milyen szoftvert használnak a tanfolyam elkészítéséhez vagy tárolásához.
Az online tanfolyamok létrehozásának kezdeti időszakában a szerzői eszközök és az LMS-ek nem rendelkeztek a jelenlegi szabványokkal. Az LMS a "learning management system" rövidítése, mely egy rendkívül jól adaptálható "online oktatási központ"-ot jelet. Ez a központ az iskolák, vállalkozások és vállalkozók számára biztosítja az online tanításhoz és tanuláshoz nélkülözhetetlen eszközöket.
Az, hogy korábban még nem állt rendelkezésre egy ilyen rendszer, azt jelentette, hogy a kurzusokat úgy kellett megtervezni, hogy azok meghatározott LMS-ekben használhatók legyenek, és ha a szervezet valaha is megváltoztatta a platformját, a vállalat kurzusai az új rendszerben már nem feltétlenül működtek. Hasonlóképpen, a sok részleggel rendelkező nagy szervezetek is problémákba ütköztek redundáns LMS-eik miatt, így nem tudták megosztani a tanfolyamokat vállalaton belül. A SCORM-ot (Shareable Content Object Reference Model) az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma fejlesztette ki, hogy lehetővé tegye a hadsereg különböző ágai számára a tanfolyamok megosztását (például a haditengerészet által létrehozott online tanfolyamokat meg lehetett osztani a hadsereggel). Ez az újítás aztán gyorsan elterjedt más területeken is.
Leginkább azok, akik a tananyagot készítik, illetve az LMS adminisztrátorok. A készítők létrehozzák a számukra rendelkezésre álló eszközök segítségével az adott tanfolyamot, majd közzéteszik azt és SCORM-csomagként exportálják. Az LMS adminisztrátorok ezeket a csomagokat töltik fel a rendszerbe, ahol a diákok már neki is láthatnak a tanulásnak.
A SCORM-nak három verziója létezik: az 1.1-es, a 1.2-es és 2004-es kiadás, azonban csak a két legújabb változatot használják széles körben:
Annak érdekében, hogy a diákok azon adataihoz férjünk hozzá, melyekre valóban szükségünk van, célszerű meggyőződni arról, hogy az általunk használt LMS melyik SCORM verziót támogatja.
A SCORM csomag lényegében az eLearning tanfolyam közzétételekor létrehozott fájlok gyűjteménye. Amikor tanfolyamokat teszünk közzé egy LMS-ben, a kurzusfájlt a szerzői eszköz egy .zip mappaként exportálja, amelyben a tanfolyam tartalma található. Ezt a .zip csomagot ezután feltöltik az LMS-be, ahol a kurzust a tanulók számára elérhetővé teszik.
Most pedig lássuk a SCORM működésének technikai részét! Minden SCORM csomagnak a következő elemeket kell tartalmaznia:
A múltban a SCORM-tanfolyamok fejlesztése fárasztó folyamat volt, amelyhez kódolási ismeretekre és a HTML-lapokból kézzel összeállított csomagok létrehozására, majd .zip mappák létrehozására volt szükség. Ma már a folyamat rendkívül egyszerű: speciális eLearning szerzői eszközökkel bárki létrehozhat online tanfolyamot. A szerzői szoftver automatikusan generálja az LMS interakcióhoz szükséges kódot, és az összes tanulási tartalmat SCORM csomagba csomagolja.
Miután az összes tananyagot egy tanfolyamba összeraktuk, csak ki kell választani a SCORM megfelelő verzióját (azt, amelyet az LMS támogat) a szerzői eszközben, ezután kattinthatunk a "Közzététel" gombra. Miután létrehoztuk a .zip SCORM csomagot, az utolsó lépés annak feltöltése az LMS-be.
Egy SCORM-tanfolyamot kétféleképpen futtathatunk.