[5. rész] Egy grafikus útja - Zolixplorer


Újra indítjuk sorozatunkat, amiben hivatás szerűen dolgozó magyar grafikusokat, illusztrátorokat mutatunk be nektek egy interjú keretein belül! Az idei év első alkotója Nagy Zoltán, alias Zolixplorer, aki egy igazi világutazó online szakember.


Nagy Zoltán, magát csak digitális nomádként emlegeti. Minden kezdet nehéz, és ez az ő pályájára is igaz. Volt már ipari alpinista, ügyvezető igazgató egy ingatlan irodában és csomagfutár is, ám az igazi kaland 4 év angliai élet után indult, mikor is egy tenerifei nyaraláson fogalmazódott meg benne a gondolat: ő világot akar látni. Ekkor döntött úgy, hogy az utazáshoz alakítja életét és olyan munkába kezd, ami nem helyhez kötött. Szenvedélye és munkájának egyik része a fotózásból és a digitális utómunkából áll, emellett pedig youtuberkedik, online marketinggel és weboldalakat készítésével foglalkozik.

Feladatának tartja, hogy utazásai és életmódja során szerzett tapasztalatait átadja követőinek. Az interjúban mesélt különleges életformája nehézségeiről, az alkotás folyamatáról, sőt, kedvenc megbízását is megosztotta velünk.

 

nagy_zoltan_header_1.png

 

Mióta foglalkozol fotózással és weboldal készítéssel?

Én is köszönöm a lehetőséget! Nálam a weboldal készítés és a fotózás szorosan összefüggnek. Talán egyiket sem csinálnám a másik nélkül. Legalábbis nem ilyen komolyan az biztos. Weboldal készítéssel kb 2 éve foglalkozom üzletszerűen, de már előtte is csináltam néhányat magamnak. Azért ezt választottam megélhetési forrásaim egyikének, mert nagyon kreatív. Itt jön képbe a fotózás. Olyan munkát akartam, ami nem helyhez kötött, amivel körbe tudom járni a világot és közben pénzt is tudok keresni.

Teenager korom óta nagyon érdekel a fotózás, de az első komolyabb kamerámat kb. három éve vásároltam csak meg. Azóta folyamatosan utazom, fotózok és képzem magamat ezen a téren is.

Mikor, mi okból határoztad el, hogy Te főállásban ezzel szeretnél foglalkozni?

2017. januárjában Tenerifén voltunk nyaralni a párommal. Ekkor éppen egy pólónyomtató céget próbáltam felvirágoztatni angliában egy főállás mellett. Mikor először nyaralni mentünk és nem tudtam a megrendeléseket elkészíteni, postázni az elég nagy gond volt. Ez a probléma kényszerített rá arra, hogy jobban elgondolkozzak azon, mit is akarok kezdeni a jövőben magammal. Séta közben elképesztően gyönyörű helyeken jártunk és arra gondoltam: De jó lenne, ha akár innen is tudnánk dolgozni, vagy bárhonnan a világon. Amint visszaértünk a hotelszobánkba este, már kerestem is rá az interneten, hogyan lehet teljesen online működtetni egy céget és persze milyen cégek alkalmasak erre. Rengeteg lehetőség van, mint kiderült… Nem sokkal később a weboldal készítés mellett tettem le a voksomat és felcsaptam YouTubernek 😀

 

Zolixplorer-EM5II---25.jpg

 

Mint minden út kezdete nehéz, milyen akadályokkal kellett szembe nézned, mielőtt kezdő weboldal készítőként megkaptad az első megbízásod?

Amikor otthagytam a biztonságos és jól fizető állásomat angliában és elkezdtem felépíteni az online működtethető életemet az nagyon nehéz volt. A biztosból a bizonytalanba kevesen mernek lépni. Ám be kellett látnom, hogy főállás mellett nem olyan könnyű felépíteni egy saját céget. Körülbelül 11 hónapig csináltam a kettőt párhuzamosan, majd mindenünket eladtuk, ami nem kellett, vagy nem fért be a kocsiba és világgá mentünk. Szerencsére a párom, Emese is nagyon kalandvágyó és partner volt ebben az őrült ötletben. Hazamentünk karácsonyozni és elbúcsúzni a családtól, majd 2018 Január 13-án bizonytalan időre Ázsiában utaztunk. 10 hónapot voltunk ott, 7 országban jártunk. Rengeteget utaztunk, hogy minél többet lássunk, felfedezzünk Ázsiából. Rengeteget dolgoztunk ez idő alatt, mert a bevételeink még nagyon alacsonyak voltak, a megtakarításainkból éltünk eleinte. Én nagyon szorgalmas és motivált vagyok szerencsére és tudtam, hogy nyomás alatt jól teljesítek. Az utazás végére mind a kettőnknek kiépült az ügyfélköre annyira, hogy fedezni tudjuk ezt az utazós életformát. Persze sok mindenről lemondtunk és még le is mondunk emiatt. Folyton utazni nem olcsó dolog. Ám így a szenvedélyemnek, a fotózásnak sokkal több időt tudok szentelni és valljuk be, a tájfotózáshoz nem árt egy érdekes táj 🙂

A megoldást a YouTube csatornánk hozta meg végül. Mára az ügyfeleink onnan vannak, hogy nézik a videóinkat, vagy megtalálnak minket az Instagram, vagy Facebook oldalunkon. A videózást már elkezdtem próbálgatni Angliában is, de úgy gondoltam, hogy egy ilyen Ázsiai kalandot dokumentálni kell és utazós és fotós témájú videókat csináltam már az utazásunk elejétől. Hamar rákaptam az ízére és a filmezés lett a másik szenvedélyem a fotózás mellett.

Mi a menete egy megbízásnak? Hamar megtalálod a közös hangot a megbízóiddal?

Általában nagyon gyorsan meg szokott lenni a közös hang. Fura dolog ez nálunk, hiszen az ügyfelem nagy része csomószor látott már engem a YouTube-on. Lehet reggelizés közben a videóimat nézi és valamilyen szinten már ismer engem. Ráadásul elég szociális beállítottságú vagyok, szeretek emberekkel beszélgetni.

A weboldal készítés mellett online fotós tanfolyamokat szervezel. Mesélnél erről kérlek?

Igen, vannak online végezhető fotótanfolyamaim, amik a kreatív utómunkára, képszerkesztésre fókuszálnak. Az egyik azoknak lesz nagy segítség, akik még amolyan “ösztön fotósok”, tehát szívesen fotóznak le bármit, ami megtetszik nekik. Az ilyen nem megtervezett képekből hozunk ki valami sokkal jobbat lehetőleg. A másik jelenleg elérhető tanfolyamom pedig egy tagsági rendszerben működő, folyamatosan megújuló tananyag. Itt folyamatosan jönnek új videók, amit csak a tagok nézhetnek meg egy meglehetősen alacsony áron. Ez azoknak szól, akik már eldöntötték, hogy nagyon jó tájfotósok vagy városfotósok akarnak lenni és hajlandóak az átlagnál nagyobb erőfeszítéseket tenni egy jó képért. Mindkét esetben Adobe Photoshop-pal és Lightroom-mal tanulunk meg dolgozni. Bővebb információ itt található róluk, ha valakit érdekel a fotózás komolyabban.

Sok tippet adtam már a videóimban, de sokáig nem éreztem úgy, hogy vagyok olyan szinten, hogy tanítanom kellene komolyabban is. Nagyon sok energiát, még annál is több időt és persze pénz is fordítottam a saját oktatásomra. Szokássá tettem, hogy szinte minden nap tanulok valami új dolgot, ami tágítja a világomat, vagy fenn tartja a lelkesedésemet. Azt hiszem most már van mit mondanom, mutatnom fotózás témában. Sokan kérdezték, hogy mikor akarok csinálni egy tanfolyamot, ezért kezdtem el ezzel is foglalkozni. Ráadásul én azt szeretem fotózni, ami engem érdekel, nem azt, amiért fizetnek sajnos. Nem akartam portré, vagy esküvő fotósként helyhez kötötten dolgozni. Így ez az alternatív megoldás maradt, ha a fotózásból meg szeretnék élni, akkor tanítanom kell. Nagyon szeretek oktatni, ezért tervezek csinálni olyan fotós workshopokat is, ahol egy külföldi helyszínen tanulunk emberekkel nyaralás közben. Mivel folyamatosan utazom és van időm és lehetőségem megtalálni a fotós helyeket, ezért össze tudok könnyen állítani olyan túrákat, ahol lehet várost nézni, kirándulni. Mellette pedig tanítanám a résztvevőket fotózni. Utóbbi nem tudom mikor fog megvalósulni, mert ennek vannak komoly jogi követelményei, de remélem ezt az akadályt is megugorjuk majd, mint az összes többit.

 

ZOLI2449-1---signed.jpg

 

Általában mennyi időt vesz igénybe egy tanfolyam elkészítése?

Hát erre nehéz pontos választ adni, mert elég összetett dolog. A videóanyagok elkészítése nekem nem tartott olyan sokáig, mert megvan hozzá a felszerelésem és állandóan videókat vágok amúgy is. Nem is említettem korábban, de pénzért szoktam néha videókat is vágni. Ám a felvételek elkészítése csak egy kis része egy tanfolyam elkészítésének. Ki kellett építeni egy infrastruktúrát az egésznek. Egy olyan weboldalt építeni, ahol tanulhatnak az emberek, ahol leckék formájában megtalálják az oktatóanyagokat. Biztonságosnak kell legyen, ha azt akarom, hogy ki tudják online is fizetni és persze a marketing.... Sajnos a marketing a legnehezebb dió szerintem. Lehet nekem bármilyen jó tanfolyamom, ha nem tudom eljuttatni az emberekhez. Én mindent egyedül csinálok, ezért ez nagyon időigényes volt úgy, hogy közben dolgoznom kell másoknak is. Körülbelül 3-4 hónap alatt lettem kész az elsővel. A következőknél pedig olyan epizódokat tervezek, amikhez még hónapokig kell utaznom és anyagot gyűjteni, hogy változatos legyen. Egy több részes sorozatot tervezek, aminek a neve “Kamerával a világ körül”, aminek az első és második része már elérhető. Úgy tanulhat mindenki fotózni, hogy közben bejárunk gyönyörű helyeket a világban.

Milyen fázisokon megy keresztül az ötlet, ami végül egy kész remekművé válik?

Én a minőség a mennyiség előtt elvét vallom! Egy jó képért nem ritka, hogy 2-3 órát autózom, kocsiban alszom, ha kell. Otthon végzett kutatómunkát és helyszínen is képes vagyok hosszan bolyongani, mire megvan a kompozíció. Nem ritka, hogy akár egy órát, vagy többet van a kamera az állványon pontosan ugyanúgy és megvárom a tökéletes pillanatot. Ez után jön a képek szerkesztése Photoshop-pal, ami sokszor egy óra, vagy több egy képnél. Én szeretek komolyabban belepiszkálni a fotókba. Ezért is használok Photoshop-ot és nem Lightroom-ot, mint sokan mások. Szerintem a fotózás művészet és nem csak egy adott helyszín, vagy esemény megörökítéséről szól. Szeretem az egyéniségemet, saját kreativitásomat is belevinni. Szeretném azt elérni egy képpel, hogy a néző azt mondja: Wow ez meseszép, én is ott akarok lenni!

Melyik volt a kedvenc megbízásod? Milyen fotókat, illetve weboldalakat készítesz szívesen?

Weboldalakat tekintve nincs konkrét kedvencem. Általában az a kedvenc, amin éppen dolgozom. Fotózni pedig nem szoktam másoknak pénzért. Nem is nagyon lenne rá lehetőségem, hiszen az év nagy részében úton vagyok.

Tájakat és városokat szeretek fényképezni a leginkább. Az egyik hamarosan következő tanfolyamom témája ez is lesz: Profi táj- és városfotózás. Weboldalak terén azokat a megbízásokat szeretem, amikor a design-t rám bízzák. Még nem csalódott senki tudtom szerint.

 

Zolixplorer-EM5II---28.jpg

 

Milyen eszközöket használsz a munkád során? Itt a kreatív tartalom előállításhoz szükséges szoftverekre, eszközökre gondolok elsősorban.

Szinte csak Adobe programokat használok. Ahogy már említettem a fotózáshoz Photoshop-ot, mert elképesztően nagy tudású. Van benne egy Camera raw nevű filter, ami szinte mindent tud önmagában, amit a konkurens gyártók szoftverei. És ez még csak egy filter, ami benne van! Olyan nagy tudású, hogy teljes elsajátítása szerintem önmagában egy szakma. Szerencsére nem kell mindent ismerni benne ahhoz, hogy valami elképesztőt alkosson vele az ember. Főleg, hogy elérhető magyar nyelven is. Szerintem mind szoftver, mind kamera terén olyan programmal kell dolgozni, amik nagyobb tudásúak, mint mi vagyunk, hogy legyen hova fejlődni. Ráadásul a nagyobb tudású eszközök, programok nagyobb teret is engednek a kreativitásnak!

Kamera terén a tökéletes egyensúlyt kerestem minőség és méret között. Így találtam rá az Olympus-ra. A kisebb (m43) szenzor miatt a kamera és az objektívek sokkal kisebbek és könnyebbek, így tudok velük utazni. Ezek mellett viszont nagyon jó minőséget tudok kipréselni az Olympus OM-D E-M5 II és E-M5 III kameráimból. Ezekkel a kamerákkal csinálom a videókat is és elképesztő, hogy mit lehet kihozni belőlük ezen a téren is. Az Olympus stabilizátora jelenleg az egyik legjobb az egész világon, ami fotózásnál és videózásnál is nagyon jól jön.

Az egyik legtöbbet feltett kérdés nekem: “Zoli! Mivel vágod a videóidat?” A válasz, hogy Adobe Premiere Pro-val. Mivel Photoshop-ot sok-sok éve használok és imádom, ezért nyilván “házon” belül kerestem megoldást erre is először. Így találtam rá a Premiere Pro-ra. Nekem nagyon logikus a kialakítása és szintén hatalmas tudású program. Ha mozifilmeket tudnak vele csinálni, akkor nekem is jó lesz gondoltam 😀 Időközönként, az összetettebb animációkhoz használok Adobe After Effects-et, bár be kell valljam, hogy annak magasabb szintű elsajátítására még nem volt időm. Szerencsére ez a két program között van átjárás, ami nagyban megkönnyíti a munkámat.

Ezen kívül még rendszeresen használom az Adobe Spark-ot. Marketing kampányokat szoktam néha azzal csinálni, ha kész megoldás kell.

Milyen munkafolyamatokhoz használod ezeket a kreatív szoftvereket, eszközöket?

Photoshop-ot használom a legtöbbet. Ezzel szerkesztem a képeket weboldalaimhoz, utómunkázom a saját fotóimat, de használom még marketing anyagokhoz, online hirdetéseim elkészítéséhez. Időközönként, csak szórakozásból csinálok néhány érdekes képet is vele, mert miért ne 😀

 

Sajat Facebook Cover image.jpg

 

Videókat készítek a YouTube-ra folyamatosan, de néha vállalok videóvágó munkákat is. Jellemzően valamilyen rendezvény, esküvő videóit kell összevágni, de nemrég fejeztem be egy oktató videósorozatot egy cégnek. Ezen felül ritkán, de bevállalok rövid, zenés marketing videók elkészítését is. Ezeket mind Adobe Premiere Pro és Adobe After Effects combóval szoktam csinálni.

Marketing anyagokat, ha nem az eddig felsoroltakkal készítem, akkor az Adobe Spark-kal. Azért használom jellemzően, hogy időt spóroljak vele. A Spark-kal még a nagymamám is tudna egy jól kinéző hirdetést csinálni kis túlzással.

Az Adobe minden kreatív munkára kínál megoldást szerencsére és egyre komolyabb megoldásaik vannak a mobil eszközökre is. Nincs is annál jobb, amikor a kényelmes kanapén ülve csinálok egy marketing kampányt a Spark-kal, vagy szerkesztek egy képet Lightroom-mal a tabletemen. Azt hiszem ez a jövő mindenképpen. Nem gondolom, hogy meg lennék laptop nélkül jelenleg, de szerintem abba az irányba haladunk, hogy egy tablettel és telefonnal meg lehet csinálni mindent hamarosan. Jó, hogy az Adobe ekkora energiákat rak bele a mobil alkalmazások fejlesztésébe.

Ezek a munkafolyamatok általában mennyi időt vesznek igénybe?

Rengeteget! Ez volt a rövid verzió persze 😀 Az az igazság, hogy a jó munkához idő kell és mivel nekem ezen programok állandó használata a munkám, ezért nagyon sok időt töltök a használatukkal. Nem tudnék konkrét időt mondani sajnos. Néha csak egy szöveget kell feltenni egy képre és 5 perc az egész. Néha pedig meg kell tervezni egy virtuális termék megjelenését, mint például a fotós tanfolyamom doboza, ami el tudja vinni egy egész napomat.

Egy 10-15 perces videó készítése nekem sokszor 6-8 órába telik. Meg tudnám csinálni egy óra alatt is, de ahogy már mondtam korábban: A minőség a mennyiség előtt!

 

Zolixplorer-EM5II---36.jpg

 

Milyen nehézségekkel kell szembenézned egy ilyen fotó, illetve weboldal elkészítése során?

Kezdjük talán a fotókkal. Nekem a kedvencem a táj- és városfotózás. Ehhez viszont sokat kell úton lenni, még úgy is, hogy folyamatosan járom a világot. Legutóbb majdnem 4 hónapig voltam Olaszországban, de nem fotózhatom le folyton ugyanazt ugye! Ezért sokat autózok, túrázok, hogy eljussak szép, vagy különleges helyekre. Ezt a képet egy Craco nevű szellemvárosról fotózam Dél-Olaszországban és kb három órát kellett autózzam érte. Nincs is bosszantóbb, amikor ekkora energiát és pénzt öl bele valaki egy képbe, aztán unalmas a naplemente. Erre a naplementére heteket vártam, mert jellemzően este soha nem volt egy felhő sem az égen.

A weboldalaknál nekem a legnehezebb szinkronba hozni a praktikumot, a kinézetet és az ügyfél igényeit.

 

AF1QipNXSQfQ1tQnmNvZoskRy6hDSZkiWIR6UUT53PmT=w1638-h2048.jpg

 

Mit tanácsolnál egy hasonló feltörekvő, tehetséges fotósnak, illetve weboldal készítőnek?

Tanuljon sokat és tudatosan! Általában a fotózás, sajnos, nem jön magától az embereknek. Soha nem találkoztam még olyan fotóssal, aki nem képezte magát, de tényleg szép képeket csinált. Valamiért sokan azt hiszik, hogy ha sokat fotózik valaki, akkor majd egy idő után jó képeket fog csinálni. Nekem más a tapasztalatom. Az elméleti tudás-anyag, ami kell egy profi kép elkészítéséhez meglepően kevés, ám gyorsan megtanulható. A kamerát megfelelően beállítani egy kávé mellett meg lehet tanulni kis túlzással. Ha egy átlagos, nem fotós ember eljönne velem fényképezni kb. két hétig minden nap egyszer, majd közösen megszerkesztenénk a képet, amit csináltunk, akkor olyan tájképeket tudna csinálni, hogy leesne az emberek álla. Inkább a látásmód és a rutin kialakítása tart hosszabb ideig szerintem. A főbb kompozíciós szabályok beleférnek egy 15 perces videóba, mégsem tanulják meg az emberek valamiért. Én például úgy fejlesztem a szépérzékemet az elméleti anyag megtanulásán túl, hogy Instagramon fel vagyok iratkozva rengeteg profi fotós oldalára. Rendszerint elidőzöm a képeiken és keresem azokat az elemeket, amik miatt azok a fotók kiemelkedőek szerintem. Majd megpróbálom használni, amit láttam az én képeimnél is.

Kezdő weboldal készítőnek azt tanácsolom, hogy csináljon portfóliót. Ahogy a fotózás ez is egy látvány szakma. Ha az embereknek tetszik, amit látnak és szükségük van rá, akkor megveszik. Ez után már csak azt kell eldöntenie, hogyan juttatja el az emberekhez azt, hogy ő weboldalakat készít. Ha jó, amit csinál, reális áron adja, akkor úgy is megveszik.

 

Zolixplorer-EM5II---30.jpg

 

Mik a terveid a jövőre nézve?

A hangsúlyt az életemben próbálom a fotózás irányába billenteni még jobban jelenleg. Várható tőlem még több fotótanfolyam a jövőben. Jelenleg a Kamerával a Világ körül #1 és Kamerával a Világ körül #2 érhető el, de lesz még a Fotózás alapjairól, Profi táj- és városfotózásról, profi telefonos fotózásról, videó vágásról és még sok másról a témában szerintem a következő években. Továbbá szeretném a YouTube csatornámat is tovább vinni, talán a fotózás irányába jobban elkanyarodni az utazós tartalmak megtartása mellett. Jelenleg még néhány hónapig Tenerifén, Spanyolországban vagyunk, de az idei évre tervezünk még néhány másik országot is meglátogatni. Nálunk semmi sincs kőbe vésve, sosem biztos mi a következő úti cél. Tavaly Horvátországban voltunk az év elején pár hónapig és az volt a tervünk, hogy lemegyünk Görögországba. Egy nap feltettük a kérdést magunknak: Ne menjünk inkább Olaszországba? Nem sokkal később már Olaszországban voltunk és majdnem 4 hónapig ott is maradtunk 😀 Szóval ezt nálunk soha nem lehet tudni.

Köszönjük szépen a válaszokat és további sok sikert kívánunk a jövőben is!

Én is köszönöm a lehetőséget! Mindenkinek, aki most kezdi sok sikert és kitartást kívánok!

 

Ha szeretnétek együtt dolgozni a Zolival, látogassátok meg a weboldalát, ahol további érdekes képeket is találhattok!

Fotótanfolyamok: https://oktatas.zolixplorer.com/

YouTube: https://bit.ly/2lnmYWF

Facebook: https://www.facebook.com/travelwithzoli/

Instagram: https://www.instagram.com/zolixplorer/

Weboldal: https://zolixplorer.com

Egy grafikus útja című interjúsorozatunkkal a feltörekvő grafikusokat, illusztrátorokat szeretnénk inspirálni. Következő részünkben a sci-fi illusztrátort, Kovács Pétert ismerhetitek meg!

 

nagy_zoltan_header_1.png

 

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram