Lépj ki a karácsonyi üdvözlőlap megszokásából, készíts idén egyedi kártyát! A webinár videójában pedig mutatjuk, hogyan.
Magyarország egy régóta várt lépést tett meg az egészség-informatikai piac szereplői részéről. Hamarosan megnyitja az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Teret (EESZT) az AI-fejlesztők számára, amely az egészségügyben óriási lehetőségeket teremt.
Az EESZT 2017-es elindítása óta egyedülállóan gazdag magyar egészségügyi adatbázist hozott létre. Bevezetésekor kizárólag a közellátás használta, de később a magánszolgáltatók is csatlakoztak hozzá, jelentősen növelve az adatállomány nagyságát. A rendszer adatvagyonának nagyságát jól szemlélteti, hogy a 2021-ben készült Egészségügyi Ágazati Stratégia szerint már akkor is több, mint 500 millió egészségügyi adat volt elérhető. A stratégiából származó adatok szerint egy átlagos hétköznapon az e-Recept felírások száma meghaladhatja a 800 ezret.
Közismert tény, hogy a mesterséges intelligencia (MI) az egyik leginkább figyelemreméltó technológiai újítás napjainkban. Az MI hatékony működéséhez nagy mennyiségű és tiszta adat szükséges, amelyekből „tanulhat”. Ebben a folyamatban segíthetnek az adatok elemzésében és előrejelzéseiben az alábbi szoftverek:
Az MI mellett az adattudomány is fejlődik, amely lehetővé teszi a múltbeli események részletesebb elemzését, előre jelezhetőbb jövőbeli folyamatokat és megalapozottabb döntéshozatalt eredményezve.
Magyarország jelenlegi, 2030-ig szóló Mesterséges Intelligencia Stratégiája az egészségügyi ágazatot az MI-technológia kulcsfontosságú alkalmazási területeként azonosítja. A Stratégia célja az egészségügyi adatvagyon felelős használata az érintett szereplőkkel együttműködésben, az MI-támogatott orvosi döntéshozatal és orvostechnológiai eszközök fejlesztésének erősítése, és egy hatékonyan működő egészségügyi ágazathoz való hozzájárulás. Az Egészségügyi Ágazati Stratégia az EESZT digitális adattömegét – beleértve az ellátási tranzakciókat, leleteket és elektronikus gyógyszerrendelvényeket – európai szinten is egyedülálló, még kiaknázatlan lehetőségként értékeli.
Ennek a stratégiai gondolkodásnak a részeként az Országgyűlés gyorsan elfogadott egy törvénymódosítást, amely 2026. január 1-től megnyitja az EESZT adatvagyonát. Az adatfelhasználás célja jogilag meghatározott: mesterséges intelligencia algoritmusok betanítása, tesztelése és értékelése, orvostechnikai eszközök és digitális egészségügyi alkalmazások fejlesztése. Bár sok részlet még nem tisztázott, annyi biztos, hogy a fejlesztők anonim, az EESZT-ből származó adatokkal dolgozhatnak biztonságos feldolgozási környezetben, amelyhez az EESZT működtetője - jelenleg a belügyminiszter - engedélyezést ad. Az engedély megszerzéséhez a projektnek előzetes jóváhagyást kell szereznie az Egészségügyi Tudományos Tanács megfelelő szakmai-etikai bizottságától is, amely számos kutatást felügyel az egészségügy területén.
A változások jelentőségét nehéz előre felmérni, de az bizonyos, hogy a módosítást nagy szakmai érdeklődés és várakozás övezte. A technológiai fejlesztések révén később pontosabb képet kaphatunk a gyógyszerek hatásosságáról, a lakosság egészségi állapotáról és a magyarországi gyógyszerfejlesztés jövőbeli irányairól.
Forrás: https://www.portfolio.hu/gazdasag/20240617/adatforradalom-az-egeszsegugyben-megnyilik-a-magyar-egeszsegugyi-adatbazis-az-ai-fejlesztok-elott-692261
Forrás: https://e-egeszsegugy.gov.hu/
Lépj ki a karácsonyi üdvözlőlap megszokásából, készíts idén egyedi kártyát! A webinár videójában pedig mutatjuk, hogyan.
Ne hagyd ki a lehetőséget, és szerezd be Adobe Express előfizetésedet most 30% kedvezménnyel!
Lépj ki a karácsonyi üdvözlőlap megszokásából, készíts idén egyedi kártyát! Mutatjuk, hogyan, hogy biztosan a tiéd legyen a legkülönlegesebb.