25 éves a PHP!


A különleges évforduló alkalmából a JetBrains egy különleges oldal keretein belül szedte össze a szerveroldali nyelvek koronázatlan királyának történetét!


Jegyzet 2020-06-16 102902.jpg

 

A PHP egy általános szerveroldali szkriptnyelv dinamikus weblapok készítésére. Az első szkriptnyelvek egyike, amely külső fájl használata helyett HTML oldalba ágyazható. A kódot a webszerver PHP feldolgozómodulja értelmezi, ezzel dinamikus weboldalakat hozva létre.

25 évvel ezelőtt, 1995 júniusában Rasmus Lerdorf alkotta meg és adta ki a PHP első nyilvános változatát, hogy külső segítséggel gyorsabbá tegye a hibák megtalálását és a kód további fejlesztését. E jeles évforduló alkalmából a JetBrains egy különleges weboldalon mutatja be a PHP fejlődését és változását az elmúlt negyed évszázadban.

Na de röviden vegyük szemügyre mi is történt az elmúlt 25 évben a PHP háza táján:

Két évvel a megjelenés után, 1997-ben Zeev Suraski és Andi Gutmans, két izraeli fejlesztő újraírta az értelmezőt, ezzel létrehozva a PGHP 3 alapját, illetve ekkor született meg a PHP új neve, a PHP: Hypertext Preprocessor rekurzív rövidítés is. Két hónapnyi béta-tesztelés után a fejlesztőcsapat megkezdhette a PHP 3 tesztelését, végül 1998. júniusában meg is jelent az új verzió. Suraski és Gutmans ekkor megint a PHP- mag újraírása mellett döntött, amiből 1999-ben megszületett a Zend Engine. 

A PHP 4 2000. májusában jelent meg, majd ezt követte 2004-ben a következő nagy mérföldkőnek számító PHP 5. Ez számos újítást tartalmazott: többek között fejlettebb objektumorientált programozási lehetőségeket és sok teljesítménynövelő javítást.

Az 5-ös verzió évei alatt több nagyobb fejlesztés is zajlott. Ezeket a PHP 6-ban adták volna ki, de problémák adódtak a Unicode támogatásával. Így a kevésbé problémás eszközöket a PHP 5 különböző verzióiba tették bele.

Tizenkét évvel az 5.0-ás kiadása után, 2016-ban kiadták a PHP 7-et. A mag refaktorálásának köszönhetően ez a verzió legalább kétszer gyorsabb futási időt produkált, mint elődjei. Azóta már megjelent a 7.4 is, így bátran mondható, hogy 2020 derekán bátran lépdelünk a 8. PHP felé, azonban erről még csak találgatások folynak.

 

kep1_6.png

 

A PHP az évek során a szerveroldali nyelvek nélkülözhetetlen részévé nőtte ki magát. Ezért is tartotta fontosnak a JetBrains, hogy-e jeles alkalmat meg kell ünnepelni.

 

 

A szoftver egyébként teljes tárházát biztosítja a PHP fejlesztés eszközeinek. Segítségével a PHP fejlesztők biztosak lehetnek munkájuk sikerében. A program olyan szerkesztővel rendelkezik, mely feldolgozza a begépelt kódot, és képes megérteni azt a legmélyebb struktúráiban, támogatva az összes modern és régebbi PHP verziót. A JetBrains PhpStorm a legjobb kódkiegészítést, újragyártást és menet közbeni hibakeresést biztosítja a piacon található termékek között. 

További információért kattints a linkre!

 

(JetBrains)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram