Íme a labdarúgó-világbajnokságok legmeghatározóbb logói


A focivébé alkalmából egy kis időutazás során mutatjuk be 1930-tól napjainkig a legjobb logókat.


A nemzetközi labdarúgás legfontosabb eseménysorozatában a FIFA-tag nemzeti férfi labdarúgó-válogatottjai küzdenek meg a legjobbnak járó kupáért. A négyévente megrendezett világbajnokság a legnézettebb sportesemény, ezért a szervező országok mindig nagy figyelmet fordítanak a részletekre, ezzel együtt a logóra is. Az eddig megrendezett 21 világbajnokság 8 legjobbját gyűjtöttük össze.

1930 - Urugay

A legelején kezdjük, egészen pontosan az első döntőnél, melyet 1930-ban Uruguayban rendeztek meg, amin még csak 13 csapat vett részt. Bár akkoriban még konkrét értelemben vett logó nem készült az eseményhez, egy csodálatos art deco stílusú poszter azért igen. A színvilág Uruguay nemzeti színeihez igazodott, a korszaknak megfelelő absztrakt design pedig éppen egy sikeres védést örökített meg, remekül elkapva a játék izgalmát és a kor szellemét.

01 Urugay.jpg

1938 - Franciaország

Nem sokkal később, a Franciaországban megrendezett VB-n járunk. Szintén egy poszter hirdette a sporteseményt, ez azonban dominánsabb, markánsabb stílusban, mint a korábbiak. A képen egy játékos látható, amint a világ tetején áll a labdával. Ez volt a harmadik és egyben utolsó játékot népszerűsítő poszter, mely a színválasztásban teljesen eltér a korábbiaktól, hiszen nem követi a nemzeti színeket.

02 France.jpg

1966 - Anglia

1966-ot írunk, Anglia pedig semmilyen kétséget nem hagy afelől, hogy ők rendezik a világbajnokságot. A logó félreérthetetlenül a zászlót helyezi előtérbe, habár a wales-i, a skót, és az ír fanok jobban örültek volna, ha a Union Jack helyett a nagy piros kereszttel rendelkező angol zászlót használták volna. Középen az 1930 és 1970 között használt Jules Rimet kupa látható, valamint az első kabala is ehhez az évhez fűződik, Anglia egy futballozó oroszlánt tervezett az eseményre.

03 England.jpg

1970 - Mexikó

A következő világbajnokság Mexikóban kapott helyet, és a futballtörténelem egyik legjobbjaként tartják számon - gondoljunk csak a brazil csapat harmadik győzelmére. A logó egyszerűségében rejlik az ereje, grafikai szempontból tökéletes, felejthetetlen és nagyon érzékletes. Az ikonikus szimbólum természetesen az Adidas által készített Telstar focilabdát jelképezi, melyet a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség ezen a bajnokságon alkalmazott először.

04 Mexico.jpg

1990 - Olaszország

Két évtizedet ugrottunk az időben, ahol egy hasonló, minimalizmusra törekvő logót láthatunk: az olaszországi focivébé absztrakt stílusban, az olasz zászló színeit okosan használva született meg. Ebben az évben a kabalákhoz fűződő hagyomány is megtört, az olaszok ugyanis egy Ciao névre keresztelt, futballfejű karaktert választottak maguknak a szokásos állatfigura helyett.

05 Italy.jpg

2002 - Dél-Korea / Japán

Az új évezred első világbajnoksága divatba hozta a modern, geometrikus formákat a logót tekintve. A fókusz ismét a kupára került a labda helyett, valamint a szervező országok is háttérbe szorultak, és a logó inkább a világ minden táján élő rajongók egységét hivatott demonstrálni.

06 Korea-Japan.jpg

2006 - Németország

A labdarúgó-világbajnokságok történelmében először fordult elő az, hogy az előző bajnokság logója ismét feltűnik. Bár a hangsúly itt is inkább a rajongókra összpontosul, ezt három színes, mosolygó arc szimbolizálja, melyek egyébként az évszámot is (‘06) kiadják. Összevetve az 1974-es logóval ez már egy sokkal játékosabb és vidámabb hangulatot keltő alkotás.

07 Germany.jpg

2018 - Oroszország

Elérkeztünk a most futó bajnoksághoz, melynek logója egyértelműen a győztesnek járó kupát hivatott szimbolizálni. Mindezt sikerült úgy kivitelezni, hogy egy teljesen új csavar is került a megvalósításba, hiszen a kupa abszolút a Fabergé tojások hangulatát nyújtja, alakja pedig a moszkvai Boldog Vazul-székesegyház cikornyás kupoláit idézi.

08 Russia.jpg

(Creativebloq)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram