4,4 billió képkockát rögzít másodpercenként a világ leggyorsabb fényképezőgépe


Nem tévedés, valóban 4,4 billió. Ezzel a sebességgel akár az anyagok hőátadása is lefilmezhető.


Az eljárás alapja a mozgókép-femtográfia, amely egy kicsit másképp működik a hagyományos digitális fényképezőgépeknél. Esetükben a kép a CCD érzékelő képpontjaira vetül, majd soronként beolvassa egy processzor azok feszültségét egy memóriába. A kép készítésére van idő, hiszen a szemünk már 24 képkockánál folyamatosnak látja a mozgást. Azonban rendkívül gyors mozgások filmezéséhez, mint például egy lézerrel meglőtt üvegfelületen keletkező plazma élete, már sokkal gyorsabb készülékre van szükségünk – vagy egy erre alkalmas eljárásra. Például, ha a fényképezőgép rekesze percek óta nyitva, de az érzékenysége alacsony és éjjel van, a vaku villanásának pillanatát fogja megörökíteni. Ha lerövidítjük a vaku villanásának idejét, akkor egy nagyon rövid időpillanatot fog leképezni a gépünk. Magyar kutatók is dolgoznak a femtoszekundumos (10 a mínusz 15-en másodperc) lézerrendszereken, amelyekkel ez az eljárás megvalósítható. Ha sok impulzust lövünk, azt több érzékelővel, esetünkben pedig egy nagy érzékelő egy-egy részén felfogva létrehozható a mozgókép, amely egy-egy időszelet képeit rendezi szépen sorba.

 

A Nature folyóiratban publikált eljárás, a STAMP (Sequentially timed all-optical mapping photography) egy ilyen ultrarövid lézerimpulzust használ, amelyet egy temporal mapping device (TMD) különböző hullámhosszú, időben eltolt, rövidebb impulzusokra vág szét. Ezek a sorozatok elérik a vizsgált tárgyat (hullámot, molekulát, stb.), arról visszaverődve egy tükörrendszeren keresztül az érzékelőre jutnak, az impulzusok hullámhosszától függően az érzékelő más és más területére. Az utolsó lépésben a számítógép beolvassa a sorozat képeit és rekonstruálja a mozgóképet, amely az eljárást jellegéből adódóan monokróm. Tizenkét japán kutató több egyetemet átfogó együttműködése során létrejött készülékkel 450x450 képpont felbontással lehet rövid képsorozatokat rögzíteni, amire ekkora sebességgel még nem volt példa.

(Geeks.hu)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram