Wacom Tablet Történelem


Ebben a cikkben a grafikai tabletek fejlődésével kapcsolatos tapasztalataimat gyűjtöttem össze. Mielőtt belemennénk a témába, megválaszolok pár idevágó alapvető kérdést.


2012_tablet-header.jpg

 

Melyik a legjobb belépő kategóriás tablet grafikusoknak?

Úgy gondolom, hogy egy normál, A5-ös méretű tablet a megfelelő (mint a Wacom Intuos Medium vagy Huion H610 Pro). Akik csak most ismerkednek ezzel a területtel, őket óva inteném az A6-os (10x15 cm) tabletek használatától, ugyanis ezek túl kicsik a rajzoláshoz, vagy festéshez.

Miért van ennyi tableted?

Ugyanazt tudom mondani, mint egy profi gitáros, ha megkérdezik, hogy miért van annyi gitárja.

Miért olyan drágák a tabletek?

Egy újabb zenei hasonlattal élek: a tabletek nem drágák, ha egy zongorához, szaxofonhoz, vagy egy minőségi hangszerhez hasonlítjuk őket.

Szoktál teszteket készíteni tablet gyártó cégeknek? Tudok küldeni egy darabot, amiről írhatnál egy cikket.

Igen, de egy GNU/Linux rendszeren fogom tesztelni és nem ígérem, hogy csak jót írok róla. Valamint mindig feltüntetem, ha egy termék bemutatásával foglalkozó cikkem szponzorált. E-mailt ITT tudsz küldeni.

 

Idővonal:

2000: Tablet nélkül

Ebben az időben kezdtem profi grafikussá válni, ami a hagyományos, vászonra való festést illeti. Akkoriban főként az internetet használtam, hogy a műveim beszkennelt változatait elküldjem a kiadóknak.

2001_08_station-travail.jpg

 

2002: Wacom Graphire 3

Ez volt az első tabletem. Elkészítettem vele az első önéletrajzomat és pár évig szabadúszó grafikusként dolgoztam a segítségével.

Tulajdonságok: Közepes, A5-ös méret, ultrasima Plexiglas borítás, 4/3-as képarány.

Használat: Egy 4/3-as képarányú, 1280x1080-as felbontású monitorral és Photoshop Element 2.0-vel használtam.

Előny: Pontos volt, valamint könnyen lehetővé tette, hogy magammal vigyem a tollat amikor úton voltam. Ezen kívül a toll vékony volt és jól kézre állt.

Hátrány: Az egér használhatatlan volt, a Plexiglas borítás pedig könnyen karcolódott.

 

2004-02-bureau.jpg

 

2006: Intuos 3 A4

Ekkor tértem át 100%-ban a digitális festészetre, az előző tablet pedig már kicsit kicsinek bizonyult.

Tulajdonságok: A4-es nagyságú, 4/3-as méretarányú kezelőfelület. Ez a tablet rendelkezett számomra a tökéletes borítással (azonban egy kicsit gyenge, háromszor cseréltem egy Wacom üzletben).

Használat: Egy 1280x1024-es felbontású, 4/3-as méretarányú monitorral használtam, valamint az első Linux distro világát 2007-ben ezzel fedeztem fel.

Előny: Szuper erős és szuper jól működik minden Linuxon (plug’n’play). Többet festettem ezzel a tablettel 2006 és 2016 között, mint az összes többivel együttvéve.

Hátrány: A Wacom internetes oldalán már nem lehet ehhez a termékhez borítókat és egyéb kiegészítőket kapni. Nem tudok vele mit kezdeni: a toll rugója már agyon van használva a sok nyomástól egy tucatnyi Pepper&Carrot rész elkészítése után.

 

2007-11_david-revoy_workspace-d.jpg

 

2007: Cintiq 12WX

Ez volt az első Cintiqem, hatalmas élmény volt kipróbálni, hogy tényleg a képernyőn rajzoltam. Ezen kívül a széles kijelzők korszaka is ekkor kezdődött.

Tulajdonságok: 1280x720-as monitorral használtam, a toll és a technológia az Intuos3-éval egyezett meg.

Használat: Egy második (1680x1024-es, 16/10-es képarányú) monitorral használtam.

Előny: Lehetett a képernyőn rajzolni.

Hátrány: Nagyon kicsi volt, túl sötétnek bizonyult ahhoz, hogy a színeket megfelelően lehessen kalibrálni. Ezen felül egy nagyon drága tabletről beszélünk. A párnázás a szélén vagyon nagy volt, valamint a kábel és a tápegység túl forrónak és nagynak bizonyult. A tableten 1 évvel a vásárlás után már egy karcolás éktelenkedett, amit finom por okozott a levegőben, mely rajzoláskor a toll és a kijelző közé került. Also, it was a paint to setup with Xorg on my first years of 100% GNU/Linux. A Sintel megjelenése előtt eladtam.

 

2008_david-revoy_workspace-a.jpg

 

2008: Bamboo fun A5

Szükségem volt egy A5-ös tabletre, amivel utazás közben dolgozhattam és amivel konferenciákra és bemutatókra készíthettem munkákat.

Tulajdonságok: A5-ös méretű, 16/10-es méretarányú tablet, 4 gombbal és egy kör alakú érintős felülettel.

Használat: Egy kis laptoppal használtam.

Előny: A jó kinézet, a kis méret, valamint az, hogy a tollal jó volt dolgozni, egyértelműen a tablet javára írhatók. Ezen felül még mindig működik.

Hátrány: A tablet tetején található gomb helye nagyon zavaró. A borítása silány minőségű volt, az Intuos3 borításával cseréltem ki. Pár év után a tollon ragadós bevonat képződött, amit úgy kellet kézzel lekapargatnom.

 

2012-bamboofun-a5-net.jpg

 

2010: Intuos 4 M

Mikor a Blender Foundationnál dolgoztam Amszterdamban, a stúdión kívüli munkák egyre gyakoribbá váltak. Így hát elhatároztam, hogy beruházok egy erre a célra alkalmas tabletre.

Tulajdonságok: A5-ös méretű, 16/10-es képarányú eszköz, mely 8 darab fekete és fehér kijelzővel van ellátva, ezen kívül egy érintő felülettel rendelkező központi gomb is van rajta.

Használat: A 15 inches laptoptól kezdve a 24 inches profi monitorig mindennel tudtam használni.

Előny: Előnyös az OLED gombok kinézete. Pontosabb, mint a Bamboo-fun.

Hátrány: Az Intuos4 kiadása óta voltak gondok a borítással, túl szemcsés volt. A Wacom 2012-ben orvosolta a problémát, miután egy petíció érkezett hozzájuk, amit számos grafikus aláírt, meanwhile I adapted a Intuos3 overlay sheet. Ezen felül ez a tablet nagyobb és nehezebb, mint a Bamboo-fun. A hozzá tartozó tollon bevonat keletkezett, amit újfent nekem kellett letakarítanom.

 

2010-03-16_screenshot_090324.jpg

 

2011: Cintiq 21UX

Ismét ki akartam próbálni, hogy milyen a kijelzőn dolgozni.

Tulajdonságok: A tablet 10 kilót nyomott. Az 1200x1600-as felbontás, valamint a toll és a gombok elhelyezkedésükben az Intuos3-hoz hasonlítottak.

Használat: A beépített képernyőt használtam, amit kiegészítettem egy külső kijelzővel.

Előny: Hosszas várakozás után végre kézhez kaptam ezt a típusú modellt. Az eredményes reklámokért köszönet a Wacomnak. Remek termék a részletes digitális munkák készítéséhez.

Hátrány: Túl nehéz. A sötét pirosas képernyőn lehetetlen megfelelően kalibrálni a színeket, ezen kívül a pixelek túl nagyok egy olyan eszköz esetén, ahol ilyen közelről nézzük a monitort. Nagyon melegedett, ennek orvoslására egyedi ventilátor hűtést alkalmaztam. A gyenge világítás miatt az eszköz egy ponton túl használhatatlanná vált. Ezt ki tudtam küszöbölni forrasztható elektronikus részek beszerelésével. Ezen kívül az eszköz a létező összes helyet elfoglalta az asztalon. Ezt a problémát számos módon próbáltam megoldani hacking a gamepad for additional buttons, például egy Ergotron karra tettem fel. A Pepper&Carrothoz használtam a tollat of the Cintiq to offer a 10th life to my compatible Intuos3 A4. A monitor egy idő után karcos lett, le kellett tisztítanom. Ezen kívül teljesen ki kellett nyitnom a tabletet, hogy megszabaduljak a zavaró kis rovaroktól, melyek a pixelek és az üveg közé kerültek. Ez az eszköz rendkívül „bugos” tud lenni. Mindezek után nem dolgoztam már ezzel az eszközzel, és úgy érzem, hogy már egy percet sem bírnék dolgozni vele. Az a tervem, hogy egy helyi fablabnak (műhelynek), vagy egy csapat hardver hackernek adom.

2011_david-revoy_workspace-a.jpg

 

2016: Cintiq 22HD

Mialatt a Pepper&Carrot számára készítettem egy munkát, a Cintiq21ux kifulladt a 6. epizód gyártásakor és a régi Intuos3 is igencsak romos állapotban volt. Kíváncsi voltam, vajon mint tudott a Wacom kezdeni az eddigi Cintiq-ek hibáival.

Tulajdonságok: 1920x1080-as felbontású monitor, mind a két oldalán 9 key layout.

Használat: Egy beépített, valamint egy másik 1080p-s monitorral használtam.

Előny: 16/9-es képarány és 1080p-s felbontás. Nagyon kézre áll, a kinézetén semmi említésre méltó feltűnő dolog nem található. A képernyő színei és annak fényessége pont jó, valamint megfelelő módon lehet kalibrálni az eszközt. A hőkibocsátás teljesen rendben van. Nem nehéz és elég vékony is a 21ux-hez képest (ám egyáltalán nem lapos).

Hátrány: A műanyag rész körüli munkafelület könnyen koszolódó borítással készült. Négy év használat után a barátainkat is áthívhatjuk, hogy segítsenek letakarítani a viharvert állapotban lévő eszközt. Ez a tablet is elfoglalja az egész asztalt, így nehéz egyik feladatról a másikra váltani. Három hét használat után eladtam, mikor a 16. epizódnál tartottam, mivel a munkám hatékonysága meglehetősen lecsökkent az eszköz miatt.

 

2016-11-01_img_20160529_165152.jpg

 

2017: Cintiq 13HD

Az Intuos3 már a végét járta, így muszáj volt egy új tabletet, amivel Pepper&Carrot 21. részét készítettem. Először az Intuos 5 Pro Large mellett döntöttem, amely munkafelületének mérete megegyezett a Cintiq13HD méretével és árban sem volt nagy különbség.

Tulajdonságok: 1920x1080-as felbontás, Intuos5 technológia és 13 inches átmérő jellemezte ezt a tabletet.

Használat: Egy teljesen megegyező 1920x1080-as kijelzővel használtam.

Előny: Lehetséges a hibrid munkafelület használata, fele akkora, mint a Cintiq. A képernyő fényessége jó, a szín megfelelő arra, hogy kalibrálható legyen. A 13 inches 1080p-s felbontású képernyő közelről sem zavarja a szemet. A parallax (vagyis az üveg és a kijelzőn lévő képpontok távolsága) határozottan jobb, mint a 22HD, vagy a 21UX esetében volt, majdhogynem kalibrálás nélkül használható. Az eszköz hőkibocsátása rendben van. A toll sokkal jobb, mint az Intuos4 és Intuos3 esetében: a gombok nem lötyögnek, a műanyag borítás pedig a helyén marad. A toll tartója, amely a tablethez tartozik, nagyon mutatós. Ezen felül szót kell, hogy ejtsek az árról. Ez a tablet 750 dollárba kerül, ami majdnem a fele a 2007-ben vett Cintiq12WX árának.

Hátrány: A nagy és merev kábel, ami kitüremkedik a tabletből, nagyon rosszul néz ki. Annyira rosszul, hogy egyetlen reklámfotón sem mutatják. Az a Wacom csoport, amelyik ezt jóváhagyta, valószínűleg részeg volt. Egy újabb észrevétel: ha hozzám hasonlóan elég szőrös az alkarod, akkor a monitor körüli műanyag borítás a tökéletes megoldás, ha epiláláson gondolkozol. Ezen felül a gombok tetején található kis kitüremkedések igencsak fájdalmas élménnyé teszik, mikor már sokadszorra nyomjuk le őket. A gombok körül itt is megjelenik a kosz, éppúgy, mint a Cintiq22HD esetében. Ahogyan ezt már az eddigi tapasztalataim alapján sejteni tudom, lesz egy időszak, amikor elkezd ragacsossá válni a munkafelület, én pedig kaparhatom le…

 

2017-01-24_img_20170107_001955038_hdr_net.jpg

 

2017: Huion WH1409

A házamat kirabolták. Így csupán három hónap használat után megszabadítottak a Cintiq13HD-tól. Szükségem volt egy új tabletre. A kíváncsi természetem miatt találtam rá a Huion WH1409-re és döntöttem úgy, hogy kipróbálom. Abban a reményben vettem meg, hogy egy nagyobb méretű Intuos3-ra találok rá…

Tulajdonságok: Vezeték nélküli, nagy munkafelülettel, elemes tollal, valamint 12 darab gombbal van ellátva. Mérete 16/9 és 16/10 között van.

Használat: Kettő 1920x1080-as, egymás melletti monitorral használtam. A tablelen készült rajz egyetlen monitoron jelenik meg.

Előny: Az ár határozottan az előnyök közé sorolható, egyharmaddal alacsonyabb, mint a Wacom azonos minőségű modelljének. Jó kinézet, ez a nagy tábla jól mutat az asztalon. A munkafelület majdnem olyan, mint az Intuos3-é, ám egy kicsit még annál is simább. Az akkumulátor élettartama jó és akkor is kiválóan működik, ha éppen töltődik, így egy váratlan pillanatban érkezett munka sem okozhat fejfájást. A gombokat rendkívül könnyű megnyomni és jobb érzés is, mint a Wacom esetében volt. Összességében ez egy remek nagy méretű tablet.

Hátrány: Nincsen hivatalos GNU/Linux driver, de lehet telepíteni (ám így nem fog az összes funkció működni, például a 12 gombból csak 9 lesz használható). Számos kisebb kérdés merült fel a középső gombbal kapcsolatban. A tollba beépített nyomásérzékelő véleményem szerint a finom mozgásokra is vadul reagál. Nem nagyon szoktam közepes erősséggel dolgozni, de persze egy kis gyakorlással és alkalmazkodással hamar hozzá lehet szokni ehhez a fajta munkához. A toll csúcsa nem illeszkedik tökéletesen a foglalatba, a fej lötyög a számára kijelölt lyukban, ami pontatlanság érzetet kölcsönöz, amikor az ember például egy aprólékos, odafigyelést igénylő festményt készít. (Egy vékony csík szigetelő szalaggal orvosolható a probléma. Ennek a módszernek a gyakori használatától mindenkit óva intek, különben a tollhegy rugóját nehéz lesz visszaállítani eredeti helyére.) A tollhegy műanyag része véleményem szerint túl sima és túl könnyen csúszik a munkafelületen. Óvatosan megdörzsölhetjük, hogy jobban tapadjon a toll műanyag része. Az utolsó 4 gomb a tablet alján túl érzékeny, ha rátesszük a kezünket.

 

2017-06-15_huion-test_net.jpg

 

2017: Cintiq 13HD (a visszatérés)

Mivel az előző Cintiq13HD-mat ellopták és nekem egy tudatalatti szükségletem, hogy minden cuccomat úgy hagyjam, ahogy előtte volt, ezért döntöttem a Cintiq 13HD mellett ismét. Mivel elégedett voltam ezzel az eszközzel, megvettem ismét és most is ezt használom.

 

2017-06-24_img_net.jpg

 

()

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram