Öt alkalmazás, hogy a fotóid biztonságban legyenek!


Minden azzal kezdődött, hogy szokatlan, halk kerregést lehetett hallani a gépház alól. Ez eltartott pár napig, és bár a Windows néha lemezellenőrzéssel indult, minden rendben működött. Aztán egy napon, miközben épp a fájlokat rendezgettem, a kerregés felerősödött, aztán a fájlok villámnézete elkezdett rosszalkodni. Néhány perc múlva lefagyott a windows - csak az újraindítás segített - illetve az sem. A fekete képernyőn az az üzenet fogadott, hogy nincs rendszerlemez a gépben - és akkor észbe kaptam.


 

A munkámat amúgy már évek óta máshol tárolom -felhőben -,de a családi képek, a nyaralások és az esküvőnk… minden odalett. Azok nem voltak felhőben - ilyen mennyiségű kép tárolását nem egyszerű megoldani: pénzbe is kerül, és én - a felhasználók 95%-hoz hasonlóan - nem áldoztam erre. Most pedig megjártam.

 

A fenti történet szerencsére nem esett meg. Legalábbis velem nem, de nap mint nap sokak szembesülnek azzal, hogy adatvesztés áldozataivá válnak. Az adatok védelme - főleg egy hozzá nem értő számára - nem természetes, hiszen mindannyian azt szoktuk meg, hogy miután bekapcsoljuk a számítógépet, minden a helyén van. De ez hamis illúzió. Valójában az adatok (legyenek egy sebesen forgó merevlemezen vagy egy villámgyors SSD meghajtón) koránt sincsenek biztonságban. Műszaki hibát bármi okozhat, a baj bármikor megtörténhet, pedig minimális odafigyeléssel könnyedén elkerülhető lehetne az adatvesztés.

 

Ezért most bemutatok 5 ideális megoldást a családi fotók és a videók mentésére - sőt, ezek közül néhányra nem is kell pénzt áldozni!

 

Felhőmeghajtók

cloud.jpg

 

Manapság mindenkinek ott van a merevlemezén, de még a mobiltelefonján is a Google Drive, de számtalan más ilyen jellegű szolgáltatás létezik. Az Onedrive, a Dropbox és a Sugarsync - sajátosságuk, hogy egy a számítógépen található mappa tartalmát szinkronizálják fel egy távoli szerverre, így a mappák tartalma mindig biztonságban van, a tartalmuk pedig mindig kéznél.

 

A hátrányuk viszont, hogy az ingyenes csomagban foglalt tárhely nem elegendő nagyobb mennyiségű fotó tárolására, így mindenképpen további tárhely vásárlása szükséges.

 

A szolgáltatások bővítésének ára és a tárterület is különböző, ha valaki ezt a megoldást választaná, érdemes lehet válogatni a különböző szolgáltatások között.

 

Google Fotók

google_photos.jpg

 

A Google Fotók korlátlan, automatikus backupot ígér, és ad, mégis sokan csak arra használják, hogy a mobiltelefonjukról szinkronizálják fel a képeket a szerverre.

 

Pedig a Google Photos asztali klienssel (https://photos.google.com/apps) asztali környezetben is beállítható a mentés, és a fotók és videók tárolása is megoldott 16 MP-ig (videók esetében HD felbontásig) ingyenesen.

 

A kliens használata egyszerű, a feltöltés pedig folyamatosan zajlik a háttérben.

 

Flickr

flickr.jpg

 

A Flickr volt az első, aki korlátlan tárhelyet biztosított a fotóinknak - ez azonban mostanra megváltozott. Ennek ellenére bőven el lehet lenni az ingyenes 1TB adat területen. A Flickr használata sajnos kevésbé kényelmes, a többi felsorolt szolgáltatáshoz képest, mivel ingyenes feliratkozás esetén nem jár az asztali szinkronizáció, így használata kicsit körülményes (bár a webes feltöltő felülete nagyon jó).

 

Az előfizetéshez viszont hasznos árukapcsolásként (a feltöltőkliens mellett) jelentős Adobe CC Photography Plan előfizetési kedvezmény is jár, ezért legalább az egy havi kipróbálását ($ 5.99) mindenképpen érdemes megfontolni.

 

https://www.flickr.com

 

Crashplan

crashplan.jpg

 

A Crashplan kilóg a sorból, mivel nem kifejezetten képekre lett optimalizálva. Ez esetben egy backup mindenesről beszélünk, ami nem is külön-külön tárolja a fájljainkat, hanem egy nagy backup csomagban, és a helyreállítás is ezen a csomagon keresztül történik.

 

A Crashplan használata nem ingyenes, a személyes licence 6 USD-ba, a családi (többgépes) licence 12.50 USD-ba kerül havonta, cserébe a tárterület korlátlan, a kliens pedig kiváló, és a képeinken kívül bármi mást is tárolhatunk a szerveren, komoly biztonsági körülmények között - ezért egy próbát mindenképpen megér.

 

https://www.crashplan.com

 

Shoebox

shoebox.jpg

 

A Shoebox szintén korlátlan fotó tárhelyet ígér, a fotókat ráadásul több kópiában tárolja, így, ha az adatcentert bármi baj érné, a fényképek nem vesznének el.

 

A Shobox is limitálja a képeket, ám ezek a megkötések, mintha nem is léteznének: a maximális fájlméret 20MB, a maximális feltölthető felbontás 10MP - ezt szinte senki nem éri el. A videók terén már nem ilyen rózsás a helyzet: az ingyenes tárhelyhez 15 perc HD minőségű videobackup jár. A Shoebox fizetős verziója havi 5 USD, ebben több extra szolgáltatás mellett eredeti méret backup is jár.

 

https://shoeboxapp.com

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram