Meghalt a Flash, éljen a Flash!


Sok mindent találni az Adobe Flash platformmal kapcsolatban mostanában az Interneten, amitől az ember csak úgy kapkodja a fejét.

Mi történik a háttérben? Mi lesz a sorsa a Flash-nek? Nem fognak elindulni a Facebook játékaim?

Ezt próbáljuk körüljárni.


2015 januárjában a YouTube úgy döntött, hogy a lejátszójának elsődleges felülete a HTML5 lesz, és nyugdíjba küldte a régi Adobe Flash alapú lejátszót.

A világ nem rokkant bele ebbe a változásba, a legtöbben alighanem észre sem vették, viszont a webes berkekben elkezdtek valamit suttogni arról, hogy Steve Jobs-nak, 2010-ben igaza volt, és a Flash-nek vége van.

Ezek a hangok, amelyek mindeddig háttérbe szorultak július elején erősödtek fel ismét, amikor a Hacking Team botrány kirobbant, és kiderült, hogy a böngészőkbe beépülő Flash lejátszóban akkora biztonsági rések tátonganak, amik el tudnák nyelni a Titanic-ot.

Bár ezeket -amint tudta- javította az Adobe, a nagyobb böngészőgyártók, élükön a Firefox-szal, felfüggesztették a flash plugin lejátszását a felhasználó beavatkozásáig - azaz addig, ameddig a képernyő előtt ülő delikvens nem kattint rá az engedélyezésre.

Ennek - hogy finoman fejezzem ki magam - nagyon nem örültek a Flash hirdetésekből élő portálok: A Google elkezdte a hirdetéseket HTML5-re konvertálni, majd pedig az Amazon jelentette be, hogy szeptember elsejétől le fog állni a Flash alapú hirdetések átvételével.

Miközben - nyilván több szálon - a háttérben döntések tömkelege született a Flash sorsáról, az Adobe kapitulálni látszott, és egyre inkább ő maga is a HTML5-ben látta a webes hirdetési piac jövőjét.

Aztán eljött augusztus 28. és a Google bejelentette, hogy a Chrome böngészőben a továbbiakban már nem lesz alapértelmezetten engedélyezve a Flash bővítmény, kizárólag akkor fognak megjelenni a Flash tartalmak, ha azt a felhasználó a beállítások között kifejezetten engedélyezi.

Eddig tartanak a hírek, de hogy ez mit is jelent, azt kevesen tudják. Ezt próbálom most körüljárni.

 

Flash vagy HTML5?

Ez a kérdés az évtized elejétől fogva ott lóg a levegőben. Az ominózus Jobs nyilatkozat hatására fogalmazódott meg, de a helyzet az, hogy a 2010-es években a HTML5 technológia még koránt sem volt annyira fejlett, hogy le tudta volna váltani a Flash-t.

Az IOS-t futtató eszközökön (később az Androidon is) szinte egyik napról a másikra megszűnt a Flash támogatása, a banner kezelő rendszerekben pedig megjelent az “alternatív banner” opció, ami gyakorlatban a dinamikus swf banner egy statikus (.jpg vagy .gif) változatát jelentette.

Aztán teltek múltak az évek, és a HTML5 óriási népszerűségre tett szert, ami beindította a  technológia - Flash bannerek kiváltásához szükséges animációs képességeinek -robbanásszerű fejlődését.

Jelenleg a bevezetőben leírtak alapján már bátran ki lehet jelenteni, hogy a HTML5 egy valós alternatíva a Flash alapú bannerek ellenében.

De mit jelent ez pontosan?

Az egyszeri felhasználó nem sok mindent fog érzékelni a változásból. Vizuálisan ugyanis minden marad a régiben. A kedvenc portál főoldalán ugyanúgy meg fognak jelenni a csillogó villogó reklámok, amiket jobb esetben valamilyen adblockerrel ki lehet majd iktatni. Ugyanúgy lesznek animációk a weboldalakon (sőt, egyre többel lesz majd szerencsénk találkozni).

A háttérben pedig az történik majd, hogy a FlashPlayer mint “megszokott” eszköz szépen lassan eltűnik a süllyesztőben. Azért szépen lassan, mert Google döntés ide, Hacking Team balhé oda, e sorok írásakor a weboldalak 84%-én fut valamiféle interaktív vagy animált flash tartalom, így a változás nem történhet meg egyik napról a másikra.

Ez alapján az információ alapján joggal merülhet fel a kérdés, hogy:

Akkor most halott e a Flash Player?

Erre egyenlőre még nem lehet teljes értékű választ adni, de ha haldoklik is, akkor is elég sokáig fog még agonizálni. Ezt a “flash halott” dolgot szinte minden évben elsüti valamelyik nagyobb szakmai lap, de még mindig nem látni, hogy hol van a vége a webes Flash-nek.

Az azonban biztos, hogy a Flash, mint technológia még sokáig fenn fog maradni. Arról van szó ugyanis, hogy az a bizonyos izgő-mozgó kis filmecske, amit a képernyőn a Flash Player plugin lejátszott egy önálló fájl, amit SWF-nek hívnak, és amikor a flash haláláról beszélnek és cikkeznek, akkor általában a Flash Player+SWF kombinációt értik ez alatt.

A valóság viszont az, hogy a Flash - és talán a névválasztás a téveszme oka - egy fejlesztőeszköz család, aminek több tagja is van: a legismertebb talán a Flash Professional, ami magában foglal egy fejlett animációs eszközt és egy programozási nyelvet, de megemlíthető még a Flex vagy a Flash Builder is - ezek önálló termékek.

Hogy a helyzet ennyire ne legyen egyszerű, a Flash Playeren kívül még létezik másik lejátszó eszköz is, mégpedig az Adobe Air.

Az Air egy platformfüggetlen lejátszó konténer, amivel akár Androidra és IOS-re és Windows-ra is lehet programot fejleszteni. Ennek a támogatása pedig addig tart, ameddig az Adobe máshogy nem dönt.

Hogy ez mikor fog bekövetkezni, azt jelenleg lehetetlen megjósolni. Az biztos, hogy - mivel az AIR alapja maga a Flash Player - mindkettőt tovább fogja fejleszteni az Adobe. Az Adobe oldalán megtalálható Adobe Flash Roadmap szerint a közeli jövőben ez biztosan nem fog megtörténni, tehát maga a lejátszó környezet biztosan támogatott marad a következő években.

Hogy ez vonatkozik e a Flash Player böngésző integrációjára, az nem ismert. Az Adobe Flash Professional CC megjelenése óta (2013) a Flash ugyanis képes HTML5 alapú projektek fejlesztésére is, sőt ennek a vonalnak teljes gőzzel folyik a fejlesztése, ami talán egy jel a böngészőplugin jövőjével kapcsolatban.

Ami bizonyos, hogy az idei legújabb, Flash CC 2015 - ös verzió közel ugyanannyi újdonságot tartalmaz, mint az Adobe zászlóshajó Photoshop, ami alapján arra lehet következtetni, hogy a Flash, mint fejlesztőeszköz még sokáig lesz megbízható társa a web és egyéb platformra fejlesztő multimédiás szakembereknek, fejlesztőknek.

A következő néhány évben még biztosan találkozni fog mindenki Flash alapú alkalmazásokkal, elég lesz csak megnyitnia a böngészőjét vagy lelöltenie egy szoftvert valamelyik AppStore-ból.

Úgy tartja a mondás, hogy “akinek halálhírét keltik, az sokáig fog élni”. A dolgok jelenlegi állása szerint ez a népi bölcsesség a Flash-re biztosan igaz.

A cikk szerzője: Olejnyik Attila a Trans-Europe Kft. grafikai szoftver és webes szakértője.
 

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram