Hogyan szerezzek munkát grafikusként?


Először csak egy remek hobbi. Aztán ahogy „szerelemmé” válik, egyre több figyelmet és tanulást igényel. Míg végül megérik a döntés: Ebből szeretnék élni.


Az igazi kérdés azonban csak ezután jön. Hogyan lehet Magyarországon munkát találni grafikai területen? Milyen dolgokba érdemes fektetni, miket kell megtenni, milyen okmányok szükségesek, mire kell odafigyelni és hogyan lehet elérni, hogy minket válasszon a munkaadó? Többek között ezekre a kérdésekre igyekszünk választ adni a cikkben.

 

Mikortól kezdhetek el munkát keresni?

Erre a kérdésre nem egyszerű felelni, mivel mindannyian mások vagyunk, viszont ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne használható tanácsot adni ez ügyben. Érdekes jelenség, hogy amikor egy kezdő, vagy egy haladó megkérdezi ezt egy már befutott kollégától, nagyon gyakran kapja azt a választ, hogy akkor kezdjen el munkát keresni, amikor ő maga is teljesen elégedett a munkáival. Akik ilyen tanácsot adnak, nem veszik figyelembe azt, hogy a grafika iránt legtöbbször maximalista beállítottságú emberek érdeklődnek. Náluk pedig soha nem jön el az a pillanat, amikor teljesen elégedettek a saját munkájukkal. Ez az út tehát nem mindig járható.

Rengetegen vagyunk, akik állandóan úgy érezzük, hogy még nem készültünk fel teljesen. Még valamit meg kell tanulnunk, mielőtt élesben is használnánk a tudásunkat. Egyszer csak szétnézünk és azt látjuk, hogy olyanok happolják el előlünk a munkákat, akik alig fél éve kezdtek el grafikát tanulni. Valahol tehát meg kell húznunk a határt. A grafikai területen nincs, és soha nem is lesz olyan, hogy már mindent tudunk, erre hiába is várunk. Mi tehát a teendő?

 

Publikálj!

A legelső dolog, hogy olyan oldalakon publikáld a kész munkáidat, ahol más grafikusok is teszik. Miért? Először is azért, mert itt rengeteg tanácsot kaphatsz kezdőként, amikkel a fejlődésed rohamos iramot tud venni. Szinte mindenhol van egy-két akadékoskodó ember, de ha őket figyelmen kívül hagyod, meglátod, hogy rengeteg segítőkész, emberséges, és nem utolsó sorban szakmailag felkészült kollégával gyarapíthatod a baráti társaságodat.

Valamint – hogy az előző alcímben feltett kérdésre is választ adjak –, grafikai oldalakon publikálva nagyon gyorsan viszonyítási alapot kapsz, könnyen meg tudod határozni, hogy például egy szakmabelihez képest milyen szinten állsz. Így pedig nem lesz nehéz eldönteni, hogy mikor állsz készen arra, hogy munka után nézz.

Arról nem is szólva, hogy számos munkaadó figyelemmel kíséri az ilyen grafikai oldalakat, és az ott publikálók szakmai fejlődését. Könnyen előfordulhat tehát, hogy sokkal hamarabb „lecsap” rád egy cég, mint hogy egyáltalán elkezdenél munka után nézni.

A publikálásnak ezeken kívül van még egy nagy előnye, ugyanis elég sok olyan oldal létezik Magyarországon és külföldön is, amelyeket portfólióként is használhatsz, és belinkelheted az önéletrajzodba. És ezzel el is érkeztünk a következő témához.

 

Kép forrása: http://www.alphagraphics.com/

 

Mit kell tennem, hogy jó munkát kapjak?

Először is alkoss kész, komplex képeket! Nem elegendő tanulni, gyakorolgatni ezt-azt, hanem törekedni kell arra, hogy teljes alkotások szülessenek a kezeid között. Ezzel a módszerrel sokkal több dolgot tudsz elsajátítani egy szoftverből, ugyanis rákényszerülsz, hogy megoldj olyan problémákat is, amelyekkel korábban nem találkoztál. Nem mellesleg pedig a portfóliódat úgy tudod építeni, ha teljes, kerek, kész alkotásokat publikálsz. A leendő munkaadód ebből fogja majd leszűrni, hogy mennyire is értesz az adott szakmához.

Soha ne légy lusta újabb dolgokat tanulni. Ez nem az a szakma, ahol hátra lehet dőlni. És szintén fontos, hogy ne érezd méltóságon alulinak, ha egy fiatalabb, vagy akár kevésbé tapasztalt kollégától tudsz meg egy-két trükköt. Mivel a grafika elég szerteágazó iparág, így előfordulhat, hogy egy kezdő épp olyasmit tud, amire neked évek alatt sem volt szükséged, így nem ismered. A szakmai alázat az egyik legfontosabb dolog a grafikában. Ha olyanokba botlasz, akik láthatóan nem gyakorolják, menekülj onnan!

 

Önéletrajz, és társai

Ha elegendő alkotásod született ahhoz, hogy összeállíts egy szép portfóliót, akkor elkezdhetsz önéletrajzot készíteni. Maga az önéletrajz legyen rövid és lényegre törő, szorítkozz a tényekre, akár felsorolás szinten. A motivációs-, vagy kísérőlevél az, amiben bővebben kifejtheted, hogy mikor és miért kezdtél el grafikával foglalkozni, hogy mennyire szereted ezt a szakmát, hogy milyen ember vagy, stb. E két dolgon kívül érdemes még egy referenciaanyagot is küldeni, még akkor is, ha az online portfólió oldaladat belinkelted. Amikor ugyanis megnyitják a leveledet, rögtön lássanak képeket a munkáidból! Nagy előnyre tehetsz szert ezzel. Viszont van itt még néhány dolog, amivel jó eséllyel megelőzöd majd a konkurenciádat.

Az első elég kézenfekvő, mégis majdnem mindenki megfeledkezik róla. Az ajánlólevelek. Bármilyen kis munkát végeztél el korábban, akár egy ismerősödnek, akár csak külsősként bedolgoztál valahová, soha ne felejts el ajánlólevelet kérni a munka végén! A legtöbb önéletrajzhoz nem mellékelnek ilyesmit, így leendő munkaadód érdeklődését valószínűleg fel fogja kelteni az alaposságod, és természetesen az is, hogy mások elégedettek voltak a munkáddal.

És ami szinte elengedhetetlen, mégis alig néhányan alkalmazzák: Ha már grafikus vagy, legyen az önéletrajzod, és minden mellékelt papírod grafikai elemekkel tarkítva. Persze csak ízlésesen. Egy egyedileg tervezett önéletrajzzal nem csak magadat tudod jobban kifejezni, de sokkal többet elárulhat rólad, a szakmai tudásodról, a grafika iránti szenvedélyedről a munkaadód számára. Élj ezzel a lehetőséggel!

 

Kell-e „papír”?

Ez a kérdés örök, mindig újra és újra felbukkan. Néhány munkaadó megköveteli, hogy legyen az alkalmazottnak grafikai végzettsége, míg másoknál ez nem fontos. Ami száz százalékos biztonsággal kijelenthető, az az, hogy szerencsére ebben a szakmában a valós tudás számít elsősorban. Hiába van bármilyen magas képzettséged papíron, ha nem tudsz eleget, vagy a tudásod már elavult, nem kapsz munkát. Ellenben egy ügyes, kreatív, jól felkészült grafikus akkor is álláshoz juthat, ha nincs a kezében bizonyítvány.

Mindazonáltal egy oktatástól biztosan nem leszel kevesebb, csak több. Van ugyanis olyan munkahely, ahol igenis megkövetelik, hogy legyen hivatalos képzettséged az adott területen. Ezen kívül azt sem szabad elfelejteni, hogy egy szervezett tanfolyam keretében gyorsabban, célzottabban, és nem utolsósorban sokkal pontosabban kaphatsz információkat, mint autodidakta módon. Míg egy átlagos online tutorial gyakran csak azt tanítja meg, hogy egy bizonyos hatás eléréséhez mit kell tenned, addig egy hivatalos oktatáson azzal a tudással is gyarapodsz, hogy az adott dolgot miért kell tenned! És ez ad eléggé biztos alapot ahhoz, hogy később már magadtól is gyorsan és könnyedén fejlődj.

Akármelyik utat is választod, tudd, hogy a tudás csak kellő szorgalommal, és a szakma iránti szeretettel párosulva hoz valódi eredményt. Sok sikert!

 

Demeter Kornél

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram