Amikor a Freestyle korcsolya és a filmezés egymásra talál


5 éve kezdtem hobbi szinten filmezéssel foglalkozni, egy időben a megfizethető árú digitális full HD kamerák elterjedésével. Akkor még nem sejtettem, hogy egyszer lesz egy Youtube csatornám, ami a kategóriájában a legnézettebb videokat fogja tartalmazni.
 


A filmezés és a korcsolya hamar megtalálta egymást. Az első kisfilmre nem kellett sokat várni, még azon a télen felkerült az internetre, Freestyle Ice Skating néven, és azóta közel 700 ezer ember volt rá kíváncsi.  A filmezéssel kapcsolatos trükköket/technikákat egytől egyig az internetről tanultam, ingyenes leírásokból, tutorial videókból. Az ilyen kisfilmek előnye, hogy bőven lehet velük kísérletezni, kicsit már-már túllőni az effekteket, mégis egységes marad a hangulatuk. Emiatt is kerülhettek bele az ilyen effektek a videókba, mint például HDR fotókból összerakott timelapse video, Hitchcock effekt, 360 videó vagy a stromotion effekt.

A két leggyakoribb kérdés a kommentek közt, hogy milyen kamerát használok, és mivel vágok. Az előbbire a Gopro + Canon 5D mk II kombináció a válasz, az utóbbira az Adobe Premiere Pro + After Effects. Egyébként magát a programok használatát is könnyen meg lehet tanulni ingyenes anyagokból. Az alapok hamar megragadnak, az ötletekhez kell inkább az idő és a tájékozódás. Volt például régen egy plugin After Effects-hez, SteadyMove Pro volt a neve, és azért felelt, hogy a remegős felvételeinkből olyan simát varázsoljon, mintha csak stabilizátorral vettük volna fel. Sajnos nem volt kompatibilis a későbbi verziókkal, így amíg a CS5.5 be nem jelentette a beépített warp stabilizert, ez egy hatalmas megoldatlan probléma volt. Olyankor mindenféle saját módszert be kellett vetni, a szép, sima kameramozgásért. Ha van idő kistabilizálni legalább a legfontosabb jeleneteket, egy ilyen kisfilm minősége kétszer jobb lesz. A warp stabilizer egy szintig elbír a mai kamerák egyik súlyos gyengeségével, a rolling shutter effekttel is.

Gyakori korrekciók közé tartozik még nálam a belógó, oda nem illő tárgyak kiszedése. Ilyenkor először Photoshopban megépítem a hátteret, amilyen a tárgy nélkül lenne. Azután egy kontrasztos, végig a képernyőn levő mintázatot szoktam motion track-elni, ami leírja, hogy merre mozdul a háttér a jelenet alatt. Ezzel az információval már könnyen élethűen rá lehet illeszteni a kijavított hátteret a problémás részre, végig a kamerával együtt fog mozogni. Ugyanígy lehet tárgyakat rá is rakni a képre, vagy akár egy szebb eget a ködös vagy túlexponált fehérség helyett.
Egy-egy komolyabb korrekcióra 1-2 napot simán rá lehet számolni, amíg eladhatóvá válik. A Freestyle Ice Skating 3-on mintegy 3 hónapot dolgoztam, mire a nyersanyagból komplett, megfényelt videó lett.

Jelenleg is dolgozom egy videón, amibe már több külföldi koris csapat is be lett vonva, hamarosan az is látható lesz a csatornán. A kisfilmek mellett tutorial videókat is csinálok, amik az új freestyle koris trükköket hivatottak elmagyarázni. Aki kedveli a korcsolyát és valami újdonságra vágyik, azoknak ajánlom a Youtube csatornára való feliratkozást. A csapat követhető a Facebookon is, itt egyébként azt is közzétesszük, ha szervezünk valamilyen találkozót vagy bemutatót az országban.

Freestyle Ice Skating 3, Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=3_VDSiNzJ0U
Nagyerdei Korisok, Facebook: https://www.facebook.com/NagyerdeiKorisok/

Kép és szöveg: Makleit Nándor

Csatlakozzon Ön is Facebook oldalunkhoz!

 

 

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram