A megbízható és pontos színekért.
A PANTONE név már 1962 óta a precíz színkezelés szinonimája. Ha biztosan azt a színt szeretnénk a nyomtatásban viszontlátni, amit a megrendelő kér - akár a világ másik végéről -, akkor a PANTONE skálákat érdemes használni.
Többféle kivitelben kaphatóak a különböző színrendszerekhez készült, és az azokat összekötő skálák, amiket a nyomathoz illesztve pontosan beazonosíthatjuk a színeket, illetve a skálán megtaláljuk, hogy az adott színt hogyan tudjuk kikeverni, reprodukálni.
A PANTONE név már 1962 óta a precíz színkezelés szinonimája. Ha biztosan azt a színt szeretnénk a nyomtatásban viszontlátni, amit a megrendelő kér - akár a világ másik végéről -, akkor a PANTONE skálákat érdemes használni. Többféle kivitelben kaphatóak a különböző színrendszerekhez készült, és az azokat összekötő skálák, amiket a nyomathoz illesztve pontosan beazonosíthatjuk a színeket, illetve a skálán megtaláljuk, hogy az adott színt hogyan tudjuk kikeverni, reprodukálni.
A PANTONE mév már 1962 óta a precíz színkezelés szinonimája. Ha biztosan azt a színt szeretnénk a nyomtatásban viszontlátni, amit a megrendelő kér - akár a világ másik végéről-, akkor a PANTONE skálákat érdemes használni. Többféle kivitelben kaphatóak a különböző színrendszerekhez készült, és az azokat összekötő skálák, amiket a nyomathoz illesztve pontosan beazonosíthatjuk a színeket, illetve a skálán megtaláljuk, hogy az adott színt hogyan tudjuk kikeverni, reprodukálni. Ebbe a listába átláthatóan összegyűjtöttük a skálákat.
Mi is a PANTONE? A PANTONE cég 1962-ben alakult, és azóta a nyomtatás területén kivívta a színkezelés elismert szakértője címet.
Mik azok a PANTONE skálák? A PANTONE skálán összegyűjtve láthatjuk, hogy az adott technológiával mely színeket lehet kikeverni, így egy skála akár több száz oldalas is lehet. Minden oldalon találunk színmintákat, amelyek segítenek a szín azonosításában, és a szín egyeztetésében. Emelett minden szín alatt láthatjuk annak a nemzetközi számát (pl. PANTONE 128 CVC), és hogy hogyan tudjuk azt a színt reprodukálni.
----------- HOGYAN VÁLASSZUNK? ---------- Guide vagy Chips? Nincs színbeli eltérés a PANTONE skála Guide vagy Chips között, csak az alakjukban. A Guide kihajtható legyező formában tartalmazza a színeket, így azt könnyű kezelni, és a mintával összehasonlítani.
A Chips könyv formában tartalmazza a színeket, ahol a perforáció mentén letéphetőek a színminták. Általában egy szín öt példányban szerepel, így nem kell attól félnünk, hogyha letépjük, az a szín elveszik. A letépett színt használhatjuk mintának, könnyű szállítani, és akár az arculati kézikönyvbe is be tudjuk ragasztani.
Színrendszerek A nyomtatásban elsősorban a CMYK (cián, bíbor, sárga, fekete) színrendszert használják. Ezeket hívjuk process színeknek. Sajnos ezen színek kombinációjával messze nem lehet minden színt kikeverni, így a nyomdászatban régóta elterjedt az úgynevezett direkt (solid) színnyomtatás, amikor speciális festékekkel keverve további színeket lehet előállítani. A PANTONE erre néhány alapfestéket ajánl, amivel a skálán található több mint ezer színt ki lehet keverni és nyomtatni. Mivel ezek a direkt színek nem minden esetben keverhetőek ki CMYK színekkel, így erre külön skálát kell használnunk.
Nyomathordozók Minden szín függ attól, hogy milyen nyomathordozóra kerül a festék. A PANTONE ez alapján megkülönbözteti a mázolt (coated), mázolatlan (uncoated), matt és már a hordozó felületet.
Meddig jó egy PANTONE skála? Bár a PANTONE folyamatosan egyre fejlettebb skálákat ad ki, mégsem ez az oka annak, amiért időnként (a doboznyitástól számítva kb. 12 hónap múlva) le kell cserélnünk a skálánkat. A színek intenzitása sajnos a napfény (elsősorban az UV sugárzás) hatására csökken, a színek megfakulnak, így a skála pontatlan lesz. Ezért fontos, hogy erre figyeljünk!
PANTONE Color Formula Guide (Solid Guide)
A PANTONE Formula Guide-on találjuk azokat a színeket, amiket a szakma "PANTONE színeknek" nevez. A PANTONE cég kifejlesztett néhány alapszínt, amelyeket egymással keverve több mint ezer direkt színt állíthatunk elő. A nagyobb cégek általában ezt használják, ahol a logónak és más grafikáknak a világon mindenhol pontosan ugyanolyan színűnek kell lennie. A PANTONE Color Formula Guide direkt színeit CMYK színekkel csak közelítőleg lehet kikeverni. A PANTONE Color Formula Guide két fajtája létezik: a Printer Edition, ami a mázolt (coated) és a mázolatlan (uncoated) színeket tartalmazza, és a Designer Edition, ami a mázolt és mázolatlan mellett a matt színeket is tartalmazza. Számozás A PANTONE Color Formula Guide számozása a következő: mázolt: PANTONE 123 C mázolatlan: PANTONE 123 U matt: PANTONE 123 M
PANTONE Solid Color Chips
A PANTONE Solid Color Chips a PANTONE Color Formula Guide-hoz hasonlóan a PANTONE direkt színeket tartalmazza, de nem legyező, hanem könyv formában. Szintén két változata létezik: a Solid Color Chips C+U és a Solid Color Chips C+U+M. Számozás Számozásban teljesen megegyezik a PANTONE Color Formula Guide számozásával.
PANTONE 4-color Process Guide (korábban PANTONE Process Color Guide)
A process színek azok, amelyeket CMYK színekből lehet kikeverni. Így a PANTONE 4-color Process Guide-on minden színminta alatt láthatjuk a CMYK százalékos értékét. A színek 5-15%-onként kerültek felsorolásra, így ezzel a skálával a teljes CMYK színrendszert lefedhetjük (a guide több mint 3000 színt tartalmaz). PANTONE 4-color Process Guide-ból is létezik mázolt (coated) és mázolatlan (uncoated) változat. VIGYÁZAT! Az Európában használatos process színek különböznek az amerikaiaktól, ezért külön skála kapható az európai színekre, ez a PANTONE 4-color Process Guide (Euro) Számozás mázolt: PANTONE DS 49-1 C mázolatlan: PANTONE DS 49-1 U mázolt (euro): PANTONE DE 49-1 C mázolatlan (euro): PANTONE DE 49-1 U VIGYÁZAT! Az Euro változatban a jelölésnél az E betű korábban máshol volt: korábbi mázolt (euro): PANTONE DS 49-1 CE korábbi mázolatlan (euro): PANTONE DS 49-1 UE
PANTONE Color Bridge (korábban: Solid to Process)
A PANTONE Color Bridge a teljes megoldás a nyomdai előkészítésben, hiszen átjárási lehetőséget ad a direkt, a CMYK és az RGB színek között. Így garantáltan ugyanazt a színt biztosíthatjuk direkt nyomtatásban, CMYK-s újsághirdetésben és az interneten. A PANTONE Color Bridge skálán egyszerre láthatjuk, hogy az adott PANTONE direkt szín hogyan néz ki, milyen számmal rendelkezik, ezt hogyan tudjuk PANTONE direkt és CMYK festékekkel kikeverni, hogyan fog kinézni a CMYK változata, és mindennek mi az RGB kódja, vagyis monitoron melyik színt kell használnunk. A PANTONE Color Bridge sajnos egyenlőre csak mázolt változatban létezik, de a PANTONE oldalán lehet szavazni, hogy legyen mázolatlan skála is. VIGYÁZAT! Az Európában használatos process színek különböznek az amerikaiaktól, ezért külön skála kapható az európai színekre, ez a PANTONE Color Bridge (Euro) Számozás: A számozás megegyezik a PANTONE Color Formula Guide számozásával azzal a különbséggel, hogy a direkt szín CMYK változatának is van saját száma az egyértelmű azonosításra. Így: mázolt direkt: PANTONE 123 C ehhez tartozó mázolt CMYK: PANTONE 123 PC ehhez tartozó mázolt CMYK (euro): PANTONE 123 EC Emellett megtaláljuk ugyanennek a színnek az RGB kódját és a HTML hexadecimális kódját is, így akár egy weboldalról levett színnek is megkereshetjük a PANTONE párját.
PANTONE Goe Guide
A Pantone Goe egy új rendszer, ami a színezetet (azaz a cromát) veszi alapul. Nemcsak, hogy a skála több színt tartalmaz, mint korábban (2058 a korábbi 1114 helyett), de teljesen új módszerrel lett összeállítva. Így sokkal átláthatóbb és könnyebben kezelhető skálát kaptunk.
A Pantone Goe 10 alapszínből lett kikeverve, ami mellé egy új Pantone Clear nevezetű festék is került. A Pantone Clear a lakhoz hasonlítható. Azáltal, hogy ezt a festékbe keverjük, a pasztell színek sokkal telítettebbek lehetnek, nem befolyásolja a nyomathordozó a színt annyira, mint korábban.
Nemcsak hogy új keverési technológiákat használ a Pantone, hanem a skálában is átrendezte a színek sorrendjét. Ezáltal sokkal könnyebben találjuk meg a keresett színt, és kereshetünk hasonlóakat.
Az új színezet alapú sorrendben 165 telített színt találunk, amit az első szám jelez. Ezek a színcsoportok.
Minden csoporton belül több lapot találhatunk, és laponként 7 színt. A második szám fogja jelölni a lapot, a harmadik pedig azt, hól helyezkedik el a lapon. Minden lapon ugyan annak a színnek a világosabb és sötétebb árnyalati találhatóak, amelyek a Pantone Clear és a Pantone Neutral Black festékekkel lettek beállítva. Az első szín a legvilágosabb (pl. 5-1-1), míg az utolsó a legsöttebb (5-5-7). A legtelítettebb szín pedig az első lap alján található (pl. 5-1-7), ami adja az alapot az összes többi színnek ebbe a csoportba.
PANTONE Essentials (korábban PANTONE Ultimate Survival Kit)
Egy csomagban minden, amire szükségünk lehet, ha színekkel dolgozunk. Akár nyomtatásra, akár internetre; akár direkt, akár CMYK színeket használunk. A PANTONE Essentials csomagban megtaláljuk a PANTONE Color Formula Guide mázolt (coated), mázolatlan (uncoated). matt; a PANTONE 4-color Process Guide mázolt (coated), mázolatlan (uncoated); és a PANTONE Color Bridge mázolt (coated) változatát. VIGYÁZAT! Az Európában használatos process színek különböznek az amerikaiaktól, ezért külön skála kapható az európai színekre, ez a PANTONE Essentials (Euro)
PANTONE Metallic Guide
Ha látványos, fémes, csillámló színeket szeretnénk használni, ahhoz az úgynevezett "metál" festékeket érdemes alkalmaznunk. A PANTONE természetesen ehhez is kialakított egy színskálát, amely 301 fémes színt tartalmaz, és azt, hogyan tudjuk ezeket kikeverni. Már nem kell találgatni, ha a megrendelő "metál-kék", "metál-narancs" és hasonló színeket mond, hiszen így egyértelműen beazonosíthatóak. A PANTONE Metallic Guide skálából csak mázolt (coated) kapható. Választható, hogy könyv alakú chipset, vagy pedig guide formájú chipset szeretne vásárolni. Számozás A PANTONE Metallic Guide számozása a PANTONE Color Formula Guide számozás folytatása. A metál színek számozása 871-nél kezdődik: mázolt: PANTONE 871 C
PANTONE Pastel Color Formula Guide
A PANTONE solid színek listája tovább bővült a halvány pasztellszínekkel. A PANTONE Pastel COLOR Formula Guide összesen 154 színt tartalmaz a kellemes színhatás eléréséhez. A PANTONE Pastel COLOR Formula Guide mázolt (coated) és mázolatlan (uncoated) formában is kapható. Számozás A PANTONE Pastel COLOR Formula Guide számozása a PANTONE Color Formula Guide számozás folytatása. A pasztellszínek számozása 9140-nél kezdődik mázolt: PANTONE 9149 C mázolatlan: PANTONE 9149 U
PANTONE Tints
Hogyan is néz ki egy PANTONE szín nyomtatásban? Ebben segít a PANTONE Tints, ami 559 oldalon a mázolt (coated), és újabb 559 oldalon a mázolatlan (uncoated) színeket tartalmazza a megszokott PANTONE solid színekből. Ami miatt mégis különleges ez a skála az az, hogy minden oldalon csak két szín van, de azok 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80% kitöltéssel, és árnyalatos képes változatban. Emellett megtaláljuk az adott színnel írt szöveget, és a színre írt fekete és fehér szöveget is. Így már tervezéskor láthatjuk, hogy milyen nyomtatási megjelenésre számíthatunk. Számozás Számozásban teljes egészében megegyezik a PANTONE Color Formula Guide számozásával.
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.