Néhány tipp az Adobe Maxról okoseszközök tervezéséhez


A Gartner számításai szerint 2020-ra az IoT eszközök száma meghaladja majd a 20 milliárdot. A vállalkozások pedig minden bizonnyal egyre több pénzt fognak ilyen irányban elkölteni, csak a hardverekre szánt összes kiadást 3 billió dollárra saccolják.

Sokak szerint csupán egy év és az okoseszközök mindenhol ott lesznek. A tervezőknek egy olyan bonyolult rendszert kell megérteniük és létrehozniuk, ahol együtt kell értelmezni az eszközök, alkalmazások és felületek különböző sajátosságait.

Ez a folyamat már elkezdődött, de az igazán jó megoldások kialakításán még dolgozni kell.
 


Hogyan csináljuk okosabban?

Az okoseszközökhöz kapcsolódó jó felhasználói élmény megteremtéséhez szükség van az eszközök képességének, valamint az eszközöket valós élethelyzetekben használók szokásainak megértéséhez. 

Átfogó szemléletet kell alkalmazni hiszen mást jelent alkalmazást fejleszteni és mást jelent okos élményt fejleszteni.

Íme három tipp segítségképpen:

1. Először értsd meg a teljes rendszert

Ez arról szól, hogy más szemszögből, átfogóbban vizsgáljuk meg a problémát és egytől egyig végignézünk minden olyan funkciót, amellyel a felhasználó ebben a rendszerben találkozhat, beleértve a bevált megoldásokat és a vélhetően problémás pontokat is. 

Tervezőként egy adott helyzet minden egyes lehetséges kimenetelét végig kell gondolnod. Mondjuk, hogy egy világítási rendszert tervezel okosotthon környezetre. Van időzítő? Az időzítőt be lehet-e állítani napszak, vagy időintervallum szerint? Mi történik, ha kiég egy villanykörte? Mi van, ha manuálisan kapcsoljuk ki? Hogy fognak ezek a funkciók és az értesítések kinézni az alkalmazásban? És így tovább.

Untitled_1.png

2. Tartsd szem előtt a felhasználói elvárásokat

Azon áll vagy bukik az alkalmazásod sikere, hogy mennyire elégedett, vagy ideges tőle a felhasználó. Az első felé a felhasználói elvárások megértésével lehet billenteni a mérleget. 

Gondolj egy olyan funkcióra, amely valamilyen hang, vagy vizuális jelzés segítségével értesíti a felhasználót egy eseményről. Ilyen lehet mondjuk a „Köszönjük a vásárlást” felirat. Ezt várja a felhasználó, hisz ehhez szokott hozzá. Ha nincs semmilyen visszajelzés, a vásárló azt hiheti, hogy a tranzakció nem volt sikeres.

Ugyanígy igaz ez egy, az okoseszközökre épülő rendszerek esetén. Ilyenkor további körülményekre is tekintettel kell lenni. Ha arra használunk egy appot, hogy felkapcsoljuk a villanyt, az applikációnak jeleznie kell, hogy a lámpa valóban felkapcsolódott-e, vagy sem.

Untitled2_0.png

Mivel az okoseszközöket sokféleképpen lehet használni, fontos megfigyelni, hogyan használják az emberek. Megkapják az értesítéseket, amelyeket várnak és ezek az értesítések időben érkeznek? Min lehetne még csiszolni egy kicsit?

3. Derítsd fel a problémákat és tesztelj, tesztelj, tesztelj!

Minél hatékonyabban kapcsolod össze az okoseszközöket, annál könnyebbé válik a felhasználó élete. Ilyen például, ha a telefont összekapcsolod a laptoppal, vagy ha az intelligens hangszóró megjegyzi a kedvenc zenéidet. Ha ezek a funkciók nem működnek, az több mint kellemetlen, sőt egyenesen idegesítő. 

Egy okoseszközre tervezett applikációban létfontosságú, hogy az előre nem látható de menet közben felderített hibákat feltétlenül kijavítsuk.
Ezek olyan szituációk lehetnek, amelyek hirtelen kizökkenthetik a felhasználót a rendes kerékvágásból. Az okos világítás esetében például áramszünet léphet fel. Létezik automatikus visszaállítás, vagy a beállítások visszaállításáról magunknak kell gondoskodnunk? Mi történik, ha az áramkimaradás hosszabb ideig tart? 

A legjobb okoseszköz dizájn kutatásokon alapul. Inkább kerüld el a meglepetéseket több teszteléssel és ha szükséges, építsd be az eredményeket a megoldásba és tesztelj újra!

Untitled3_0.png

Ötleteket a témában itt találsz!

Ha inspirációra van szükséged, nézd meg a Nestet, ami egy remekül megtervezett okos otthon megoldás.

A Nest termékcsalád egységes rendszerben kezeli a biztonsági kamerákat, csengőket és a termosztátokat. A komponensek magukban, vagy összhangban is használhatók. Mindezt egy reszponzív alkalmazás szolgálja ki, ami okostelefonon, okosórán és a weben is használható.

Érdemes megnézni az Adobe XD prototípustervező képességeit is!

(Adobe Blog)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram