Weiler Péter képzőművész volt az első magyar, aki kriptovalutáért értékesítette alkotásait, most pedig Borsi Flóra is beszállt az új kripto-őrületbe!
A koronavírus-járvány alatt a galériák és múzeumok kényszerből zárva kell hogy tartsanak, így a kortárs alkotók kénytelenek új utakat keresni a rajongókhoz. A blockchain alapú decentralizált rendszerek, mint például a bitcoin-kriptovaluta, az élet több területén is fontos változást hoztak. Most pedig a művészeti életet is elérték, mégpedig az NFT azaz a non-fungible token formájában.
De vajon mi is az az NFT?
A digitális alkotások védelmét nagyon nehéz kivitelezni. Sajnos kevés könnyen elérhető, olcsó szolgáltatás létezik, amivel egy vásárló biztos lehet benne, hogy övé az egyetlen, eredeti darab, és a művészek is megbizonyosodhatnak arról, hogy nem lopható el az alkotásuk digitális másolatok formájában. Erre kínál gyors és hatásos megoldást az NFT. Ez egy kriptovaluta alapú rendszer, amit már most is művészek sokasága használ, hogy hamisíthatatlan, eredeti alkotásokat tudjon eladni.
Az egész március elején kezdődött, mikor Elon Musk barátnője, művésznevén Grimes, döbbentette meg a világot azzal, hogy 20 perc alatt 5,8 millió dollárért értékesítette NFT, azaz csak digitális formában létező alkotásait. Azóta pedig már Weiler Péter mellett a világhírű magyar digitális képzőművész, Borsi Flóra is alkalmazta ezt a lehetőséget, és nagyjából kilencezer dollárért adta el első művét a „művészeti kriptovalutával”.
Forrás: Forbes
Flóra a Forbesnak nyilatkozott arról, hogyan is működik ez az új rendszer. A művész elmondása szerint, először létre kell hozni egy felhasználói fiókot, majd összecsatolni tetszőleges NFT-portálokkal. Ezután fel kell tölteni a fájlt az Ethereum láncba, ami az NFT alapjául szolgáló blokklánc-technológia. Ezt hívják Mintnek. Így már soha többé nem változtatható az alkotás, örökre beépült egy kódalapú rendszerbe, és létrejön az a védelem, ami lehetővé teszi a műalkotás piacra bocsátását.
Ez az új technológia valószínűleg alapjaiban változtatja meg a művészeti piacot, hiszen az alkotók nem függnek többé a galériarendszertől, saját maguk tehetik a gyűjtők számára elérhetővé a műalkotásokat.
Ha szívesen böngésznétek Flóra alkotásai között, weboldalán, Behancen, és Instagramon is megtaláljátok!
(Forbes)
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.