A Reuters a napokban mondott fel egy libanoni, szerződéses munkatársának, akit azzal vádoltak, hogy Adobe Photoshop programmal retusált két bejrúti felvételt. Az eset azt mutatja, hogy ugyan a modern technika segíti az ilyen manipulációkat, de az internetes médiakritikusok gyorsan kiderítik a csalást.
A Reuters fotósa befeketített és megduplázott egy füstoszlopot Bejrút felett, hogy erősítse a bombázás drámai hatását. A csalást a littlegreenfootballs.com blogoldal leplezte le. A szélhámosságra egyébként maga a Reuters figyelmeztette fotószolgálatának vásárlóit, elnézést kért tőlük, s biztosította őket arról, hogy az eset nyomán még az eddigieknél is tüzetesebben vizsgálják át a szerkesztők a libanoni konfliktusról beérkező fotókat.
A túl szimmetrikus füstoszlopok buktatták le
„Photoshoppal gyakorlatilag bármit meg lehet csinálni. Ilyen hamisított magánfotókból számtalan található a világhálón” – mondta az MTI-nek névtelenül nyilatkozó hivatásos fotószerkesztő, aki azt is elárulta, miből lehet észrevenni a Reuters fotósának képein, hogy hamisítottak. „Ha az ember nagyon kinagyítja, akkor lehet látni, hogy a pixelek össze vannak csúszva. A Photoshopban különböző eszközök szolgálnak arra, hogy a színeket elmossa, összemontírozza a szerkesztő. Ám aki ezt a programot ismeri, és nemcsak felhasználói módon alkalmazza, hanem szakértő, az fel tudja akkorára nagyítani, hogy láthatóvá váljon, ami nem stimmel. Nyilvánvalóan így járt el a Reuters is” - mondta.
A szerkesztő szerint az leplezhette le a manipulációt, hogy a képen a Bejrút fölött látható két óriási füstoszlop meglehetősen szimmetrikus. „Nyilvánvalóan az egyik füstoszlopot kikopírozta, és egy kicsit oldalra, majd lejjebb húzta. Megduplázta a füstoszlopot. Elég nehéz elképzelni, hogy egy bombatámadás alatt egyszerre robbanjon két bomba, még akkor is, ha két repülőről indították. Eléggé furcsa a két robbanás" – értékeli a képet a szakértő.
Van, amire használhatják
Gérard Julien, az AFP franciaországi fotószerkesztőségének vezetője emlékeztet arra, hogy a szakmának megvannak a maga etikai szabályai: „A Photoshopot csak a fényekkel való munkához lehet használni, világosítani, sötétíteni, vagy letörölni a port a fotóról. De abszolút tilos egy nyári fotóból téli fotót készíteni, akárcsak letörölni egy hátrányos hatású hátteret vagy környezetet”.
A manipuláció „kétségeket támaszt az egész szakmával szemben, amelyben igen komoly, rendkívül alapos emberek dolgoznak, akik életüket kockáztatják” – sajnálkozik Patrick Bard, az ANJRPC-Freelens, a francia szabadúszó fotóriporterek és operatőrök szövetségének alelnöke. Bard megjegyzi, hogy az inkriminált fotós szerződéses volt, akit a képei után fizettek, ezért „a piac nyomásának áldozata volt”.
Régen is csinálták
A fotómanipuláció nem új jelenség. A sztálini Szovjetunióban mindennaposak voltak a meghamisított képek, hogy kitöröljék a riválisok, vagy a régi, kegyvesztett káderek arcvonásait. Még az a híres fotó is retusált volt, amelyen a szovjet hadsereg katonája 1945 áprilisában zászlót tűz ki a berlini Reichstagra, hogy azon jól látható legyen a sarló és a kalapács.
1994 júniusában az amerikai Time magazint rajtakapták, hogy borítóján mesterségesen befeketítették O.J. Simpson arcát.
Áprilisban az EFE spanyol hírügynökség vont vissza egy fotót, és kénytelen volt bocsánatot kérni, mert a képen mesterségesen egymás mellé ültettek egy volt konzervatív minisztert és egy - az ETA által meggyilkolt - konzervatív vezető húgát. A retusőr távozott a hírügynökségtől.
A bloggerek figyelnek
Ezzel együtt sokkal nehezebb átjutni a szűrőn – állapítja meg Jean-Francois Leroy, a Visa fotóriporter-fesztivál alapító igazgatója. „Miután az információ gyorsan terjed, mindig és mindenhol vannak szemtanúk, ezért gyorsan le lehet bukni”. Bard még hozzáteszi: "A csalást nehezíti, hogy az emberek sokkal inkább képesek a képek 'olvasására', mint régen.
Loic Le Meur, a franciaországi blogok úttörője szerint a blog, mint új médiaerő szinte lehetetlenné teszi a manipulációkat és a hazugságokat. Olyan emberi szűrőről van szó, amellyel egyetlen szerkesztő sem képes versenyre kelni, olyan jótékony korlát, amely egyben ingyenes is. Le Meur példaként említi: "Blogosok szúrták ki, hogy George Bush amerikai elnök fülében egy fülhallgató volt látható a legutóbbi választások előtti tévévita során."
Forrás: Emasa.hu
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.