Interaktív tükörországba invitálnak minket Daniel Rozin alkotásai


Aktív részesei lehetünk az installációnak, de nem minden az, aminek látszik.


Az izraeli születésű amerikai művész alkotásait nehéz hová tenni. Alapvetően az interaktív digitális művészet elveit vallja, installációi pedig egytől egyig kapcsolatot létesítenek a nézőkkel. Ez odáig fajul, hogy a szemlélődő szerepből hirtelen mi magunk is a mű fontos elemeivé válunk, már-már egybeolvadunk vele.

Daniel Rozin fantáziájának semmi sem szabhat határt, vegyük például Pingvintükör névre hallgató installációját, mely összesen 450 darab, forgásra képes plüsspingvinből áll. A kis állatkák egy kamera segítségével érzékelik az előttük lévő mozgást, melyet egy tükörhöz hasonlóan vissza is adnak: fekete és fehér oldalaik megfelelő mozgásával alkotják meg annak a sziluettjét, aki belenéz a Pingvintükörbe.

 

A többi alkotása is ezen az elven működik, már 1999 óta készíti őket, és egyértelmű, hogy beleírta magát a jövő művészettörténeti tankönyveibe. Rozin számára az alkotó, a mű és a néző szentháromsága sérthetetlen, minden installációja ezekre a kapcsolatokra épül. Ahhoz, hogy az aprólékosan kidolgozott “tükrök” tökéletesen működjenek, és minden porcikájuk összhangban mozogjon, akár több évnyi komoly munka is szükséges, ugyanakkor a művész célja nem a technológia kifinomultságának érzékeltetése, sokkal inkább a felhasznált anyag, a téma, a mindennapok és a számítógépek titkos kommunikációjának bemutatása. Rozin sikereit elnézve, az optikai illúzió és a tudomány szerelemgyermeke minden esetben meghálálja a gondos előkészületeket.

A tükröket mindig is nagy misztikum övezte, már a kezdetektől különleges erők és túlvilági lények kellékének tartották őket, a művész szerint azóta sem volt olyan találmány, ami ennyire felforgatta volna az emberiség saját magáról és létezéséről alkotott képét: segítségével úgy vizsgálhatjuk meg önmagunkat, ahogyan mi ítélkezünk mások felett. Rozin munkái nemcsak visszatükrözik azt, aki megcsodálja őket, de egy futurisztikus dimenzióba is betekintést engednek, amely párhuzamot von a való világ és a digitális világ között.

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram