A koronavírus terjedése arra késztette a munkáltatókat, hogy felkészüljenek a gördülékeny munkavégzésre a távmunka esetén is. Ahol mostanáig nem volt rá lehetőség, ott az elmúlt hetekben tesztelni kezdték a kivitelezhetőségét. Vajon a home office körüli intézkedések egyébként is időszerűek a munkaadóktól?
Az Egyesült Államokban az elmúlt egy évtizedben folyamatosan nőtt a távoli munkavállalók száma, és több mint 4,7 millió amerikai dolgozott otthonról vagy munkaideje felét távmunkában végezte 2018-ban. Ezenkívül az Owl Labs által tavaly ősszel készített tanulmány szerint 2025-re az amerikaiak fele legalább a munkanapok egy részét home office-ban fogja végezni. Ezek a megállapítások a rendes, teljes munkaidős alkalmazottakra összpontosultak, akik egyébként is akár otthonról, akár útazás közben dolgoztak az elmúlt időszakban, és ahol nem a konvencionális munkaterület-elrendezés volt az alapvető.
Van azonban egy kis bökkenő. Ezt az előrejelzést tavaly, 2019 elején tették közzé, amikor még a COVID-19 a radaron sem volt. Tény, hogy az előrejelzések a távoli munkavállalók folyamatosan növekvő görbéjét mutatták, ilyen hirtelen jött változásra azonban senki nem számított. Rengeteg cég nincs felkészülve egy komplexebb digitális átállásra, de van más probléma is.
Hazánk mellet, számos országban a főnökök még mindig idegenkednek attól, hogy a beosztottak távmunkában végezzék el feladataikat. A home office ellen az egyik legfontosabb érv pedig az, hogy ha nem látják az alkalmazottakat, akkor nem is biztos, hogy dolgoknak. Pedig nincs olyan felmérés, ami ezt igazolná.
Tény azonban, hogy a home office egyáltalán nem olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Az egyébként is létező főnökünk mellé még egy főnököt kapunk: saját magunkat. Akkor leszünk jók a távmunkában, ha szabályok szerint működünk, amiket be is tartunk.
A Flexjobs.com készített egy felmérést, ami szerint, a munkavállalók a napi nyolc órát hatékonyabban tudják beosztani és kihasználni otthonról. Kevesebbszer szakítják félbe őket a munkatársaik (76%), kevesebb az egyéb zavaró tényező (75%), kevesebb az értekezlet (69%), kimaradnak a munkahelyi hatalmi játszmákból (68%), nincs stressz a munkába járás miatt (67%) és lényegesen kényelmesebb az otthoni munkakörnyezet (51%).
A COVID-19 sötét felhőként magasodik fölénk. Kérdés, hogy vajon ez a helyzet milyen hatással lesz az otthoni munkavégzésre, és vajon befolyásolja-e a kialakult véleményeket vagy hozzáállást. Képesek lesznek-e ilyen rövid időn belül lebonyolítani az átállást a vállalatok?
Egy dolog azonban borítékolható. Az elkövetkező időszakban olyan jelentős munkahelyi fejlesztések mehetnek végbe, amik a jövőre nézve mind a munkaadók, mind a munkavállalók számára előnyösek lehetnek.
(ExecuNet)
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.