Érzékeny tárgyak - érintőképernyő mikrofonnal

Megfelelően kalibrálva a rendszert - billentyűzetet, kapcsolókat vagy tetszőleges felhasználói felületet alakíthatunk ki egy asztalon, a fürdőszobatükrön vagy lakásunk falán.

Az érintőképernyő régóta ismert és alkalmazott technológia az informatikában. A kézi-számítógépek és a tablet PC-k elterjedésének köszönhetően már szinte mindenki kipróbálhatta, hogy milyen az, amikor nem kell billentyűzetet és egeret használni, hanem ujjunkkal közvetlenül kommunikálunk a géppel. A technológia széles körű elterjedése azonban mindeddig váratott magára, nem utolsósorban borsos árának köszönhetően.

Egy francia cég merőben új megközelítést alkalmazva, az összes hangot jól vezető felületet érintőképernyővé tudja alakítani. A Párizsi Denis Didero Egyetem Akusztikai Laboratóriumának kutatói olyan technológiát fejlesztettek ki, amely két mikrofon segítségével igen nagy pontossággal képes meghatározni, hogy hol ütöttük meg az adott felületet. Természetesen a hangokat elnyelő anyagok, pl. szivacs esetében nem működik a rendszer, de a lakásban előforduló burkolatok: parketta, csempe, tégla, fa, üveg esetében megfelelő kalibrálás után fél milliméter pontossággal meg tudják határozni, hogy hol érintettük meg az adott felületet.

A technológia legnagyobb előnye, hogy bárhol alkalmazható. Nem szükséges speciális érintőképernyőt vásárolni és beilleszteni a kívánt helyre. Tetszőleges számú virtuális kapcsolót alakíthatunk ki pl. szobánk falán, vezetékek elhelyezése nélkül. Egy másik fontos előrelépés az eddigi érintőképernyőkhöz képest az, hogy a kezelői felület környékén nem folyik áram, így a nedves környezetben való alkalmazás (pl. zuhanyzó) nem okoz többé problémát.

A Las Vegas-i elektronikai kiállításon debütált Sensitive Objects érdekes alkalmazásait elnyomta az iPhone körüli felhajtás, de a szakemberek felfigyeltek az új technológiára és nagy fantáziát látnak benne. Piaci elemzők szerint az évi több mint egy milliárd dolláros érintőképernyő piac várhatóan 10-12%-kal nő a következő év folyamán, amelyből jelentős részt szakíthat ki magának a párizsi cég.

Várjuk Olvasóink véleményét a Fórumba!

Forrás:
Index

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram