Egy 3D-s lézeres térkép és egy videójáték lehet a Notre Dame megmentésének a kulcsa!


2019. április 15. valószínűleg sokunk emlékeibe belevésődött. A Notre Dame, vagyis a világ egyik leghíresebb épülete, az esti órákban lángra kapott. A gyönyörű katedrális szerkezete súlyos mértékig roncsolódott, és sokáig kérdéses volt, vajon egyáltalán megmenthető-e. Most úgy tűnik megvan a megoldás.
 


 

kep00_lead.jpg

 

A Notre-Dame, Franciaország egyik jelképe, a világ egyik leghíresebb épülete, Quasimodo otthona 1163-tól 1345-ig épült. A francia nép egyik legfontosabb műemléke azóta a történelem során többször is megsérült vagy elhanyagolták, majd többször is felújították. A 2019 április 15-én keletkezett tűzben azonban olyan sérüléseket szenvedett az épület szerkezete, hogy sokáig nem lehetett tudni, vajon megmenekül-e egyáltalán. A párizsi tűzoltók saját testi épségüket sem kímélve, hosszú órákon keresztül harcoltak a lángokkal szemben, míg végül győzelmet arattak. A háború a körülményekhez képest sikerrel zárult, ugyanis azóta már hivatalosan is bejelentettek, hogy az épület megmenekült a teljes pusztulástól. 

 

kep01_notredame.jpg

Fotó: MTI/EPA/Pool/Christophe Petit Tesson

 

Közben gyűjtés indult, és a világ szinte minden tájáról – még Magyarországról is - jelentkeztek szervezeti és magán jellegű felajánlások, hogy az Öreg Hölgyet minél hamarabb újjá tudják építeni. 

Ez azonban nem lesz egyszerű feladat, mert az épület az elmúlt évszázadok során többszöri átalakításon és felújításon esett át, és az eredeti tervekhez képest sok helyen megváltozott a szerkezete. Szerencsére azonban néhány évvel ezelőtt, éppen ezeket a módosításokat kutatta Andrew Tallon. A történész 2015-ben 3D-szkennelte a székesegyházat, így egy teljesen pontos digitális replikát hozott létre róla. Az épület belsejét lézerek segítségével tapogatta le, olyan módon, hogy azokat állványokra szerelte, és megmérte, hogy a kibocsátott nyaláb mennyi idő alatt ért célba, és tért onnan vissza a kiindulópontjába. A szándéka nem csak az volt, hogy feltárja, milyen típusú felújítások zajlottak, hanem hogy kiderítse, a legközelebbi munkálatok során, mihez kell majd várhatóan hozzányúlni. 

Ez a digitális másolat hatalmas mankót nyújthat, hiszen olyan változtatásokat tár fel, melyek azóta rég feledésbe merültek, viszont fontosak lehetnek az újjáépítés során.

 

{"preview_thumbnail":"/wp-content/uploads/2022/migra/styles/video_embed_wysiwyg_preview/public/video_thumbnails/jAi29udFMKw.jpg?itok=NXMVyYgT","video_url":"https://youtu.be/jAi29udFMKw","settings":{"responsive":1,"width":"854","height":"480","autoplay":0},"settings_summary":["Beágyazott videó (Alkalmazkodó)."]}

 

A másik segítség a 2014-ben kiadott Assassin’s Creed: Unity széria lehet, ami Párizs utcáin játszódik. A játék egyik fő pontja a Notre Dame épülete, így a készítők számára az egyik legfontosabb cél az ikonikus katedrális tökéletes másának elkészítése volt. Caroline Miousse-t bízták meg a feladattal, aki két évet töltött azzal, hogy minden részletét megfigyelje, a textúráktól kezdve tégláról téglára, és elkészíthesse a pontos 3D modellt. Számos történész segített a munkájában, így még a falakon lógó képekről is hiteles másolat születhetett. A lézeres szkennen kívül, talán ez az egyik legpontosabb erőforrás, melyből majd a helyreállítók dolgozhatnak. Az azonban még nem derült ki, valóban segítségül hívják-e a játékkészítő munkáját.

 

kep02_ubisoft.jpg

Fotó: Ubisoft
 

Forrás: extremetech.com, thenextweb.com, index.hu
 

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram