Az összehangolt művelet célja az volt, hogy egyszerre számoljanak fel több, nagy Internet-kalóz csoportosulást is . Ez volt a valaha végrehajtott legnagyobb nemzetközi akció, amelyet Internet-kalóz csoportok ellen hajtottak végre. A BSA Németország, Spanyolország, az Egyesült Királyság és az USA hatóságaival is együttműködött az eredményes felderítés érdekében. A Fastlink-akció az európai hatóságok, az FBI és az amerikai Igazságügyi Minisztérium (U.S. Department of Justice) közös művelete. Eddig közel 100 személyt igazoltattak és azonosítottak a nyomozás során.
Április 21-én és 22-én összehangolt házkutatások és más eljárásjogi cselekmények zajlottak 11 országban, ideértve hazánkat is. A hatóságok hamisított (szerzői jogot sértő módon készült) termékeket, műpéldányokat koboztak el, többek között szoftvereket, játékszoftvereket, filmeket és zenei művekről készült másolatokat. Házkutatások zajlottak az USA-ban, Belgiumban, Dániában, Franciaországban, Németországban, Magyarországon, Izraelben, Hollandiában, Szingapúrban, Svédországban és az Egyesült Királyságban.
A Fastlink-akció célpontjai úgynevezett "warez"-t (illegális másolatokat) terjesztő csoportok, például a Fairlight, a Kalisto és az Echelon. Az ilyen, illegális másolatokat terjesztő csoportok felelősek az Interneten forgalmazott jogsértő termékek (pl. üzleti szoftverek, játékszoftverek, zenei művek és filmalkotások) forgalmának döntő hányadáért.
Az akció keretében több mint 200 számítógépet koboztak el, amelyek közül némelyik több százezer illegális műpéldányt is tartalmazott. Előzetes és óvatos becslések szerint az elkobozott illegális termékek értéke meghaladja az 50 millió dollárt. Csak az Egyesült Királyságban összesen hét számítógépet, 100 CD írót, továbbá lőfegyvereket, hamis jogosítványokat és hitelkártyákat foglalt le a rendőrség.
A BSA különböző hatóságokkal illetve más, a jogtulajdonosi oldalt képviselő szervezetekkel is együttműködött az akció sikerének érdekében. Az együttműködésben részt vett az NHTCU (National High Tech Crime Unit - Nemzeti High Tech Bűnözési Egység) és a FACT (Federation Against Copyright Theft - Szerzői Jogok Megsértése Elleni Szövetség) az Egyesült Királyságban, valamint a BKA (Bundeskriminalamt - Szövetségi Bűnügyi Hivatal) Németországban és a Cuerpo Nacional de Policia (Nemzeti Rendőrhatóság) Spanyolországban.
Beth Scott, a BSA EMEA (a BSA Európai, Közel-keleti és Ázsiai részlege) alelnöke hozzátette: - Üdvözöljük az Egyesült Államok Igazságügyminisztériuma, az NHTCU, a BKA és a CNP közös akcióját és az együttműködés szellemét, amely egy komplex művelet eredményes befejezéséhez vezetett. Az Internet-kalózokat gyakran ártalmatlannak tartják, azonban a kalózok igen sikeresen használják ki a világháló névtelenségét az általuk árult termékek piacra dobásának és forgalmazásának körében. Tevékenységük komolyan veszélyezteti Nyugat-Európa iparát csakúgy, mint az egyéni fogyasztókat és magát a szoftveriparágat. A Fastlink-akció és minden más, a kalózok elleni hathatós fellépés végső soron azt eredményezi, hogy Európa jobban tud részesülni azokból az előnyökből, melyek az alacsonyabb illegalitási aránnyal járnak együtt, így például a javuló gazdasági teljesítmény, új munkahelyek létesülése és a növekvő adóbevételek."
Mick Deats nyomozó, az egyesült királyságbeli NHTCU helyettes vezetője elmondta: "A tengerentúli hatóságokkal és a BSÁ-val történő együttműködés során nagy csapást mértünk a nemzetközi Internetes kalózok kemény magjára".
Beth Scott hozzátette: "A BSA azon dolgozik, hogy biztonságos és jogkövető digitális világ jöhessen létre, amelyben a fogyasztók maximális védelmet élvezhetnek. Az Internetes kalózkodás fontos probléma, és komoly jogi következmények kilátásba helyezésére van szükség az elrettentés érdekében."
A BSA-ról
A Business Software Alliance (www.bsa.hu) - amelyet 1988-ban 65 országban, a legjelentősebb szoftvergyártó cégek hoztak létre - céljául tűzte ki, hogy a kormányzati és gazdasági szféra szereplőivel megértesse a jogtiszta szoftverek használatának fontosságát, hogy lépjen fel az illegális üzleti szoftverhasználat és - terjesztés visszaszorításáért, valamint, hogy tájékoztassa a szoftverfelhasználókat a szoftverekre vonatkozó törvényi előírásokról és szabályozásokról. Tagjai a világ leggyorsabban fejlődő iparágának képviselői. A BSA Magyarországot 1994-ben alapították, és azóta egyesületként tevékenykedik.
A BSA Magyarország tagjai: Adobe, Autodesk, Borland, Corel, Ingram Micro, Lotus, Microsoft, Novell, Symantec, Számalk.
Nemzetközi szinten további tagok: Apple Computer, Bentley Systems, CNC, Software/Mastercam, Macromedia, Network Associates, és Unigraphics Solutions, az EDS vállalatcsoport tagja.
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.