Tudnivalók az Adobe XD UX tervező szoftverről - frissítési és megjelenési dátumok Windows, iOS és Android rendszerekre.
Az Adobe Experience Design (XD) segítségével egyesíthetjük a vázlatkészítési interfész tervező eszközöket az InVision tulajdonságaival, létrehozva ezzel egy olyan eszközt, amely a Marvelhez hasonló.
Habár az első publikus béta változat márciusban jelent meg - és azóta az Adobe rendszeresen ad ki hozzá frissítéseket - a verziószám még nem érte el az 1.0-ás változatot. Jelenleg csak Mac rendszerre érhető el, a Windows verzió várhatóan az év végén jelenik meg.
A béta változat bárki számára elérhető, aki rendelkezik ingyenes vagy fizetős Creative Cloud fiókkal (ez egy bölcs megoldás, mivel sok vázlatkészítő tervező nem biztos, hogy előfizet a Creative Cloud-ra).
Adobe XD - Winows változat
Nemrég az Adobe egy blogbejegyzésben azt közölte, hogy az XD-nek egy olyan verzióján dolgoznak, amely különbözik a Mac verziótól.
Mindkét változat ugyanazokkal a funkciókkal fog rendelkezni, de a Windows verzió együtt fog működni az érintés és toll alapú eszközökkel, többek között a Microsoft Surface 4 Pro-val és a Surface Book-kal is.
A cég közlése szerint az XD a Microsoft UWP-t (Univerzális Windows Platform) fogja használni, és ennélfogva csak a Windows 10-es eszközökön fog működni.
Az Adobe XD béta változat Windows rendszerre ez év második felében fog megjelenni, várhatóan az Adobe Max konferenciával egyidőben.
Adobe XD - iOS-re, iPad-re, iPhone-ra és Androidra
Az Adobe eddig még nem jelentette be, hogy az XD alkalmazásnak el fogja-e készíteni az iOS verzióját. Jelenleg olyan iOS és Android alkalmazásokon dolgozik, amelyek lehetővé teszik alkalmazásoknak és weboldalaknak az előnézetét telefonokon és táblagépeken, amelyek USB kábel segítségével csatlakoznak a számítógépünkhöz.
Ez valószínűleg felgyorsítja az eszköztesztelést, a felhőn keresztülivel szemben.
Alkalmazások az Adobe XD-ben
A márciusi Adobe Summit marketing konferencián a vállalat képviselői az XD olyan verzióját mutatták be, amely támogatja a natív alkalmazásokat. Az nem derült ki, hogy ezek az alkalmazások csak tesztelési célból készültek-e, vagy pedig később elérhetők lesznek-e az App Store-ban.
Szintén nem erősítették meg, hogy ezt a funkciót tartalmazni fogja-e az Adobe XD, de valószínűleg igen. A konferencia Adobe Sneaks nevű részén mutatták be.
Az Adobe XD használata
Nyissuk meg az Adobe Experience Design CC-t (XD), majd pedig a sablonok közül válasszuk ki a számunkra megfelelőt - ideértve az iPhone és iPad ismert mennyiségét, és az Androidos eszközöket, ahol különböző méretek széles választékban állnak rendelkezésünkre.
Natív alkalmazások létrehozásához, az XD a következőket biztosítja: UI Kits iOS rendszerhez, Google Material Design nyelv és Windows 10 (telefonokon, táblagépeken és laptopokon).
Az XD felülete 2 fő részre osztható: Design és Prototype részre. A Design rész mindenki számára ismerős lesz, aki már használta korábban a Fireworks vagy Flash alkalmazást. Kevésbé zsúfolt, a Photosoppal vagy Illustratorral ellentétben.
A különböző képernyők vagy elrendezések egy különálló artboardon találhatók, balra egy eszköztárral, jobbra pedig egy tulajdonság panellel.
A hagyományos vektoros eszközök mellett található néhány nagyszerű eszköz is, amelyeket különleges feladatokhoz használhatunk. Ezeket az eszközöket a tervezők nagyon fogják értékelni. Például könnyedén készíthetünk rácsot listázáshoz.
A Prototyping ablak felett hotspotokat adhatunk a designhoz. Az XD-vel elkészült Prototype-ok az Adobe szerverein találhatók meg, (projectcomet.com) így gyorsan hozzáférhetünk hozzájuk. Jelenleg nem tartalmaz semmilyen védelmet, de az Adobe ígérete szerint ez a közeljövőben változni fog.
Ha összekapcsoljuk az egyik képernyőt/kinézetet egy másikkal, kiválaszthatjuk az animációs beállításokat.
Szintén beállíthatjuk az animáció gördülékenységét és hosszúságát. A cég közlése szerint idővel egyre több animációval kapcsolatos módosítási lehetőség lesz elérhető.
Az elkészített projektek lementhetők webre, iOS-re és Androidra.
Ezeket a tervezett funkciókat már tartalmazni fogja az XD Windows változata (beleértve az érintésalapú felületet) és az élő bemutató lehetőséget iOS és Android eszközökön.
Adobe XD frissítések
Az Adobe Experience Design Preview 2 olyan funkciókat tartalmaz, amelyeket a felhasználók javasoltak az első változat után. Ezek közé tartozik a rácsokkal történő munka, amelyeket objektumokká alakíthatunk. Beállíthatjuk a rács pontos méretét a négyzetek alapján.
Beállíthatjuk továbbá a sormagasságot a szöveg méretétől függetlenül.
Megadhatunk egyedi, lekerített sarkokat, a Megjelenés panelen (Appearance panel), az Alt billentyű nyomva tartása helyett.
Kiválaszthatunk képeket Mac alatt a Finder segítségével, majd pedig hozzáadhatjuk az Adobe XD projektjeinkhez, valamint szövegdoboz létrehozásánál szöveges fájlokat adhatunk hozzá.
Illustrator fájlok vagy SVG-k esetén a beágyazott képek szintén importálásra kerülnek. Ugyanez igaz SVG fájlok exportálásakor.
Egy prototype több verzióját megoszthatjuk ügyfelünkkel vagy kollégánkkal. A megosztott prototype-ok mostantól kiemelve tartalmazzák a hotspotokat, abban az esetben, ha egy olyan területre kattintunk, amelyik nem része a hotspotnak.
Adobe XD frissítés - 2016. július
A júliusban megjelent frissítés a következő újdonságokat tartalmazza: Nagyító eszköz a gyors nagyításhoz, artboard-ok exportálása PDF fájlokba, mentés és beillesztés Sketch-ből, InDesign, Powerpoint és egyéb eszközök.
Adobe XD frissítés - 2016. augusztus
Ezzel a frissítéssel egyenes, meredek lejtésű vonalakat készíthetünk a Színválasztó (Colour picker) eszköz segítségével - valamint szerkeszthetjük is őket - a többi Adobe alkalmazásban található eszközökhöz hasonóan.
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.