Az Adobe új eszköze rájött a hamis fotók titkára?


Egyre nagyobb aggodalomra adnak okot a meghamisított képek és a deepfake videók. Most végre meglehet a megoldás az azonosításukra!


leadkep_adobe.jpg

Az Adobe és a UC Berkeley kutatói a hírek szerint kifejlesztettek egy olyan eszközt, ami mesterséges intelligencia segítségével képes felismerni a fake fotók manipulált részleteit. Arról egyelőre nincs hír, hogy a cég kereskedelmi forgalomba hozná és termékké alakítaná.

„Bár büszkék vagyunk arra, hogy a Photoshop és az Adobe egyéb kreatív eszközei hatással vannak a világra, elismerjük technológiánk etikai vonatkozásait is. A hamis tartalom komoly és egyre sürgetőbb probléma.” - nyilatkozta a cég szóvivője

A kutatás kifejezetten a Photoshop Liquify eszközzel végzett szerkesztésekre irányul, amit gyakran használnak az arcok manipulálására, retusálására és az arckifejezések megváltoztatására. A szoftver létrehozásához a mérnökök egy neuronhálózatot képeztek le egy páros arcokat tartalmazó képadatbázisban, ami a szerkesztés előtti és utáni képeket is tartalmazta.

 

{"preview_thumbnail":"/wp-content/uploads/2022/migra/styles/video_embed_wysiwyg_preview/public/video_thumbnails/1-cZkc7gyfI.jpg?itok=HeRB_Usj","video_url":"https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=1-cZkc7gyfI","settings":{"responsive":1,"width":"854","height":"480","autoplay":0},"settings_summary":["Beágyazott videó (Alkalmazkodó)."]}

 

A kapott algoritmus lenyűgözően hatékony. A megkérdezett emberek 53 százaléka találta el melyik arc a manipulált, míg a program 99%-ban kiválasztotta a hamis fotót. Sőt még arra is javaslatot tett, hogyan lehet visszaállítani a fényképet eredeti, nem szerkesztett megjelenését.

„Sajnos olyan világban élünk, ahol egyre nehezebb bizalmat szavazni az általunk fogyasztott digitális információknak, ez is inspirál, hogy tovább kutassam ezt a területet.”

Nyilatkozta Richard Zhang, az Adobe egyik kutatója, aki szerves részt vállalt az eszköz fejlesztésében.

Azt is fontos leszögezni, hogy ez az első, kifejezetten a manipulált portrék felismerésére készülő eszköz, de a kutatások folytatódnak. Sajnos a médiában és az interneten megjelent hamis hírek, még ha egyértelmű, hogy kreáltak, akkor is hatással vannak ránk, de az Adobe és a UC Berkeley új eszköze fényt jelenthet az alagút végén.

 

(Adobe, The Verge)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram