Adobe Lightroom CC, a valóságot megmutató varázslat


Az Instagram filterek és beauty szelfik tengerében úszva egy idő után minden fotó egyformán kezdett el kinézni. Ugyanazok a színek, ugyanazok a sablonok és filterek. Pedig van ebből kiút, és a profi fotósok használják is.


A képszerkesztés eléggé szubjektív dolog, de tény, hogy egy profin meglőtt képhez kell egy profi felszerelés is. És itt most nem a kameráról beszélek, hiszen ma már egy okostelefonnal is lehet korrekt fotókat készíteni. Sokkal inkább a szoftveres háttér minőségére célzok.

A laikus ilyenkor persze rögtön azt kiáltja, hogy “PHOTOSHOP”’ meg “CSALÁS” és „bezzeg, amikor filmmel fotóztunk, ilyen nem volt”. Természetesen egyik sem igaz. Hiszen a kamera egy digitális eszköz, aminek van egy nagy fényérzékelős szenzorja. Adott a kérdés: hogyan mondjuk el a szenzornak, hogy az, amit lát, kék vagy narancs, esetleg fehér? Mert az úgynevezett fehéregyensúlyt a kamera természetesen beállítja magának, de a legtöbb esetben kis korrigálás kell neki.

Itt lép elő főszereplővé az Adobe Lightroom CC.

Két program, ami valójában egy, de mégis három

Az egyszeri felhasználó alapból azt látja, hogy kétféle Lightroom van. A Classic CC (ezt használom én is), aminek a kezelőfelülete kissé régi, és lassúnak is tűnik, de amire szükségem van, azt megbízhatóan adja. A filmes fotó szkenner támogatástól a képeim mappába rendezéséig mindent tud. És a “Classic” jelző ne tévesszen meg senkit, a Creative Cloud keretein belül ugyanis a mai napig fejlesztik

A másik, a „hagyományos” Lightroom valójában az újabb. Ugyanazok a szerkesztési lehetőségek vannak az ember kezében, csak a kezelőfelület más, letisztultabb (ami sokaknak jobban is tetszik) és gyorsabban is fut még a sokkal gyengébb gépeken is. És amikor azt mondom, gyengébb gépeken, akkor azt úgy is kell érteni, mint például telefonon. Ugyanis a Cloud technológiának köszönhetően a képek az eszközök között szinkronizálódnak, így akár a böngészőben is tudunk szerkeszteni.

Az ügyfélnek mindig igaza van…

Mindez rengeteg új lehetőséget nyit ki a fotósok előtt. Képzeljük csak el, ahogy egy esküvői fotózás után majdnem élőben tudja a kép szerkesztését követni az ügyfél, és ha valami nem tetszik, akkor ott helyben tudja jelezni is, akár a világ másik pontjáról is.

De, hogy ne csak a levegőbe beszéljek, jómagam is kimentem fotózni, és pár jól sikerült kutyás képpel tértem vissza. 

 

SNY00340.jpgSNY00340-2.jpg

 

A Lightroom nem csak fehéregyensúly korrigálására ad lehetőséget, hanem a fényerőtől az árnyékok részletességén át a különböző színek kalibrálásáig mindent megenged, amíg az eredeti file bírja. Ugyanis ezt a programot nem mezei .jpg file-okhoz találták ki, bár azokat is tökéletesen kezeli. Ezt tömörítetlen, úgynevezett RAW, azaz nyers file-okhoz hozták létre. Mindezt úgy kell elképzelni, mint a negatív filmet, csak digitálisan. Digitális negatív, azaz .DNG file.

Mivel a file formátum a kameramárkák szerint változik, jó, hogy van egy program, ami az összeset ismeri. Én például Sony kamerával fotózok, ami .ARW file kiterjesztést használ. A Canon a .CR2 és .CR3-om kiterjesztéseket favorizálja, viszont az Adobe féle .DNG a leggyakoribb a kameragyártók között.

Ezek a speciális file-ok még nem kész képek, még át kell esniük a szerkesztés folyamatán – ha akarjuk. És megéri a fáradság, mivel a szerkesztéssel rengeteg elveszettnek hitt részletet hozhatunk vissza a képből. Mutatok is egy példát, amikor túl sötét volt a kép, de azzal, hogy egy csúszkát feljebb toltam, máris minden világosabb lett, méghozzá minőségvesztés nélkül. (Előtte:

 

SNY00527-2.jpgSNY00527.jpg

 

Szóval ez a program valójában nem manipuláció, nem csalás, hanem csak előcsalogatja azt valóságot, amit mi sem látunk. És valljuk be: a Lightroomnak ez a már-már varázsszemüveggel felérő funkciója elég király ahhoz, hogy ne lehessen neki ellenállni…

 

(Dián Ákos)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram