Adobe Fresco: egy nagy műterem lett az egész világ


Az Adobe eddig is szerette a digitális művészeket. Legyen szó grafikusokról vagy fotósokról, az Adobe szinte minden területet ellátott a megfelelő szoftverekkel. Most pedig egy olyan szürke zónát gyomlált ki, ami szinte karácsonyi ajándék az év közepén a digitális rajzolók számára.


Történt ugyanis, hogy az Adobe Photoshop olyan sok funkciót kapott, hogy hirtelen mindenre (is) jó lett. Nem mintha ez baj volna, sőt: a legtöbbször kifejezetten hasznos, hogy ennyi mindent tudunk csinálni benne, hiszen így egyszerre alkalmas jó fotók és grafikák szerkesztésére is.

Nem csoda, hogy a digitális rajzolók hamar felfedezték a program adta széleskörű lehetőségeket: sokféle ecset, rétegkezelés, színerősség-állítás, stb… Ezek a funkciók tökéletesek arra, hogy a lehető legkreatívabb alkotásokat hozzuk létre velük.

Ám a helyzet mégiscsak az, hogy az Adobe Photoshopot sohasem külön a digitális rajzolásra/festésre találták ki. Ezt csak a felhasználói igények és a programozói kreativitás találkozása hozta így össze. Persze az Adobe is tudta ezt, nem véletlen, hogy a Wacom digitális rajzpadjaival is kompatibilis a program.

Cserébe elkezdték kutatni, hogyan lehetne egy dedikált programot írni kifejezetten a rajzolói célközönségnek. Ez lett az Adobe Fresco.

 

{"preview_thumbnail":"/wp-content/uploads/2022/migra/styles/video_embed_wysiwyg_preview/public/video_thumbnails/3rydHqC9WtY.jpg?itok=8ZWQv5OC","video_url":"https://www.youtube.com/watch?v=3rydHqC9WtY","settings":{"responsive":1,"width":"854","height":"480","autoplay":0},"settings_summary":["Beágyazott videó (Alkalmazkodó)."]}

 

Persze, kérdezhetik: minek két külön app, ha az egyik ugyanarra képes, mint a másik. Erre a választ a felhasználás során kapjuk meg.

Az Adobe Fresco ugyanis már nem csak raszterizált – azaz pixelre méretezett – grafikákat, hanem vektor grafikákat is képes kezelni.

Ez elsőre nem hangzik nagy dolognak, pedig az. A vektor grafika ugyanis bármekkorára méretezhető, miközben nem lesz rosszabb a felbontása soha. És ez rendkívül fontos, mert a Photoshop erre csak úgy nem képes. Ami nem is gond egy fotószerkesztő alkalmazásnál, mert a fotók is raszterizáltak , de a rajzok és festmények már nem.

 

Fresco_BodyImage1_dt.jpg.img.jpg

 

Ráadásul ezzel még nincs vége az örvendetes előnyöknek.

Rengeteg új ecsetet is kapunk, amik hihetetlenül realisztikusan működnek. A színek például keverednek, a festékek összefolynak, egymásba olvadnak, stb… Mindezt úgy, hogy a felhasználó semmit sem veszít az olyan hagyományos funkciók közül, mint a Photoshopból jól megszokott rétegkezelés, “CTRL+C; CTRL+V”, az összes megszokott ecset és effekt, és még napestig sorolhatnám.

A tejszínhab pedig az egészen az, hogy az Adobe azokra is gondolt, akiknek az ihlet ritkán jön egy 30 inches LED fal és egy doboz belső terében.

Ezért is tartom izgalmasnak, hogy az Adobe Fresco hamarosan iPad Pro-ra Apple Pencil támogatással is piacra kerül.

Mindez azt jelenti, hogy már nem csak a jól megszokott Wacom rajzpadjaink előtt tudunk majd digitálisan rajzolni és festeni, hanem bárhol a nagyvilágban. Mindez pedig hatalmas szabadságot jelent egy alkotó ember számára.

Én speciel már nagyon várom… és ezzel tutira nem vagyok egyedül.

Dián Ákos

 

Adobe-Fresco-1280x720.jpg

 

(Adobe Creative Cloud)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram