Az Adobe bejelentette a Creativ Cloud (CC) eszközök legújabb, 2018-as verzióját. A következő cikkben bemutatjuk a Photoshopban, XD-ben, Lightroomban, Illustratorban, Premiere Pro-ban, After Effectsben, Character Animatorban és Dimensionban elérhető új funkciókat.
Az Adobe Las Vegasban, az Adobe MAX konferencián bejelentette a Creative Cloud eszközök új generációját.
Négy új alkalmazást – az XD és Character Animator már továbblépett a béta állapotából, a Dimension (korábbi nevén Project Felix) és Photoshop Lightroom CC viszont újak - ez utóbbi a Lightroom újratervezett verziója egy új felhasználói felülettel (a korábbi szoftver Lightroom Classic néven továbbra is elérhető).
A frissítések a régi eszközökhez korlátozottak - egy kis újdonság a Photoshophoz, különösen az Illustratorhoz (amely ebben az évben lesz 30 éves) és az InDesignhoz. A grafikus tervezők számára érdemes megemlíteni a Typekit-hez és az Adobe Stock szolgáltatáshoz kiadott frissítéseket. Szintén frissítést kaptak a videós alkalmazások - Premiere Pro, After Effects, Character Animator.
Az Adobe CC 2018 a Creative Cloud asztali alkalmazáson keresztül érhető el.
Adobe XD CC
Az Adobe XD CC 2018 már egy ideje béta állapotban működik, de az Adobe nemrég kiadta az XD 1.0-ás verziót, Creative Cloud Libraries támogatással, így egyszerűen berakhatjuk a fájlokat a különböző projektekbe.
Mostantól sokkal egyszerűbb lesz egy kép elhelyezése a vászonra az Adobe Stock használatával, valamint az egész munkafolyamat a Photoshopban történő szerkesztéstől és az XD-be történő fájlmásoláson keresztül szintén könnyebb lesz.
Az Adobe XD CC 2018 használatáva megfoghatunk egy elemet, testreszabhatjuk a Tervező Módban (Design Mode) és hozzáadhatunk interakciókat Prototípus Módban (Prototype Mode), mint például objektumok balra csúsztatása, vagy átmenet.
Az elkészült munka megtekintése az asztalon az előnézet menü (preview menu) segítségével, vagy pedig iOS vagy Android eszközön. Megosztott prototípus publikálása az interneten, ahol a részvevők véleményezhetik azt.
Egybeesik az új rivális alkalmazással az UX-re. Az InVision prototípus platformot az InVision Studio adta ki Macre és Windowsra, amely tervező eszközöket tartalmaz, amelyek egyszerűen együttműködnek a fő platformmal.
Az új funkciók közé tartozik a kiegészítő Szimbólum Panel (Symbol Panel), melynek segítségével mostantól egyszerűbb lesz a színek és karakterstílusok hozzáadása a munkánkhoz.
A Karakterstílus panel tartalmaz egy különálló részt, ahol, ha a jobb egérgombbal kattintunk, akkor szerkeszthetjük vagy módosíthatjuk bármelyik jellemzőt, például a font méretet, és ezek a változtatások a teljes vászonra érvényesek lesznek.
Dimension CC
Egy új alkalmazás az Adobe-tól a Dimension CC, mely korábban Project Felix-ként volt ismert – egy program fényképek, illusztációk és retusálási munkához, amely lehetővé teszi a 2D-s elemek 3D-s modellekkel történő kombinálását, miközben a renderelési végeredmény élethű lesz.
A Dimension lehetővé teszi valódi 3D-s eszközök használatát, az Adobe XD-hez hasonló tervező felülettel, bár itt a célközönség olyan tervezők, akik már lehet, hogy használják a Maxon Cinema 4D-t. A Dimension használatával a tervezők behozhatnak és elhelyezhetnek 3D-s elemeket 3D-s területen, ellentétben a Photoshop vagy Illustrator sima rétegeivel szemben.
A felhasználók hozzáadhatnak szöveget és megvilágítást.
Mivel a Project Felix a Dimensionba költözött, a felhasználók kezdéshez az Adobe Stockról letölthetik a 3D-s eszközöket. A Dimension sokkal jobban integrálva lesz az Adobe Mesterséges Intelligencia szoftverével a Sensei-el, valamint a Photoshoppal és az Illustratorral.
Fontos megemlíteni, hogy a Maxon kiadta a Cineware for Illustratort, a használatával pedig használhatjuk és szerkeszthetjök a 3D-s tartalmakat az Adobe alkalmazásán belül.
Photoshop Lightroom CC és Photoshop Lightroom Classic
Az egyik legfontosabb bejelentés az új generációs Adobe Creative Cloud-dal kapcsolatban a vadonatúj Lightroom alkalmazás, amely a következő platformokon érhető el: Macintosh, Windows, iOS, Android és Web. Az új alkalmazás neve Lightroom CC, a régi verzió megnevezése pedig ettől kezdve Lightroom Classic CC.
A Lightroom CC-t hozzáigazították a mobileszközökön történő egyre növekvő képmegosztáshoz, mely mostantól beépített eszközöket biztosít, így közvetlenül megoszthatjuk képeinket a különböző közösségi médiafelületeken. A program az Adobe Mesterséges Inteligencia (AI) platformját, a Sensei-t használja az automatikus kereséshez, jelentősen megkönnyítve a dolgunkat, ha több 100 fotó közül kell megfelelő képet kiválasztanunk. A program 1TB cloud tárhelyet biztosít.
Az újratervezett Felhasználói Felülettel (UI) pontosan láthatjuk, hogy az egyes beállítások pontosan mit csinálnak. Az Adobe szerint nem mindegyik fotós koncepció és feltételek ismertek az emberek számára, de ha a kurzort az egyes funkciók fölé visszük, akkor megjelenik egy élő animációs oktatóanyag, így megtudhatjuk. hogy a képünk hogyan fog kinézni az adott funkció használata esetén.
Ettől kezdve szerkeszthetjük és szinkronizálhatjuk fotóinkat az összes eszközünkön. A Best Photos eszköz segítségével, kiválaszthatjuk a legjobb képeket az esztétikus sorrendhez.
A Lightroom Classic CC (korábbi neve: Lightroom CC) továbbfejlesztett beágyazott előzetes munkafolyamatot tartalmaz, így a fotók kiválasztása jelentősen felgyorsult a korábbiakhoz képest.
Az új funkciók közül érdemes megemlíteni az új színskálát és a Fénysűrűség Maszkolási (Luminance Masking) lehetőséget. A Lightroom CC-vel ellentétben, a Lightroom Classic CC továbbra is a hagyományos asztali munkafolyamatra koncentrál helyi tárhellyel, valamint fájl és mappa felügyelettel.
Character Animator CC
A szeptemberben Amszterdamban megrendezett IBC kiállításon az Adobe bejelentette a Premiere Pro, After Effects és a Character Animator új funkcióit.
A Character Animator béta vagy 'előzetes' verziójából 1.0-ás verzió lett. Az eszköz pózolási mozgást biztosít (pose-to-pose movement) – a különböző beállítások között a beszéd és mozgások követése során. Ez azt jelenti, hogy a végső karaktert sokkal természetesebbnek fogjuk érezni, összehasonlítva a mozgóképpel, pontos szájalakot és megfelelő hangot biztosítva. Lehetőségünk lesz 2D-s bábuk animálására, majd pedig az animált karakterek szerkesztésére Photoshopban és Illustratorban.
Az új Végrehajtó Panel (Perform Panel) különböző kéztartásokat tesz lehetővé, például gyorsgombok vagy MIDI billentyűzet használatával.
After Effects CC 2018
A Character Animatorhoz hasonlóan, az Adobe After Effects CC 2018-at szintén az IBC rendezvényen jelentették be, egy figyelemreméltó újdonsággal - ez pedig az adatvezérelt animáció létrehozása (creating data-driven animations).
Ez azt jelenti, hogy a tervezők tetszőleges dolgot létrehozhatnak grafikák széles választékából, egészen az összetettebb infografikákig útvonalakon vagy maszkokon alapuló adatok alapján. Bárki, aki betűkkel dolgozik értékelni fogja az ikerbetűk (ligatures) teljes támogatását a betűképeken belül – továbbá dolgozhatunk az Adobe Typekit fontokkal is.
A program képes az Adobe Stockban lévő videó sablonok használatára (ez a Premiere Proban szintén elérhető) – például: lower thirds, bumpers és closing credits. Ezek szintén elérhetők lesznek a Premiere Pro következő verziójában. Továbfejlesztették a GPU teljesítményt, ezáltal megkönnyítve az effektek létrehozását (pld: Motion Blur - Mozgás Elmosódás).
Premiere Pro CC 2018
A Premier Pro következő verziója tartalmazza a Mettle Skybox eszközeit a 360 fokos videó szerkesztéshez – ezt az Adobe Júniusban hozta vissza – mely integrálva megtalálható az Adobe szerkesztőben. Ez azt jelenti, hogy ezek GPU optimalizáltak (attól függetlenül, hogy AMD vagy Nvidia grafikus kártyánk van) így gyorsabban fognak futni.
Ha egy 360 fokos képet VR headsettel nézünk meg (Oculus Rift vagy HTC Vive) a vezérlővel megtisztíthatjuk az idővonalat és beállíthatunk jelzőket.
Egyszerre több projektet is megnyithatunk, másolhatunk és beilleszthetünk közöttük különböző dolgokat, a címek körüli filmkockák pedig automatikusan új méretet kapnak a szöveg szerkesztése közben. A Premiere Pro-ban elérhetők lesznek a videó sablonok.
Adobe Stock és TypeKit
Az Adobe Japán natív stockot adott hozzá az image library Stockhoz, a Typekit pedig egy új vizuális keresőeszközt használ.
Hasonlóan az Adobe Stockban nemrégiben bevezetett technológiához, ahol más képeket kereshetünk egy kép alapján, a Typekit-ben ugyanez szintén lehetséges – hasonló betűképek keresése egy betűkép alapján. A vizuális keresőeszköz szintén elérhető lesz az Adobe Capture alkalmazásban.
A 3D-s objektumok és videósablonok már elérhetők az Adobe Stock szolgáltatásban.
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.