6 hiba, amit feltétlen kerülj el, ha szabadúszó vagy


A szabadúszók élete nem csupán játék és mese. Ha próbáltad már, pontosan érted, mire gondolunk, ha pedig azon gondolkozol, hogy belevágsz, felvértezünk néhány fontos tanáccsal.


nyitokep_9.jpg

A Creative Bloq cikkében designerek vallottak azokról a hibákról, amelyeket kezdő szabadúszóként követtek el, hogy a fiatalabb generáció okuljon ezekből. Persze mindenki a saját kárán tanul leginkább, de ha már felkészültek vagyunk, talán elkerülhetőek az igazán nagy baklövések. Mégis ki mástól kaphatnánk hiteles tanácsokat, mint azoktól a tapasztalt művészektől, akik már évek óta szabadúszóként űzik a mesterségüket?

 

1. Véletlenül se vállalj munkát szerződés nélkül!

 

“Azt hiszem a legnagyobb ballépésem az volt, hogy nem foglalkoztam a szerződésekkel. Félvállról vettem az egészet, gyanítom, hogy naivitásból. Csak neki akartam ugrani a munkának, és talán kicsit aggódtam is, hogy egy esetleges szerződés miatt meggondolják magukat az ügyfelek. Persze ez jó nagy hülyeség, mázli, hogy ennek a hanyagságnak nem lett komolyabb következménye. Most már nem kezdek bele semmibe, amíg nincs aláírt papír a kezemben”

- meséli Brendan Dawes.

 

2. Szabd meg a saját határaidat!

 

“Amikor elkezdtem szabadúszóként dolgozni, elvétettem azt a hibát, hogy túl sokat akartam egyszerre nyújtani. Nagy cégeknek ajánlottam teljeskörű kreatív szolgáltatást, azt hittem, hogy másképp nem vennének komolyan. Ennek az lett az eredménye, hogy az önéletrajzomba kerülő tapasztalatok egyáltalán nem voltak kiemelkedőek, semmilyen tekintetben, a portfólióm unalmas és lapos volt. Miután eldöntöttem, hogy azokat a területeket helyezem előtérbe, amelyekben igazán jó vagyok és amiken tényleg élvezettel dolgozok, minden megváltozott. Az ügyfelek reakciója sokkal pozitívabb lett, és valahogy könnyebbé vált a munkafolyamat is, egyre több megbízást zsebeltem be”

 

- állítja Stina Jones grafikus és illusztrátor.

 

3. Tartsd meg az egyensúlyt a munka és a magánélet között!

 

“Ugyanabba a hibába estem, mint amikor teljes munkaidős főállásom volt: az életem szabadúszóként is csak és kizárólag a munka körül forgott. Hatalmas érzelmi megpróbáltatás volt, de megálljt kellett parancsolnom magamnak. Folyamatosan emlékeztetem magam, hogy nem véletlenül választottam a szabadúszó-életformát. Ha az embernek megadatik, hogy kedvére gazdálkodjon a saját idejével, azzal nem szabad visszaélni, egyszerűen tudomásul kell venni, hogy a munka, az csak munka. Ha elfelejtünk élni közben, mégis mi értelme? Priorizálni kell mindent, hiszen a munkához szükséges motiváció jelentős részét is ebből meríthetjük”

 

- nyilatkozta az art directorként és designerként dolgozó Jessica de Jesus.

 

4. Ne veszítsd szem elől a hosszú távú terveidet!

 

“A sürgető határidők miatt sokszor csak arra fókuszálunk, hogy mi történik itt és most. Ez remek módszer arra, hogy egy-egy projektet hatékonyan letudjunk, de könnyen eltereli a figyelmet a célokról, hosszú távú tervekről, hiszen az ember hajlamos lesz félretenni saját álmait, ami hátráltatja karrierjét, szakmai fejlődését. Sok lehetőségről csúszhatunk le közben, ezért érdemes előre tervezni. Én jellemzően fél évre szóló terveket állítok magam elé, persze mindezt reálisan, teljesen felesleges olyan célt kitűzni magunk elé, amit lehetetlen teljesíteni az adott helyzetben. Így a hosszú távú stratégiámra is jut idő és energia, jobban tudom irányítani a karrieremet”

 

- meséli  Dylan Gibson, aki illusztrátorként dolgozik.

 

5. Nem kell mindenre igent mondanod!

 

“Hat napja megállás nélkül pörögtem a stúdióban, közben igent mondtam egy másik projektre is, ami ráadásul alapképzésen résztvevő diákokat támogatott. Annyira elfoglalt voltam, hogy még arra sem jutott idő, hogy megismerkedjem a leendő hallgatókkal a nyílt napon. Ekkor jöttem rá, hogy túlvállaltam magam, és nem tudom betartani az ígéretem. Csalódott voltam, úgy éreztem, hogy cserben hagytam a tanulókat. Megfogadtam, hogy ezek után jobban átgondolom, mit vállalok el, mire mondok igent. Ez csak akkor fog megtörténni, ha tényleg tudom teljesíteni azt, amit megígértem”

 

- emlékszik vissza Becca Allen.

 

6. Ne bánd, hogy nem lettél hamarabb szabadúszó!

 

“Az egyik legfontosabb dolog, hogy higgyünk önmagunkban, vállaljuk a kockázatot, hallgassunk a belső hangunkra és menjünk a vágyaink után. Minden reggel boldogan kell ébrednünk, és így kell nekiállnunk dolgozni. A digitális művészet világában sikerült olyan helyet találnom, ahol önmagam lehetek, és semmi nem állít meg abban, hogy érvényesüljek. Ennek köszönhetek rengeteg olyan projektet és kollaborációt, amiről korábban álmodni se mertem. Ha szabadnak érzed magad, bármire képes vagy”

 

- állítja Sarah Boris.

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram