[16.rész] HetiRajz PORTRÉ - Németh Tibor


Ez még bőven tavalyi #portré, de átnyúltunk. Talán nem is baj. Szinte többet tudunk meg belőle egy süket görényről, mint Tibor művészetéről, de ez már csak ilyen. Kontrasztok, doromb és persze inspiráció - meg minden más.


138320835_10219572987374666_5274383595846988535_o.jpg

Rendhagyó kérdéssel kezdeném: nem lehet nem észrevenni, hogy vonzódsz a kicsi szőrös állatok egy fajtájához, mi ez a sok menyét, vagy nyest, vagy bármi is az?

Kiskorom óta tartok állatokat, kisebbeket-nagyobbakat, de alapvetően szőrös emlősöket (lévén szőrös emlős magam is). A családi kutyákon kívül hörcsög-egér-patkány, nyúl volt a fejlődési sorrend (macska kimaradt, mert arra allergiás vagyok) és nagyjából 8 éve gondoltam, hogy a rágcsálókról áttérek a ragadozókra és magamhoz vettem egy süket görénylányt. Hozzá csapódott egy hím egyed (ő pl szerepel egy képen is), sajnos már egyedül van itthon velem. Mondjuk napi 16-18 óra alvás mellett nem is jutna ideje másra - egyedül ő van, barátnőmmel ketten neveljük.

Édes istenem, ez jobb, mint hittem - egy süket görénylány. Wow. Általában a feketével dolgozol, ritka vendég nálad a szín. akkor is talán háttér. Ennek van-e oka, tudatos, vagy magától lett így?

Asszem kiskoromtól kezdve szerettem a kontrasztost, a határozott kontúrost. Ceruzával (b, 2b) firkáltam erős vonalakkal, még papír is szakadt. Azóta nyilván finomodtam, de nem szabad elfelejteni a gyökereket. tanultam fényképészetet is, ott is fek-fehérrel kezdtünk, hagyományos technikával, és élveztem, hogy a világot egy végső és alapvető absztrakcióval akár sziluettekre is bonthatom, egyszerűsíthetem. Amikor színes képekkel dolgoztam, a színeket is absztrakt értékekként, foltokként használtam a fotóknál. (Nem tudom ki-hogy van ezzel, nekem így volt természetes.) Rajzban (festészetben is akár) ez persze sokkal finomabban is jelen van, de tényleg legtöbbször kiegészítésként. Nekem így volt természetes.

 

kép1_16.jpg

 

Kiskoromban - Te és a rajz: Mikor, mikortól, mire, mivel, miért, ki segített, hol?

Az elejére nem emlékszem, bizonnyal összekentem mindent mindenféle matériával, lehet, hogy volt művészi értéke, ezt szülőegységeimtől kell kérdezni. Ők mindketten egész tehetségesek voltak vizuálisan, anyám így belegondolva az első jobbagyféltekés rajzolók közt lehetett, kiválóan másolt képről, képernyőről. Apám inkább fejből rajzolt, kreatívan, karikatúra szerűen, de tudott pontos is lenni, sajnos nem haladtak ebbe az irányba tovább. Én a magam örömére firkálgattam, ők kreatív inputként mindenféle rajzos játékkal (egészítsd ki rajzzá a firkát és a többi) szórakoztattak; leginkább papírra ceruzával, tollal, vagy ami a kézbe került. Volt kijelölt rajzolófal a szobánkban és rajzszakkör általánosban, felkészítő gimiben, de sose volt komolyan véve, inkább hobbiként kezeltük, nem tudtam elképzelni, hogy ezt komolyan is lehet csinálni.

Az biztos, hogy mindig is egy szelep volt az agyamon a spontán firkálás, skiccelgetés, a karikatúrák, geometriai formák, álombéli agymenések papírra vetése: egyfajta térképei a mindenkori gondolkodásomnak, tudattalanomnak. Kiskoromtól szerettem kimérákat teremteni, már-már horrorelemekkel tarkítani az általános gyerekképzelgést, üzeneteket és részleteket rejteni, ahova csak lehetett. Ez most is tart, témától függően engedem hosszabb pórázra, vagy kötöm meg az állatot.

 

kép4_15.jpg

 

A tanulmányaidnak van idevonatkozó vetülete? Iskolák, képzések?

Az említett szakkörön és előkészítőn túl egy 3 éves okj-s képzést csináltam, képgrafika, tervezőgrafika és alkalmazott fotográfia szakokon, azóta magamat képzem... a youtube érvényes iskola?

Az hát. Mit dolgozol?

Egy múzeumban vagyok gyűjteménykezelő... az álommelóm, hogy egész nap firkálhassak, még nem jött el. Szabadidőmben alkotok magamnak és ha van felkérés.

 

kép7_12.jpg

 

Pedig érdekesnek hangzik ez is. Milyen múzeum és milyen gyűjtemény?

A Hadtörténeti fegyvergyűjteményében ülök (most nem, mert munkaidőben keményen méregetem a fegyvereket) itt is megtalál azért a rajz, ha épp tárgyrajzot kell készíteni egy-egy dokumentációhoz, vagy magyarázórajzot pl másolatokhoz. Amúgy papírmunka és dokumentáció a dolgom, leginkább pedig anyagmozgatási szakreferens vagyok, hogy eufemizáljak egy sort.

Megrendelés - ezek milyen munkák, és hogy talál meg a rajz? Van esetleg ilyen portfolio?

Egyelőre az ismeretségi hálómból jön munka, most futó projektek között pl. tetoválást tervezek egy volt edzőmnek, concept art-ot és plakátot csinálok egy filmes jóbarátnak és volt osztálytársamnak, és kinéz egy hosszabb graphic novel is, reméljük lesz rá keret.. tavaly pl egy volt kollegám keresett meg egy gyerekszínező elkészítésével, valamint egy állandó fotós partnerem installációihoz szoktam illusztrációkat készíteni. A portfólió rakódik össze, napok kérdése és fent leszek a világhálón.

 

kép8_13.jpg

 

A színezőről mesélnél esetleg? A többi is érdekel, de az a legszínesebb ebben a társaságban, tőled.

Ugye, hogy? Igaz kakukktojás, mert az is fekete-fehér - ovisoknak és kisiskolásoknak szól, 4 foglalkoztatóoldal mellett 12 rajzban egy honfoglaláskori kiskölök életébe pillantunk be, a rajzokat összefűzve akár mesét is kanyarinthat belőle anyu, vagy apu. Igyekeztem a ruházatot, állatvilágot, díszítéseket és használati tárgyakat a tudomány mai állása szerint a lehető leginkább korhűre alkotni, miközben gyerekszemnek is értelmezhetővé és élvezhetővé akartam tenni a korszakot. ez volt a nehezítés a feladatban.

Wow. Tudsz mutatni ebből valamit?

Alább kommentben lesz. (megtaláljátok a HetiRajz Facebook csoportjában - a szerk.)

 

kép6_13.jpg

 

Mi fontos az életedben a rajzon túl?

Lassan a családalapítás. Ezen túl, hogy azzal töltsem az időmet, amit értékesnek tartok. A mókuskerék - tapasztalataim alapján - nem tesz jót... leginkább rajzolással szeretném majd eltölteni a munkaidőt, hogy a maradékban élhessek a többi hasonlóan fontos időtöltésemnek. egy hagyományörző csapat keretében zenélünk, amatőr színjátszunk, ruhákat és felszerelési tárgyakat gyártunk; sportolok, barkácsolok, bringát szerelek, hasonló profán mulatságok ? azt hiszem érdekel a tanítás is, ha mást nem, majd kap a kreatív áramból az esetleges poronty is. ?

Wow. mit zenélsz, milyen hangszeren és meg tudjuk-e hallgatni? //meglepően sokan zenélünk innen a csoportból.

Dorombon játszok, dobolni tanulok és énekelek, ha elviselik, hehe. Élőben szoktunk csak összejönni, fesztiválokon, uh nincs linkem ? //ezt öröm hallani, a különböző jellegű alkotások sokszor serkentik egymást.

 

kép5_13.jpg

 

A süket görény lány érdekel még. Mesélnél róla? Milyen az élet egy görénnyel?

Hehe, igen... szóval amikor hazavittem, azt se tudtam mihez kezdjek vele, nagyjából tudtam, hogy húst eszik és nem szabad forgácsot rakni alá, ellentétben a rágcsálókkal. Bodza volt a neve, a színe miatt, de nem hallgatott rá meglepő mód. Így igazából nem is beszéltem hozzá, ha azt akartam, hogy figyeljen rám amikor pl szabadon rohangászott a nappaliban, a padlót kellett kocogtatnom. a rezgésből tudta, hogy jutalomfalat jön. ? Amúgy a görények nagyjából a macska makacsabb és nyeglébb lelki rokonai, mindenféle méltóságot és kecsességet nélkülöznek, ellenben akár bele is halnak a kíváncsiságba, szó szerint. Abban a 4-6 órában, amit ébren töltenek makogva rohangásznak és a lábujjak csipkedésével próbálnak kergetőzésre sarkallni. Bodza szeretett labdázni, ledobott ruhákban, kiváltképp nadrágszárakban bújni, kutatni, aludni. Bárhol aludni igazából. Amikor ketten lettek, a káosz négyzetre ugrott, az összeharapott lábujjak tovább fájtak és bármelyik sarokban találhatott az ember kisebb ajándékokat. Nos, ilyen. ? (pézsmaszaguk van, akkor büdösek, ha... nem tudom, amikor akarnak, de nem jellemző). Azt hiszem, ha valaki nem szereti, vagy kezeli jól a káoszt, annak nem való hosszú távon.

Van esetleg rajzod róla?
//tudom, hogy ellopja a showt, de ez már csak ilyen.

Nincs. különös, de nincs. A #hebehurgya képnél bele lett gyúrva, a színe, annál fakóbb volt... lehet, hogy egyszer csinálok majd róla is, most sajna nincs.

 

kép2_22.jpg

 

Oké, majd lesz most már. Van-e bármi, ami fontos, elmondanád, de nem kérdeztem meg?

Az jut csak eszembe, hogy ugyan a csoport alakulása óta itt vagyok, de valahogy nem sikerült beindítanom magam, nem posztoltam, sokszor az volt az érzésem, hogy nem lennék elég jó. Mostanra eldöntöttem, hogy ráfekszem erre a pályára, illusztrálni fogok, ha belefulladok is, és elég hálás vagyok, hogy működik ez a hely, ahogyan az emberek reagálnak egymásra, alkotnak, visszajeleznek és inspirálnak. Szóval mindenki nagy-nagy példakép nekem, aki kirakja magát hétről-hétre, vagy ritkábban, mindegy. Szóval büszkeség itt lenni.

Jó ezt olvasni. Üzensz-e valamit nekik? Illetve kivel szeretnél portrét olvasni?

Keresek épp olyan személyt /stílust, akiről/amiről szívesen olvasnék, nemsokára meglesz. Küzdök még, hogy lássam az erősségeimet (a gyengék megvannak) ezért marha sokat jelent amúgy pl pont a te véleményed, tényleg, uh hála.

Hát én pont nem értek semmihez a témában, csak a szám nagy. ? De oké. Úgy értem, a csoportban kivel beszélgessek szerinted legközelebb?

Vagy Ákos, Kocsis N., vagy Széphelyi Tünde Ágnes.

Szuper és köszönöm a beszélgetést.

Én köszönöm a lehetőséget.

 

kép3_16.jpg

 

Reméljük Ti is kedvet kaptatok ezután az interjú után a rajzoláshoz, ebben pedig tökéletes társra lelhettek az Adobe, és Wacom termékekben! 

Csatlakozni a HetiRajz lelkes és támogató csoportjához pedig itt tudtok!

 

(Facebook - HetiRajz Privát csoport)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram