Utcakiállítás nyílt kortárs magyar festményekből


A JCDecaux újabb megjelenéssel támogatja a kulturális életet hazánkban. Céljuk, hogy a kortárs festészetet széles körben elérhetővé tegyék és a városi közösségi kultúra részévé emeljék.


kep1_4.jpg

 

Valószínűleg az elmúlt hetekben sok olvasó találkozott a főváros buszmegállóiban látható festményekkel, ugyanis huszonöt kortárs magyar képzőművész alkotását tekinthettük meg közterületi plakáthelyeken, Budapesten. Az Utca múzeum koncepció két hazai kurátora Spengler Katalin és Zsikla Mónika, a megvalósítás pedig a JCDecaux médiacégnek köszönhető.

Bak Imre, Batykó Róbert, Bernáth Dániel, Birkás Ákos, Bukta Imre, Bullás József, Csató József, Fehér László, Gerber Pál, Hecker Péter, Káldi Katalin, Keresztesi Botond, Kicsiny Balázs, Király András, Köves Éva, Lakner László, Mátyási Péter, Maurer Dóra, Nádler István, Nagy Kriszta x-T, Nemes Márton, Radák Eszter, Roskó Gábor, Szinyova Gergő, Szűcs Attila munkái voltak láthatók január 31-ig. 

 

keplead_11.jpg

Szűcs Attila: Planking on a red globe, 2012

olaj, vászon, 80 x 60 cm, a művész tulajdona

 

A kezdeményezés egy magas színvonalú válogatás a 21. századi magyar festészetből, kifejezetten olyan alkotásokból, amik 2000 után készültek. Célja pedig nem kevesebb, mint hogy bemutassa ennek a művészeti ágnak a sokszínűségét, népszerűsítse és megnyissa azok előtt is a kortárs művészetet, akik alapvetően nem kerülnek hasonló művek közelébe.

A képválogatás során két szempontot tartottunk fontosnak: megjelenjenek azok a 20. századi, napjainkra jellemző festészeti tendenciák, amik egyaránt lehetnek absztrakt, figuratív és posztdigitális irányúak, és előtérbe kerüljön egy generációs párbeszéd, a különböző korosztályok nézőpontjának bemutatása, így egyaránt bekerültek mesterek és tanítványok, a középgenerációs, és a pályakezdő, feltörekvő alkotók.

Nyilatkozta Spengler Katalin, a kezdeményezés egyik kurátora, aki jómaga is műgyűjtő, a párizsi Centre Pompidou kelet európai, valamint Fotó Akvizíciós Bizottságának alapító tagja. 2013 óta közreműködik a londoni Tate Modern Orosz és Kelet-Európai Akvizíciós Bizottságának munkájában.

 

kep2_6.jpg

Fehér László: Lépcsőn, 2000

olaj, vászon, 207 x 180 cm, magángyűjtemény

 

A megállókban elhelyezett képek hatására emlékezetesebbé válhatnak a hétköznapi utazások. A festmények gondolatokat indíthatnak a várakozókban, de egy biztos, érzéseket váltanak ki. Emellett szintén nagyon fontos szempont volt az is a kivitelezők számára, hogy a galériatermekből kikerült festmények, talán kicsit felülírhatják a kortárs művészettel kapcsolatos, gyakran elitista sztereotípiákat.

 

kep3_3.jpg

Radák Eszter: Így szeretnék megöregedni, 2012

olaj, vászon, 130 × 90 cm, Völgyi-Skonda Kortárs Gyűjtemény

 

Az alkotók nagy része nemzetközi szinten is bemutatkozott már, egyes alkotásokat külföldi magánygyűjteményben őriznek, egy szó, mint száz, a kezdeményezés nélkül, nagy valószínűséggel, nem sok esélyünk lett volna megcsodálni őket. 

 

Az alkotókról és a kiállításról további információkat a linkre kattintva olvashatsz.

 

(JCDecaux Hungary Zrt.)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram