A rendszer az Androidon alapszik, 2014-re kerülhet olyan állapotba, hogy valóban a készülékekre kerüljön.
Az Ubuntu termékek fejlesztője, a Canonical magyar idő szerint tegnap este hétkor bejelentette, hogy az operációs rendszer egy olyan verzióján dolgozik, amely okostelefonokon lesz futtatható. Az Ubuntu for phones az Android forráskódján alapszik, de nincs benne Java – cserébe viszont mind x86 mind ARM architektúrán fut, így a gyártóknak nagyobb szabadságot adna a készülékek hardverének kiválasztása során. Az Ubuntu másik előnye az lehet, hogy a tervek szerint az Ubuntu meglévő verzióinak funkcionalitásán nem fog kurtítani a fejlesztőcsapat, így a telefonokra valójában egy teljes értékű operációs rendszer kerülhet – persze a kisebb kijelzőkre optimalizált kezelőfelülettel. Az út jónak tűnik, hiszen végső soron a Microsoft is ebbe az irányba indult el a Windows 8-cal, és szinte biztos, hogy a következő Windows verziókkal az eszközök közötti szinergia még szorosabbá változik.
Az Ubuntu for phones egyelőre még tesztelhető verzióban sem elérhető, de februárban azok, akiknek Samsung Galaxy Nexus készülékük van, már ki fogják tudni próbálni a rendszert (az első verziók csak erre a telefonra fognak elkészülni). Az Ubuntu alapítója, Mark Shuttleworth szerint a projekt ugyan kezdetben csak a geekek számára jelent majd érdekességet, de a cél az, hogy valamikor a nem túl távoli jövőben (három-öt éves távlatban) az OS széles rétegekhez jusson el.
Az Ubuntu jelenleg a világ legnépszerűbb Linux disztribúciója, amelyet a becslések szerint nagyjából 20 millióan használnak. Fejlesztője, a Canonical jelenleg kiegészítő szolgáltatások nyújtásával (pl. terméktámogatás) tartja fenn magát, de a mobilos vonal változást hozhat, hiszen az alkalmazásboltban értékesített appok után a vállalat bizonyosan szedne valamilyen százalékos részesedést. Az alkalmazásbolt biztos, hogy nem lesz üres, hiszen az Ubuntura már most több, mint 45 ezer alkalmazás létezik, ezek elvileg minden gond nélkül elindíthatók lesznek mobilon is. Nyilván nem a kisméretű kijelzőkre optimalizálták őket, így az olvashatóságuk még egy 1280×720 pixeles kijelzőn sem lenne éppen a legjobb, de a kiindulási alap nem rossz.
A Canonical a Las Vegas-i CES-en is demózza majd az OS-t.
(Geeks.hu)
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.