A Wacom minden korábbi termékénél kedvezőbb árú képernyős tabletet készített, amely grafikai munkák és kreatív alkotás mellett nagyon jól használható fotóretusáláshoz is.
A mindössze 1 kilogrammos 13,3 colos grafikus tablet a Wacom új belépőmodellje, amely még a Cintiq 16-nál is kedvezőbb áron került forgalomba. A képernyővel egybeépített tablet használata így már nem csak a grafikusok kiváltsága lehet, hanem akár profi, akár hobbi fotósokénak is, akik szeretik precízen retusálni a képeiket. Az utóbbi években egyre népszerűbb a tabletes retusálás, amellyel sokkal aprólékosabban kezelhetők az érzékeny részletek, mint bármilyen más pozícionáló eszköz segítségével. Nem is csoda, hiszen több, mint száz évig a fotóretusálás természetes eszköze a roppant finom ecset volt, amellyel magán a filmen javították ki a hibákat és szépítették meg a portréalanyok arcát. A Wacom One természetesen grafikai munkára, kreatív rajzolásra művészi alkotásra is alkalmas, 13,3 colos képernyője full-HD, azaz 1920x1080 pixeles felbontású, a hozzá tartozó toll pedig 4096 nyomásszintet képes elkülöníteni. Itt van különbség a Pro Pen 2 tollat használó, kicsivel drágább Cintiq 16-hoz képest, az ugyanis 8192 szintre érzékeny.
A grafikus tablethez egy érdekes, négy végű kábel jár, amelynek egyik végét a csomagban található USB hálózati adapterhez kell csatlakoztatni, ez biztosítja az energiaellátást. Természetesen használhatunk bármilyen USB áramforrást, akár a számítógép egyik portját is. A teszteléshez használt notebook probléma nélkül látta el energiával a készüléket. Ez nagyon kényelmes, mert így nem kell mindenképp hálózati áramforrás a munkához, bár érdemes előre gondolkodni, mert ilyenkor a tablet által felvett energia is a notebook akkuját terheli. A kábel másik vége USB Type C, ez csatlakozik a tablethez, amelyen ez az egy darab csatlakozó található. A maradék két vég egy HDMI és egy USB csatlakozó, ezeket a számítógépbe kell dugni. A HDMI-n keresztül érkezik a kép a tabletre, egyszerű külső monitor üzemmódban, az USB pedig a tollal való pozícionálást közvetíti a számítógépnek. A driverprogram telepítése gyors és egyszerű volt, külön pluszpont a Wacomnak, hogy nem csak a legújabb operációs rendszereket támogatja. Így Windows 7-től vagy Mac OS 10.13-tól felfelé bármivel dolgozhatunk. A képernyő mód beállítása ugyanúgy zajlik, mint bármilyen más külső megjelenítőnél, kérhetjük az elsődleges képernyő tartalmának másolását a tabletre, vagy az elsődleges képernyő kiterjesztését.
A tablethez egy cserélhető hegyű tollat kapunk, amelyen egy gomb található. Alapértelmezésként a gomb a jobb egérkattintásnak felel meg, a bal gomb funkcióját pedig a tollnak a képernyőhöz való érintésével érhetjük el. Természetesen ez mind személyre szabható. A tollhoz nincs szükség elemre. Semmi akadálya azonban, hogy meglévő tollunkat használjuk, többek között a Samsung Galaxy Note és Tab S-hez járó is jó lesz, de néhány más független gyártó (pl. Staedtler stb.) terméke is kompatibilis. Különlegesség, hogy a Wacom One nem csak számítógéphez, hanem okoseszközhöz is csatlakoztatható, bár a támogatott telefonok listája meglehetően rövid: Samsung Galaxy S8, S10+, Note 8, 9, 10, 10+, Huawei P30, P20 Pro, Mate 20 Pro és 30 Pro. Androidos fronton természetesen nincs olyan sok profi rajzoló szoftver mint az asztali gépekre, de aki út közben szeretne rajzolni, az talál magának jót, olyat például mint az Autodesk által fejlesztett SketchBook vagy az Adobe Illustrator Draw.
A tablet hátulján két kihajtható láb van, így nem csak vízszintesen, hanem nagyjából 20 fokos szögben döntve is használható. Ahogy az összes hasonló eszköz, a Wacom One sem érzékeli az emberi kéz érintését, így egészen természetes módon fektethetjük rá a tenyerünk szélét rajzolás közben a képernyőre, a félmatt bevonat pedig egyáltalán nem gyűjti a kéznyomokat. Természetesen a legalapvetőbb pixelgrafikus szerkesztőprogramként, az Adobe Photoshop is messzemenőkig támogatja a tollas munkát, az ecset presetekben megadhatjuk, hogy a nyomás hatására milyen paramétere változzon a kiválasztott ecsetünknek, például vonalvastagság, szín, telítettség, perem lágysága. Meg kell tanulni persze, hogy mit érdemes a tollal végezni és miért érdemes visszanyúlni az egérhez, illetve mikor érdemes a billentyűzetet használni. A Wacom azonban ad kis segítséget, egy, a képernyő bal széléről előhúzható virtuális billentyűzettel, hogy ha gyorsan kell néhány karakternyi szöveget bevinnünk vagy ha épp nem esik kézre a fizikai billentyűzet, akkor a tollal is gépelhetünk. Ami kicsit hiányzott a próba során, az néhány programozható funkciógomb a tablet kávájáról. Amelyekre például rá lehetne programozni a Ctrl vagy az Alt módosító billentyűket. Ha gyakran van szükség ezekre, akkor viszont nyugodtan megtehetjük, hogy a toll gombjához a jobb egérgomb helyett ezek valamelyikét rendeljük, így például a klasszikus javítóecset vagy klónozóbélyegző használata igencsak kényelmessé válik. A Wacom kezelőprogramban akár az egyes alkalmazásokhoz is megadhatunk különféle konfigurációkat, így megtehetjük, hogy míg a Photoshopban Alt-ot rendelünk a toll gombjához, a többi programban egészen mást. Kapunk számtalan előre gyártott eszköztárat is, így a toll gombjával akár ilyet is előhívhatunk a képernyőn. Az eszköztárban megjelenő gombokat mi szabhatjuk személyre és akár billenytűparancsok virtuális leütését is beprogramozhatjuk, így gyakorlatilag bármilyen szoftver bármilyen funkciója könnyen beilleszthető és elérhető egyetlen mozdulattal.
A Wacom nagyon jól tette, hogy a most nagyjából 200 000 forintos áron kínált 15,6 colos Cintiq 16 grafikai táblája mellé elkészítette a csaknem 50 000 forinttal kedvezőbb árú, 13,3 colos Wacom One-t is. Aki egy kicsit komolyabban szeretne grafikai munkával foglalkozni, vagy be szeretné illeszteni a tollal történő retusálást a fotós munkafolyamatába, most olyan eszközhöz juthat, ami kis méret és tömeg mellett hozza a képernyős grafikai táblák minden előnyét, meglehetően kedvező áron.
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.