Mobilra vándorló szoftverek: kicsiben nagyok


Digitális világunkban sok olyan munkaterület van, amiről pár évvel ezelőtt még el sem tudtuk képzelni, hogy lekerülhet a nagy asztali PC-k kijelzőiről. Ma pedig már teljesen természetes, ha valaki a vonaton dolgozik a laptopján, vagy épp be sem kell járnia az irodába, mert minden szoftver elérhető a saját otthoni gépparkján is. A trend pedig világos: a laptopokat lassan leváltják a még hordozhatóbb miniszámítógépek, például az okostelefonok. Miért ne lenne hát elképzelhető, hogy mindaz, amit ma csak egy asztali gépen tudunk elvégezni, egyszer majd átkerüljön a mobilunkra?


Szerintem ez a jövő, és nem vagyok egyedül ezzel a vélekedéssel. A legtöbb tech cég abba az irányba fejleszt, hogy a munka minél hordozhatóbb legyen. Itt vannak például a fotósok, akik munkaidejük jelentős részét azzal töltik, hogy úton vannak. Legyen a feladatuk egy sajtóesemény vagy egy esküvő pillanatainak megörökítése, a lényegen nem változtat, ez pedig az, hogy egyre macerásabb a fotómasina mellett még egy normál méretű laptopot is cipelni. Elvégre a fotós egy kreatív alkotó, nem málhás öszvér és azt se feledjük, hogy minél kevesebb a felszereléssel járó nyűglődés, annál több figyelem jut a valódi produktív munkára. Erre már sok cég rájött, többségüknek van is valamilyen megoldása a fentebb említett problémára,, de ezek nagy része mind az eszköz, mind pedig a használhatóság terén erősen behatárolja a lehetőségeket. Viszont az Adobe úgy döntött, nem köt kompromisszumot és elkezdte az úgynevezett. ‘On the go work”, azaz az út közbeni munkára fektetni a hangsúlyt, amihez a lehető legjobb applikációkat dobták össze a zsebünkben lapuló kütyükre.

Adobe Photoshop Lightroom CC

 

Ez a személyes kedvencem, hiszen fotósként ezt használom a legtöbbet és ez a legkiforrottabb mind közül. Az Adobe Lightroom CC  mobilos változatával szinte mindent megkapunk, ami az asztali verzióban is megvan. A legjobb az egészben, hogy a fotók a Adobe Creative Cloud-nak köszönhetően automatikusan szinkronizálódnak, hiszen a cloud tárhellyel bárhol lehet dolgozni. Így ha hazaértünk, ott tudjuk folytatni az út közben megkezdett munkát, ahol abbahagytuk. Ráadásul ez még nem minden. A presentjeinket is szinkronizálja, így az egy kattintásos szerkesztésről sem kell lemondanunk.

Mindez pedig két fontos trendnek köszönhető. Az első a telefonos kijelzők minőségének fejlődése. Ma már a középkategóriás mobilokon is valóban színhű végeredményt kapunk, így a fotók tényleg olyanok a telefon kijelzőjén, mint amilyenek majd nyomtatásban lesznek. A másik ilyen trend pedig a sebességgel függ össze. Köztudott, hogy a RAW kép file-ok komoly számítást igényelnek, hiszen a kamera szenzora nagy adatokkal dolgozik és ezeket kell olyan egyszerű mezei .jpg-re lefordítania, amit már bármilyen eszköz meg tud nyitni. Ma már a telefonok - tartozzanak akár Apple, akár Androidos szcénába - bőven elég gyorsak ahhoz, hogy ezt a műveletet elvégezzék. Így akár a mobil memóriájába is azonnal tudunk menteni, esetleg egyből megosztani a végeredményt a közösségi hálón, vagy bármelyik cloud szolgáltatásban. Például a legkézenfekvőbb Adobe Creative Cloud is. Így a fotós el tudja végezni a szükséges szerkesztéseket anélkül, hogy ehhez számítógép kellene. Ez hatalmas segítség, ha az ember olyan időérzékeny munkát végez, mint például a sajtófotózás. Ráadásul a cloud-nak köszönhetően megnyílik a kooperáció lehetősége is, hiszen amíg a fotós kint van az eseményen, addig a kollégája az Adobe Creative Cloud for Teams adta lehetőségeknek köszönhetően a gépén azonnal feldolgozza a képeket, értékes időt spórolva meg ezzel.

Adobe Premiere Rush CC

 

Írtam már a Adobe Premiere Rush adta lehetőségekről, így nem megyek részletesen bele, de az app legnagyobb előnye “on the go” mutatkozik meg a legjobban. Gondoljunk bele, hogy van egy tíz fős kis csapatunk, ahol a vágó és az operatőr ugyanaz, hiszen kis produkcióról beszélünk. Legyen szó egy internetes videóról, riportról vagy vlogról és dolgozzunk akár telefonnal vagy MILC/DSLR kamerával, az Adobe Premiere Rush CC a lehető legjobb választás, hiszen menet közben tudunk nyers vágást, animációkat végezni és automatikusan a cloudba menthetjük el a projekt file-okat. Ez hatalmas előny, hiszen így akár a forgatás közben is láthatjuk az eredményt. Bár a mobilos fronton az Adobe Premiere Rush CC még csak iOS eszközökre elérhető, Androidra is érkezik 2019 tavaszán, szóval senki sem marad ki a buliból. Az, hogy milyen potenciális lehetőségeket tartalmaz, kár lenne ecsetelni, hiszen mint máshol, itt is az időtényező a legfontosabb. Értékes órákat tudunk vele megspórolni. Ezen felül az az igazán izgalmas ebben a technológiában, és akár a mobilos Adobe Lightroom CC esetében is, hogy itt szintén ugyanaz a kétfajta irányú kulcsfontosságú fejlődés játszik szerepet, vagyis a gyorsabb mobilos számítás és az, hogy az Adobe képes volt továbbfejleszteni, továbbgondolni egy korábbi megoldását. Az Adobe-nak ugyanis volt/van egy másik mobilos megoldása a Premiere családban, mégpedig a Adobe Premiere Clip. Ezt sokan nem szerették, mégpedig azért, mert túl limitált volt, és nem használta ki a technológiában rejlő potenciális előnyöket. De mivel része a teljes CC-nek, így nem kell érte külön fizetni, hiszen már amúgy is a csomag része. Ezért is jobb az előfizetéses modell, mint a sima egyszerű, “megveszem és kész” megoldás, hiszen így egy kezdetlegesebb kísérleti program után nem lesz dühös az ember, mert odaadják neki a lehetőséget, hogy hadd használja, de nem kötelező. Ráadásul így a cég is tud kísérletezni, ami végül egy sokkal jobb termékben ölt testet, mint amilyen az Adobe Premiere Rush CC-is lett.

Adobe Capture CC

 

Ha az ember grafikus, vagy digitális rajzoló akkor ez az, aminek a telepítése szinte kötelező az okostelefonján. Hány olyan inspiráló dolog van körülöttünk, amit lefotóznánk... Nos a telefonjainkon már egész korrekt kamerák vannak, így képesek lehetünk sablonnak, textúrának vagy éppen vektornak használni az adott képet, ami a beépített manipulációk segítségével könnyebb nem is lehetne. Sokszor nekem is ez adta az ötletet, hogy elővegyem a wacom rajz padomat, annak ellenére, hogy nem vagyok egy rajzművész. De a Creative Cloud finomságai itt is igen hasznosak: a szinkronizáció egy valódi előny, hiszen így az Adobe Photoshop CC-be máris be tudom húzni a file-t mindenféle bonyolult transfer és egyéb exportálás nélkül.

Adobe Photoshop CC for iPad

 

Nem csalás, nem ámítás - érkezik a teljes verziós, nem lebutított Adobe Photoshop az Apple táblagépeire is, ami a fotósok és grafikusok legnagyobb álma. Mindez azt jelenti, hogy végre ki tudunk váltani célesszközöket is, mivel az iPad kijelzője messze földön híres a színhűségéről. Ahogy az Adobe is írja: “Nem Photoshop iPad-re, iPad Photoshopra”. Ez talán a legpontosabb megfogalmazása annak, mi is ez az app. Minden, amit megszoktunk és szeretünk a gépes verzióban, az most itt van, csak érintőkijelzőn és kisebb kiszerelésben mint egy sima laptop. Bár sajnos még nincsen kész az app és nem tudtam kipróbálni a béta verzióját sem, de az előzetes beszámolók alapján a felhasználói élmény nem is lehetne közelebb egy asztali géphez. Ha van app, amit várok, akkor ez az...

Összességében: ezek azok az Adobe appok amik, a lehető legnagyobb hatékonysággal használják ki a technológia adta lehetőségeket és bár nem mindegyik elérhető mindegyik platformra, de ezek elég széles körben elterjedtek ahhoz, hogy igenis megváltoztassák azt, ahogyan dolgozunk - akár útközben is...

 

Dián Ákos

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram