Idén a Hilton Budapest szálloda konferenciaterme adott otthont az egyik legrangosabb és legmagasabb díjazású kifejezetten egészségügyi Startup versenyének, az European Institute of Innovation and Technology által szervezett EIT Health InnoStars Awards fináléjának.
A versenyt nem csak az egyébként elismerésre méltó, 60.000 Euro összdíjazású pénzjutalom, hanem a mögöttes lehetőségek is vonzóvá tették az érdeklődők számára, mivel ezen keresztül az indulók kapcsolatba kerülhetnek a szervezet ezernél is több partnerével, köztük egyetemekkel, kutatóintézetekkel és befektetőkkel is - hangsúlyozta Martin Kern, az EIT megbízott igazgatója.
Ezt szem előtt tartva a feltűnően szívélyes légkörben zajló esemény nem csupán díjátadó volt, hanem egyfajta katapult is a résztvevők számára. Az előadók, akik javarészt részt is vettek a versenyen két főbb helyszínen mutathatták be ötleteiket. Az egyik helyszínen a már létező megoldásokat, míg a másikon az előremutató és kidolgozott, de csupán ötlet szinten létező találmányokról esett szó.
A konferencia egyik előadója Sebastian Kowitz (Talpa Solutions) éppen ezért külön fejezetet szentelt annak, hogy elmondja, mennyire fontosak az ehhez hasonló rendezvények, hiszen a modernkori innovátorok legfőbb mozgatóereje a verseny és a folyamatos megmérettetés. Az ilyen eseményeken kristályosodik ki az is, hogy egy vállalkozó hogyan tudja majd valós körülmények között eladni a termékét, azaz felkelteni a befektetők figyelmét.
A konferencia másik előadója Dr. Dékány Gyula volt, aki egy anyatej szintetizálásra alapozott ötletével épített néhány év alatt sikeres céget. Ennek a növekedésnek a tanulságait mutatta be, amiben, ahogy fogalmazott, kulcsszerepet kapott a mobilitás (az ötlettel még Londonból indult el, de végül Ausztráliában kötött ki), a megfelelő partnerrel való együttműködés és a “think sharing”.
A zsűri végül hét kategóriában díjazta a világ minden tájáról érkezett versenyzőket, mely kategóriákat (Food, Primary Production of Raw materials, Secondary Production of Raw materials, Health, Inno Stars Semi-finalists show -case, Inno Stars, Headstart Competition) - ahogyan Kern fogalmazott - az európát legjobban foglalkoztató kihívások inspiráltak.
Az indulók között ígéretes magyar startupok is megmérettették magukat, például a Parkinson kór korai szűrésének módszertanát kidolgozó Clavicont, vagy a mobilos vércukor felügyelő alkalmazást fejlesztő DiabTrend. A szintén hazai HepC Zrt. ötlete diadalmaskodott is a versenyzők között, hiszen az “InnoStars Awards” kategória harmadik helyezettje lett.
A vállalkozás egy egy olyan terápiás módszer kidolgozásáért kapta meg a 15.000 Eurós díjat, ami a szervezet immunrendszerére hatva meggátolja a patogén vírusok szaporodását a testben, így kontrollálva egy betegség lefolyását.
A verseny egyik szponzoraként a Szoftver.hu / Trans-Europe Kft. is jelen volt a megmérettetésen sőt, a cég ügyvezetője, Kafka György maga is zsűritag volt. Különdíjunkat - egy egy évre szóló teljes körű Adobe CC előfizetést - a Holey nevű olasz vállalkozás nyerte, akik a “Health” kategóriában indultak, és akik egy olyan 3D nyomtatott, személyre szabott, gipszelést helyettesítő megoldást dolgoztak ki, ami a hagyományos módszerrel szemben tökéletes szabadságot biztosít viselőjének úgy, hogy közben nem hátráltatja a gyógyulását.
A rendezvény nem csupán azért volt feledhetetlen, mert a több száz beérkezett pályázatból bőven volt szemezgetni való, így a finálén valóban csak a legéletképesebb és legelőremutatóbb pályázatok versengtek egymással, hanem azért is, mert az érdekes és elgondolkodtató előadások lehetőséget adtak arra, hogy bepillanthassunk az elkövetkező évtizedek egészség- és élelmezésügyébe, valamint nyersanyag kezelési trendjeibe.
(Az EIT Awards hivatalos weboldala)
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.