Digitális evolúcióval milliókat spórolhatnának a cégek


A felhasználói igények alapján elmondható, hogy a legtöbben az egyszerűbb, kényelmesebb megoldásokat részesíti előnyben, szerencsére a különböző cégek is kezdenek rájönni, hogy ezzel nem csak az ügyféligényeknek tehetnek eleget, de akár milliókat takaríthatnának meg a digitális átállással.


nyitokep_6.jpg

A Profession.hu készített interjút Somkuti Andrással, a Netlock Kft. ügyvezetőjével, a Docler Csoport elnökével.

A papír-alapú folyamatok digitális térbe való áthelyeződése óriási előrelépést jelent, ám Magyarországon még alacsonynak mondható ez az adaptáció. Előrelépés volt ugyanakkor az elektronikus tranzakciókhoz kapcsolódó elektronikus azonosításról szóló eIDAS-rendelet, ez a szabályozás már lehetővé teszi, hogy rendszerek épüljenek rá. A digitális ügymenetre való átállás egyik feltétele azonban az a fajta technikai elérhetőség, mely jól érthető és könnyen alkalmazható a gyakorlatban. Somkuti András szerint a digitális evolúciót a piaci verseny és a szabályozói környezet egyszerre kényszeríti ki, ami jól érzékelhető a pénzügyi szektorban, az átlagember számára tipikus példa erre az, amikor a bankfiókokban az aláírás nem papíron, hanem tableten történik. Somkuti szerint fontos lenne, hogy ahol csak mód van rá, a papíron zajló folyamatok átterelődjenek a digitális térbe. Példának hozza a GDPR-előírásokat, melyeket sokkal költséghatékonyabb és átláthatóbb betartani, ha az adatkezelés papírforma helyett digitálisan történik.

De vajon a felhasználók mennyire vannak felkészülve erre? Somkuti András elmondása alapján X, Y és Z generáció számára a digitális ügymenet már alapvető elvárás, ők már nem akarnak sorban ácsorogni, nyomtatványokat töltögetni, arra van igényük, hogy internetet bármit elintézhessenek, akár okostelefonjuk segítségével, a kockázatokat pedig a szolgáltatókra bízzák, ezért is kiemelten fontos, hogy a digitális biztonság garantált legyen.

Somkuti meglátásai szerint Európa több országában már bevett gyakorlat, de itthon is egyre nyitottabbak a vállalatok a digitális átállás lehetőségére, hiszen felismerték az ebből adódó költségcsökkentési lehetőségeket. Már egy kisebb cég esetében akár tízmilliós megtakarítás érhető el, a logisztikai költségek is jelentősen redukálhatók, ezzel együtt csökkenthető az üzleti célra elhasznált papír mennyisége is, mely hazánkban jelenleg 50 ezer tonnát jelent évente. Észtország kiemelkedő példát mutat ebben, ők már a kétezres évek elején megkezdték a közigazgatás digitalizálását, ma már minden állampolgárral digitális úton folyik a kommunikáció. A szakértők szerint ezzel évente a GDP 2%-át takarítják meg, e-aláírásonként 1 eurót spórol az észt állam.

Somkuti András elmondta, hogy a magyar hivatalokban történő átállás egyáltalán nem utópisztikus felvetés, ám ehhez szükség lenne az e-aláírási rendszerek rugalmasabbá tételére. A termelékenység növeléséhez elengedhetetlen lenne a digitális átállás mind vállalati, mind állami tekintetben. Amennyiben ez a folyamat elindul, gyors és látványos fejlődés várható.

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram