BSA: 2%-kal nőtt hazánkban az illegális szoftverhasználat

Budapest, 2005. május 18. - Több éve tartó folyamatos csökkenés után tavaly 2%-kal nőtt az illegális szoftverek aránya Magyarországon. A jelenlegi 44%-os szoftverillegalitási arány így már 9%-kal magasabb az Európai Unió országaiban mért adatoknál.

A Business Software Alliance (BSA) megbízásából az International Data Corporation (IDC) elkészítette a 2004-es évre vonatkozó illegális szoftverfelhasználással foglalkozó tanulmányát. A világ 87 országában készített felmérésből kiderül, hogy Magyarországon az üzleti célra használt szoftverek illegalitási aránya 2004-ben 44% volt, amely 2%-os emelkedést jelent a 2003-as adatokhoz képest. Ennek megfelelően a magyar IT iparágat érintő veszteségek a 2003-ban mért 96 millió dollárról 2004-ben 126 millió dollárra nőttek. Figyelembe véve, hogy a magyar IT piac méretét szakértők 10 milliárd forintra becsülik, a 2%-os növekedés jelentős veszteséget jelent, nemcsak az IT iparág, hanem az egész nemzetgazdaság számára.

A szoftverillegalitási arány magyarországi 2%-os növekedése Közép-Európában a legrosszabb eredménynek számít, hiszen a legtöbb környező országban javult vagy stagnált ez a mutató. Az idén Magyarországon mért 44%-os szoftverillegalitási arány az Európai Unió átlagánál 9%-kal magasabb. Összehasonlításképpen: tavaly már csak 5%-kal voltunk lemaradva ettől az átlagtól.

Sebők Erzsébet, a BSA szóvivője a tanulmány eredményével kapcsolatban elmondta: "A BSA még aktívabb tevékenyégének szükségességét jelzi, hogy a tavalyi évben - amikor visszafogottabb volt a jelenlét - jelentősen megnőtt az illegális szoftverek aránya. Ezzel Magyarország távolabb került attól a célkitűzéstől, amely szerint a csatlakozásunk után néhány évvel elérjük az Európai Unió átlagát. A BSA 2005-ben ezért még nagyobb erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a nem jogkövető vállalkozások legalizálják szoftvereiket."

A BSA célja, hogy a magyar gazdaság szereplői, a kormányzati szféra és a hatóságok is megértsék, hogy az alacsony illegalitási arány számos gazdasági mutató javulását eredményezi (beruházások, foglalkoztatottság), új lehetőséget és előnyöket teremt az informatikai ágazat és az egész gazdaság számára, valamint elősegíti a jelenleg még a feketegazdaságban képződött jövedelmek legalizálását.

A BSA 2005 tavaszán indított hirdetési kampányával is az illegális szoftverhasználat ellen vette fel a küzdelmet. A kampány keretében először hirdetéseken keresztül hívta fel a figyelmet a jogszerű szoftverhasználat és a szoftvergazdálkodás, -nyilvántartás szükségességére, illetve a kockázatokra annak elmulasztása esetén.

A nagyvállalatoknál és a középvállalatok egy részénél a jogkövető szoftverhasználat és a szoftvergazdálkodás mára a vezetési gyakorlat fontos elemévé vált. Számukra a BSA inkább a tanácsadó és segítő szerepét igyekszik kihangsúlyozni.

A kis- és középvállalkozásokra azonban továbbra is fokozottan jellemző, hogy jogkövető szoftverhasználatuk messze elmarad az európai gyakorlattól, és az ebben a vállalkozói rétegben tapasztalható "költséghatékony" szoftverhasználat rontja leginkább Magyarország átlagát, és az ország gazdasági felzárkózásának esélyeit. A BSA támogatja a rendőrségnek és a Vám- és Pénzügyőrségnek az illegális szoftverhasználat csökkentésére irányuló munkáját. A szervezet célja továbbá, hogy a társadalom jogkövető szereplőivel szövetkezve a jövőben határozottabban lépjen fel azon vállalatok ellen, akik jogsértő és törvényellenes üzleti gyakorlatukkal Magyarországot mind a nemzetközi megítélés szempontjából, mind pedig gazdasági szempontból hátrányos helyzetbe hozzák.

További információ:
Sebők Erzsébet
BSA szóvívő
Tel: 06-20-9380-075
e-mail: bsa@mail.datanet.hu
BSA Magyarország

A BSA-ról:
A Business Software Alliance (www.bsa.org) kiemelkedő szerepet játszik a biztonságos és jogkövető digitális világ kialakulásának elősegítésében. A BSA a világ kereskedelmi szoftver iparágának és a hardvergyártó partnerek szócsöveként képviseli tagjait a kormányokkal folytatott párbeszédben, és általában a nemzetközi piacokon. Tagjai a világ egyik leggyorsabban bővülő iparágát képviselik. A BSA programjai a szerzői jogok védelmét, az infomatikai biztonságot, és az elektronikus kereskedelmet ösztönző oktatási és jogszabályelőkészítéssel kapcsolatos kezdeményezései által elősegítik a technológiai fejlődést. A BSA tagjai: 4D, Adobe, Apple, Autodesk, Avid, Bentley Systems, Borland, BVRP Software, Cadence Design Systems, Cisco Systems, CNC Software/Mastercam, Corel, Dell, Entrust, HiT Internet Technologies, HP, IBM, INSYSTEK, Intel, Intergraph, Internet Security Systems, iQuate, LMS International, Macromedia, McAfee, Magix, Mamut, Microsoft, Microstar, Monotype Imaging, Nemetschek, O&O Software, OWG, Panda Software, PTC, Realviz, RSA Security, SAP, SGS, SIA, Softline Pastel, SolidWorks, SP Grupo Sage, Staff & Line, Sybase, Symantec, UGS Corp., VERITAS Software, Visma, WRQ and Young Digital Poland.

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram