Borsi Flóra, a vizuális alkotó, aki már egy világ ismer (Petőfi LIVE interjú)


Borsi Flóra élete 15 éves korában pecsételődött meg, amikor is a szüleitől kapott egy fényképezőgépet és elkezdett fotózni. Most, 10 évvel később már világszerte ismert vizuális alkotóról beszélünk, aki már számos díjat bezsebelt különböző munkáival. Erről is beszélgetünk vele, a karrierről és az oda vezető személyes útról.


 

Ha úton vagy jó hírünk van, csak olvasd el az interjú szövegét.

Ha nem szeretsz olvasni, görgess le az interjúért a lap aljára!

 

DQF-x6aX4AA6s1E.jpg

 

Petőfi Rádió:

Vizuális alkotóként aposztrofálod magad, ami azt jelenti, hogy nem pusztán fotós vagy, hanem a fotókat Te még tovább dolgozod. Egyrészt ugye Adobe Photoshop segítségével, de ahogy néztem a weboldaladat és a közösségi média oldaladat, nagyon sokszor Te bele is rajzolsz, akár zsírkrétával, akár belefestesz, tehát egy ilyen igazi összművészeti, komplex, vegyes technikáról van szó.

Borsi Flóra:

Próbálok olyan technikákat létrehozni illetve ötvözni, amik jobban kifejezik az éppen aktuális lelkivilágomat. Nem szeretnék egyetlen-egy médiumban sem leragadni, hanem minden, ami ahhoz a művészeti alkotáshoz kell, amit majd talán később láthat a jövő, ahhoz minden eszközt próbálok bevetni.

 

Petőfi Rádió:

De a Photoshop az egy kiinduló pont, tehát mindig felhasználod?

Borsi Flóra:

Vannak olyan esetek, amikor nem. De legtöbbször ahhoz, hogy ne legyek limitálva, illetve, hogy az ötleteimet megtudjam jeleníteni, legtöbbször Adobe Photoshoppot használok.

 

Petőfi Rádió:

Egyébként vannak, vagy voltak mestereid, akiktől mindezt tanultad?  Egy nagyon új műfajról beszélünk.

Borsi Flóra:

Én ezt 11 éves koromban kezdtem el, akkor a nővérem mutatta meg, hogy ez a szoftver, hogyan működik. Aztán autodidaktaként folytattam és végül az egyetemen volt alkalmam pár fogást tanulni. De legtöbbször magamat fejlesztettem a szabad időmben.

 

Petőfi Rádió:

Magadat fejlesztetted, de nagyon sokszor Te magad vagy az alanya is a fotóknak, illetve a kiinduló pont és ezeket alakítod aztán tovább. Van egy olyan megfogalmazás, amit olvastam, hogy számodra a valóság az egy picit unalmas, vagy egy picit egysíkú és mindig szeretnél egy más, egy teremtett világot, egy álomvilágot létrehozni ezekkel az alkotásokkal.

Borsi Flóra:

A fizikális valóság olyan határokat hoz el, amivel az érzelmeket illetve az éppen aktuális társadalmi kérdéseket nehéz kifejezni. Én egy ilyen eszköznek használom a saját arcomat, hogy egy olyan kollektív dolgot kifejezzek, ami esetleg más emberben is létre jöhetett. Tehát, hogy az arc, az lehet akár a saját nézőé is és a saját érzésére reflektálhat a képen.

 

Petőfi Rádió:

Nagyon fiatal vagy, 25 éves. Hogyan vezetett odáig az út, hogy most már tényleg a világ több pontján volt kiállításod és jelent meg több helyen is a munkád? Volt egy ilyen pont, amikor azt érezted, hogy na, akkor most kell előállni, vagy most kell elküldenem ide-oda a képeket, vagy ez valahogy organikusan jött?

Borsi Flóra:

Ez teljesen magától jött. Tehát én próbáltam olyan képeket, illetve olyan projekteket az internetre felrakni, ami esetleg érdekes lehet másnak is. Például én saját magamat menedzselem és minden e-mail, amit kapok esetleg megkeresés, arra én személyesen válaszolok. Ezt az irányítást próbálom nem kiengedi a kezemből és úgy válaszolni, ami a saját munkámat is tükrözi.

 

Petőfi Rádió:

Meddig vártál ezzel, vagy meddig kell várni szerinted egy művésznek, hogy ez megtörténjen, hogy azt érezze, Ő már készen van?

Borsi Flóra:

Szerintem nincs olyan, hogy valaki készen van. Tehát mi folyamatosan fejlődünk, folyamatosan hatások érnek, amire válaszolnunk kell a világnak. Én azt gondolom, hogy ameddig tudunk adni és nem csak elveszünk a világból, addig megfogjuk találni azokat a szituációkat, illetve helyzeteket, amiben kamatoztathatjuk a tudásunkat. Ezzel magától értetődően a siker is jön. A siker olyan mintha egy korona lenne az ember fején, az csak egy visszajelzés, hogy jó az, amit csinálsz és haladj tovább.

 

Petőfi Rádió:

Már beharangoztam, hogy a világ több táján ismerik a munkáidat, mi volt az eddigi jelenlegi legnagyobb elismerés?

Borsi Flóra:

Talán az Adobe Photoshopnak a kezdőképernyője, 2014-ben. Illetve az Adobe Creative Cloudnak az image képe, amire külön felkértek. Ezt a munkát egy héten keresztül kellett éjjel-nappal csinálnom, de sikerült.

 

Petőfi Rádió:

Mert, hogy egyébként ez nem gyakori, hogy egy héten keresztül kellett dolgoznod? Egyébként mennyit dolgozol egy képen?

Borsi Flóra:

Egy képen általában 12-24 órát dolgozom, de most már, hogy úgymond felnőttebbé váltam, nem bírok 3 napig fönt lenni zsinórban, úgy hogy most már beosztom. Egyébként rájöttem, hogy pihentetni a munkát sokszor jó ötlet, mert teljesen más az a látásmód, amivel akár egy jobb kedvvel teli napon rendelkezem. 

 

Petőfi Rádió:

Azt, mondtad, hogy a siker csak egy állapot, egy pillanatnyi korona az ember fején, de aztán ugye menni kell tovább és folytatni kell. Te miből merítesz inspirációt, vagy hogyan lendülsz át a következő munkádra?

Borsi Flóra:

Nagyon sokszor egyébként negatív behatások kellenek ahhoz, hogy tovább tudjak menni. Amikor egy pozitív elme, illetve lélek állapotban vagyok, akkor tudom ezeket a negatív érzelmeket, illetve szituációkat képben szimbolikusan megjeleníteni.

 

Petőfi Rádió:

Most itt beszéltünk arról, hogy világszerte voltak kiállításaid és ismerik a nevedet, ezzel vitted Magyarország és a magyar művészek jó hírét is tovább. De itthon is jelöltek Téged egy díjra, egy olyan közegben, egy női portál, ahol inspiráló nőket helyeznek a fókuszba. Ez hogyan érint Téged? Már hogy Te is tudsz inspirálni és hatni a nőkre és a fiatalabb generációra.

Borsi Flóra:

Hát ez magától értetődő, hogy nőként van, amikor ezzel a feminista bélyeggel illetnek, de én úgy gondolom, hogy próbálok azzal a mivoltommal tovább menni, ami vagyok. Nekem az nagyon sokat számít, hogy nőként egy ilyen technológiától túlfűtött világban eltudtam egy olyan pozíciót érni, amihez nagyon sok műszaki tudás kell, illetve nagyon sok olyan gépies és motorikus dolog, ami egyébként lehet, hogy sztereotípiában a nőket nem jellemzi. Ennek próbálok ellent mondani, hogy igenis nőként ebben helyt fogok állni szakmailag és érzelmileg és mindenhogy. 

 

Petőfi Rádió:

Drukkolunk Neked, köszönjük szépen, hogy itt voltál Flóra!

 

Az interjúért kattints ide!

Forrás: Petőfi LIVE

Borsi Flóra Facebook oldala

 

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram