Az Acrobat DC 2018 őszi újdonságai


Nincs még egy olyan szoftver a világon, mint az Adobe Acrobat DC. Olyan, amiről évről évre azt gondoljuk, hogy innen már nincs tovább: amit az adott formátummal meg lehetett tenni, azt már megtették a szoftverrel, és mostantól kezdve már csak a tökéletesítésén kell dolgozni, hogy aztán mindíg debütáljon egy újabb változat, ami rácáfolt ezekre a gondolatokra.


acrobat.jpg

Elsőként úgy az Acrobat 8 körül szökkent szárba a fejemben ez a téma. Ez a változat már akkor tudott szinte mindent, amit a ma forgalomban lévő PDF kezelő szoftverek tudnak, az akkori mezőnyt pedig könnyedén lekörözte. Aztán jött a 9-el az “Acrobat Online” (ez volt az, ami tulajdonképpen megalapozta azt, amit manapság Document Cloud-nak hívunk), a dokumentum összehasonlítás és persze a “ClearScan” karakterfelismerés - ezután pedig már nem volt megállás: a szoftver fejlődött, idomult a különböző eszközökhöz és a webes szolgáltatások sora is egyre csak bővült.

 

Egy szó mint száz, legutóbb két évvel ezelőtt gondoltam ismét, hogy “oké, de innen tényleg nincs tovább”. Ekkor már képes volt arra a szoftver, hogy egy mobillal lefotózott dokumentumot még a telefonon kész PDF-é szabjon, és eltárolja azt a felhőkönyvtáramban, hogy aztán (online vagy desktop nézeten megynyitva azt), a szövegfelismerő segítségével szerkeszthető dokumentummá alakítsam, esetleg űrlapokat helyezzek el benne, és elküldjem kitöltésre, aláírásra olyan partnereimnek is, akiknek amúgy nincs is DC előfizetése.

 

Akkoriban elég sokszor bemutattam ezt a folyamatot. Részt vettem vele a “papírmentes iroda” témájában lezajlott nagyobb szabású előadásokon és prezentáltam kisebb plénum előtt is, a céges beszerzéseket támogató managerek szigorú tekintete előtt. Azt mondhatom, hogy a látottak mindenkit lenyűgöztek.

 

Az Acrobat DC ezt követő változati főként tényleg csak működés beli fejlesztéseket, tökéletesítéseket hoztak. Bár voltak előremutató dolgok is - leginkább ez elektronikus aláírások tekintetében, illetve abban, hogy a szoftver használata jelentősen egyszerűsödött -, a meglévő funkciók megmaradtak, valódi újdonságok pedig nem érkeztek, így aztán, amikor bejelentették az Acrobat DC2018-at, nem számítottam óriási dolgokra.

 

De tévedtem.

 

Az új kiadásban az a lenyűgöző, hogy úgy tud túllépni a PDF formátum határain, hogy nem sérti meg azokat, és bár egyértelmű, hogy ennek a kiadásnak az volt az elsődleges célja, hogy megszüntesse a különböző kliensek közötti különbségeket - tud olyan meglepetésekkel is szolgálni, amiket látva még a legedzettebb Acrobat felhasználók is elégedetten húzhatják össze a szemöldöküket.

 

Lássuk hát az újdonságokat, amik közül, mint írtam elsőként kiemelendő az egységes felhasználói felületek bevezetése. A felhasználók joggal várták volna el eddig is egy felhő alapú szoftvertől, hogy a különböző eszközökön ugyanazok a dokumentumok, ugyanazon sorrendben jelenjenek meg, mégis, előfordult, hogy a mobileszközök teljesen más találati listát produkáltak, mint ami az asztali eszközön beállított sorrend volt - és ugyanez a helyzet igaz volt egyes (kritikus) funkciókra is. A keresőmező a legkülönbözőbb helyeken bukkant fel az asztali és a webes nézetben (a mobil kliens kereső ablakáról pedig jobb, ha szót sem ejtünk 🙂 ), a dokumentum megosztására szolgáló meghívót az egyik eszközön így, a másikon pedig úgy kellett kiküldeni - és még sorolhatnánk az ilyen felhasználói kényelmet befolyásoló dolgokat, kezdve a “context” panel sorrendjével, a teendőlistán át egészen az értesítések megjelenítéséig.

 

Ez most egy csapásra megváltozott. A különböző eszközök képernyő felbontása természetesen továbbra is befolyásolja a megjelenítést, de az egységes felület struktúra és az ésszerű csoportosítás igen sokat dob a felhasználói élményen.

 

Egyébként, mint ahogy az várható volt, az Adobe továbbra is nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a mobil eszközökre szánt alkalmazások együtt fejlődjenek az alaptermékkel. Ennek elég markáns bizonyítéka, hogy hamarosan teljes értékű Photoshopnak örülhetnek Ipad felhasználók, de a törekvés egyértelműen nyakon csíphető az Acrobat Reader Androidos táblagépre és Ipad-ra szánt verzióiban is, amiken mostantól egységesen szerkeszthetőek a PDF dokumentumok.

A támogatott funkciók sora több mint elégséges: egy átlagos PDF korrigálásához a szövegszerkesztési lehetőségeken kívül a listák szerkesztése és a képek beszúrása is elérhetővé vált a mutatóujjal vezérelt szerkentyűkön.

 

Óriásit változott a PDF űrlapok kitöltésének kezelése is, köszönhetően a “Sensei” technológiának.

Ennek elsősorban esztétikai jelentősége van, a “Sensei” ugyanis képes felismerni a hibásan igazított vagy rosszul konfigurált űrlapokat és képes javítani és egységesíteni a különböző űrlap mezőket úgy, hogy azok minden körülmények között, minden eszközön és eszköz felbontáson helyesen jelenjenek meg.

 

Ezeket az űrlapokat lehet aztán elküldeni a továbbfejlesztett “Fill & Sign” funkcióval, aminek a segítségével mostantól a létrehozott űrlap (legyen az egyszerű form vagy beviteli mezőket tartalmazó nyomtatvány) nem szerkeszthető példányának változásai is nyomon követhetőek, és, ha a rendszer változást észlel a nyomtatványon, automatikusan képes annak tanúsítványát érvényteleníteni.

 

Ehhez némileg hasonlít az Acrobat DC vadonatúj funkciója, az “Átnézés”.

 

Az új lehetőség bevezetése egy alapvető hiányosságot orvosol: bár a cimkék használatával eddig is volt lehetőség arra, hogy egy kész dokumentumot több szem többet lát alapon “megnézessük” a kollégáinkkal, ehhez egy a számítógépre telepített Acrobat Readerre legalább szükség volt, ami sok esetben okozott különféle problémákat. Mert ilyenkor nem csak a különböző termékverziók, eltérő PDF nézegetők miatt jelentkezhettek kompatibilitási problémák, hanem a megfelelő szoftver környezet hiányossága is vissza üthetett.

Ha például az illető kolléga épp nem volt gépközelben, az egész folyamat a saját dugájába dőlt. Ha nem volt telepített Adobe Reader a mobil eszközén, és nem tudott ilyet telepíteni magának, akkor szintén ez történt, és emiatt napokig állhattak fontos projektek.

 

Pedig az Adobe webes megjelenítője évek óta megbirkózik a cég minden formátumával, így a PDF-el is, ezért tulajdonképpen ésszerűnek tűnt az új funkció bevezetése, aminek keretében lényegében arról van szó, hogy mostantól bármely PDF fájl véleményezésre lehetőség van egy speciális felületen, amin piszkozatszerű változtatásokat tehetünk azon, illetve megjegyzéseket fűzhetünk magához a fájlhoz.

A véleményezés ráadásul a kezdeményező számára mindvégig nyomon követhető: a folyamat során megszabhatók határidők a véleményezők felé és előre beállíthatóak, esetleg menet közben manuálisan elküldhetők “figyelmeztetések” is, ha esetleg nem történne meg időben a beavatkozás a felhasználó részéről.

 

Ez a szolgáltatás pedig bármely eszközön, PDF szerkesztő megléte nélkül is elérhető.

 

A véleményezendő fájloknak az Acorbat DC kliensben saját “szekciója” van, így azok a program elindítása után azonnal szembetűnő helyen jelennek meg, és egy kattintással meg is kezdhető velük a munka. Ha az illető kolléga nem Adobe felhasználó, esetleg nincs Adobe DC vagy Adobe Reader DC a gépén, akkor a szükséges beavatkozásról e-mail értesítést kap, és a munkáját egy webes linken teljes szabadsággal folytathatja.

 

A rendszer egyébként úgy működik, mint egy nagyon okos webes fórummotor: a véleményezők egymás beavatkozásairól és bejegyzéseiről azonnal e-mail értesítést kapnak, így a munka nagyon gyorsan befejeződhet. Ilyenkor a véleményezést kezdeményező pontot tehet a folyamat végére, és elfogadhat vagy elvethet változásokat.

 

Azt hiszem, hogy a jelenlegi kiadás legnagyobb újdonsága és egyben legklasszabb meglepetése ez, ami mellett a maradék néhány újdonság szinte eltörpül.

 

Pedig ezeknek az apróságoknak még van három kiemelendő pontja. Az első, hogy az Acrobat DC keresőjében végre megjelennek azok a fájlok is, amiket nem feltétlenül mi keresünk, csak meg vannak velünk osztva valami miatt. Ilyenek például az átnézésre küldött dokumentumok vagy azok, amiket aláírásra küldött nekünk valamelyik partnerünk.

Ez utóbbiak egyébként új nevet és mobilalkalmazást kaptak: az eddigi “Küldés aláírásra” menüpont helyett az új szoftver verzióban már az “Adobe Sign” néven kell keresnünk ezt a parancsot, ami kiegészült a véleményezésnél már ismertetett új lehetőségekkel.

Ezzel az Acrobat DC 2018-ban az aláírásra küldött dokumentumok is teljes mértékben ellenőrizhetőek lettek. Ehhez a feladathoz is határidők és emlékeztetők rendelhetőek, és a folyamat bármely fázisában megnézhető, hogy az aláírásra elküldött dokumentum milyen dokumentum előzményekkel rendelkezik, beleértve ebbe az aláíró fél által eszközölt változásokat is.

 

Ehhez képest szinte apróságnak tűnik, hogy - végre - integrálható a Google Drive a külsős, manuálisan rögzíthető felhő tárhelyek közé. Ezáltal teljessé vált a támogatott fiókok listája: a Document Cloud mellett elérhető minden nagyobb szolgáltató is. (A “Box”, “Dropbox”, “OneDrive”, illetve a “Sharepoint” megosztások már régebb óta jelen vannak a szoftverben).

 

Mindezek alapján már nem merem azt állítani, hogy az elkövetkező években már nem lesz az Acrobatot érintő meglepetés, mert nagyon úgy tűnik, hogy van még bőven ötlet az Adobe tarsolyában. Azt viszont ki merem jelenteni, hogy az Acrobat DC 2018 hosszú idő után tényleg az a verzió, amire nem csak érdemes, hanem egyenesen muszáj frissíteni. Az új felület, az új eszközök és a program sebességében és stabilitásában eszközölt változtatások  mind mind ezt indokolják.

 

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram