ARC 2018


Megannyi csiki-csuki, helyszínkeresés és csúszás után, idén is megrendezésre került a hazai kreatív világ legpopulárisabb tárlata, az ARC óriásplakát kiállítás.


A Szoftver.hu-t üzemeltető Trans-Europe Kft ezúttal is örömmel működött közre szponzorként és média partnerként is a kiállítás létrehozásában, azt valljuk ugyanis, hogy a kiállítás az azt körülvevő viharos politikai széllökések ellenére is a hazai kreatív gondolkodók ünnepe, és a néha kritikus közéleti kérdéseket feszegető óriás plakátoknak igenis helye van Budapest utcáin. Ezt támasztja alá az is, hogy az idei pályázatok száma megközelítette az ezret, azaz (legalább) ennyi ember ragadott photoshoppot és digitális tollat, hogy alkothasson valamit.

Mint az közismert - a helyszínválasztás ezúttal sajnos komoly nehézségekbe ütközött, aminek - a szervezők szerint - elsősorban a Városliget Zrt-re nehezedő politikai nyomás volt az oka, így a kiállítás költözni kényszerült. Egészen pontosan végül Zugló önkormányzata fogadta be a tárlatot.

IMG_20180921_112354_0.jpg

 

Az eredményhirdetésen éppen ezért jelen volt Karácsony Gergely, Zugló polgármestere, aki elmondta, hogy szerinte egy ilyen volumenű eseménynek továbbra is a Városligetben volna a helye, és nagyon sajnálja, hogy a Városliget Zrt. nem így “látta” ezt.

A zuglói helyszín ugyanis - az eddigi 18 alkalommal ellentétben - egyben azt is jelenti a kiállítás számára, hogy azt nem lehet éjjel-nappal látogatni, csak nyitvatartási időben. A zuglói önkormányzat egyfajta viselkedési kódex betartására is kéri a látogatókat, hiszen a tárlat ezúttal egy sűrűn lakott területen kapott helyet, egészen közel az Örs vezér téri pláza-komplexumhoz, az Őrs vezér útján található parkban.

A kiállítás témája ezúttal az “UNFAKE” (azaz “leplezd le a hamisítványt”) volt. Gyárfás Dorka - a sajtótájékoztató moderátora - utalt rá, hogy ez ebben az esetben nem csak a hazai és nemzetközi politikai életben tapasztalható “hírhamisítás”, mint jelenség tetten érését jelenti, hiszen a temérdek pályamű között - és a győztes plakátok között is - szép számmal akadtak olyan művek, amiknek nem volt aktául-politikai felhangja. 

IMG_20180921_112354_1.jpg
 

Ilyen, ihlető téma volt például a családon belüli erőszak (“Ahogy én szeretlek, nem szeret úgy senki”), mely különdíjat ért Sándor Bence számára, vagy éppen Sulyok Ábel műve, (“Rejtsd el a fájdalmadat”), amin - amolyan kelet-európai módi szerinti - csillogó villogó félmegoldásként - perzsaszőnyegekkel fedik be az M1-es kátyúit az autópálya építő munkások. Ez az ötlet egyébként harmadik díjat jelentett Ábel számára - aki - fun fact - egy térképészeti szoftver segítségével tervezte a plakátját.

Persze többségben voltak a magyar köz- és politikai életet kifigurázó pályaművek, így például a Mészáros Lőrincet superman jelmezben mutató “Stróman” című különdíjas plakát (Vajda Gyula munkája), vagy éppen Simó Kata a “Verseny” című munkája, amin - egy szellemes párhuzamot használva - úgy ábrázolt terhes nőket, hogy azokat egy a sporteseményeken megszokott dobogón helyezte el. (2. díj).

stroman.jpg

Az első díjas munka egy szintén tömegeket megmozgató témát jár körül. Béky Patrik és Tóth Dániel munkája a “Demagógia” címet viseli, és a plakát maga végtelenül egyszerű: egy számítógépes billentyűzetet ábrázol, amin az “S” az “O” és az “R” billentyűk már elkoptak, a többi betű pedig szinte érintetlen.

demagogia.jpg
 

Erre reagálva Bakos Gábor, az ARC egyik alapítója elmondta, hogy a kiállítás alkotói ezúttal is jeligés formátumban adhatták le a munkáikat, és azokat egy független zsűri szavazta végül meg, így bár kiállítás egyik főszponzora (az időközben Budapestről Berlinbe költözött) Open Society Fundation, a zsűrizés tőlük függetlenül, átláthatóan zajlott le - és így választották ki a fődíjas alkotást is. A jeligés rendszer egyébként azért is jó, mert  sok alkotó csak így és csak álnéven szeretnék publikálni a munkáit.

A kiállításnak egyébként idén van egy mellékkiállítása is, ez pedig a “Közös Halmaz Alapítvány” tárlata. Az óriásplakátok között, látszólag a semmibe vezető piros ajtók találhatóak, melyeket kinyitva a magyarságot a mai napig megosztó huszadik századi “traumákról” vannak mini-tárlatok. Az alapítvány célja ezzel, hogy közelebb hozza egymáshoz az ugyanarról a témáról másként gondolkodó embereket.

A 84 plakátot október 7-ig lehet megnézni, és október 10-ig szavazni is lehet rájuk. Az így a legtöbb szavazatot bezsebelő plakát készítői kapják a közönségdíjat.
 

(Közönségszavazni itt lehet 🙂)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram