Adobe Creative Cloud verziófrissítések - Tisztázzuk!


Meglehetősen felforgatta a nemzetközi és hazai állóvizet az Adobe bejelentése, melyben a Creative Cloud egyes verzióinak végleges lezárásáról döntött, egyszersmind kinyilatkozta azt is, hogy ezen verziók használata jogi aggályokat vethet fel.


A webes fórumokon a legkülönbözőbb összeesküvés elméletek kezdtek szárnyalni, logikát keresve egy látszólag logikátlan döntés mögött. Ebben a cikkben röviden azt vizsgáljuk meg, hogy miért történt ami történt.

Mindenekelőtt nézzük meg, hogy hogy is szól a bejelentés kifogásolt része? Az Adobe számunkra, mint disztribútor cég számára kiküldött hírlevelében (ez látott idejekorán napvilágot a Twitteren) a következőket írja:

“Azon felhasználók számára, akik még nem frissítették a Creative Cloud legújabb verziójára, már nem engedélyezett az alkalmazások bizonyos régebbi verzióinak használata, illetve az ilyen régebbi verziókat tartalmazó csomagok telepítése.

Kérjük, hogy ezek az ügyfelek (szervezetek) függesszék fel az alábbi táblázatban felsorolt nem engedélyezett termékek használatát, és haladéktalanul frissítsenek az engedélyezett verziókra.

Természetesen továbbra is megkapják az összes CC terméket, de fokozott képességekkel és biztonsággal.

Továbbá figyelmeztetjük a felhasználókat, hogy ezen Creative Cloud változatoknak a telepítése és használata esetlegesen jogsértő lehet egy harmadik fél szabadalmait illetően.”

 

unnamed_0.jpg

 

De mit is jelent ez ránk, felhasználókra nézve?

Mindenekelőtt azt szükséges tisztázni, hogy kik azok, akikre ez a szigorúnak tűnő szabályozás vonatkozik, mert nagyon úgy tűnik, hogy a felhasználók félreértik a közleményt.

Természetesen a Creative Cloud előtti szoftververziókat (Creative Suite 4-6) nem érinti ez a bejelentés. Az egyes CS verziók kifutási ideje egy előre meghatározott rend szerint zajlik, de mivel ezek a licenszek úgynevezett “örökös” változatok, azok a kifutási idő után is használhatóak maradnak.

A kifutás ezen változatoknál technikai dolog, konkrétan az aktivációs szerverek teljes lekapcsolását jelentik, azaz amikor a CS szoftverek “discontinued” státuszba kerülnek, nem lesz mód a további aktiválásukra.

A már feltelepített és aktivált változatok tovább fognak működni mindaddig, amíg a szoftver és hardverkörnyezet ezt megengedi.

Ha esetlegesen újra kellene telepíteni ezen szoftvereket, akkor ahhoz az Adobe oldaláról letöltött, aktiválás-mentes változatot kell használni, amivel - a korábbi verzió beregisztrálása után - továbbra is lehetőség van a Creative Suite elemeinek a telepítésére, tehát ezen régi szoftverek esetében nem történhet meg az, hogy az adott változatot nem lehet már újratelepíteni.

A Creative Cloud esetében más a helyzet. A szoftver első változata 2012-ben jelent meg és azóta technikailag ugyanaz a verzió fut Creative Cloud néven. Ez az évi egy (néha kettő) főverzió frissítéssel együtt számos egymás mellett futó változatot eredményezett, miközben mind a szoftvert futtató környezet (a MacOS és a Windows egyaránt) mind a szoftver elemei jelentős változáson mentek keresztül.

Gondoljunk csak bele, hogy egy 2012-ben feltelepített Creative Cloud még olyan, akkor haladó technológiának számító elemeket tartalmazott, mint az Edge, a Prelude, a Muse vagy a Flash CC, amik azóta már szintén régen nyugdíjba vonultak, vagy az első betűtől teljesen újra lettek gondolva - ráadásul ezeket a szoftvereket jó eséllyel még egy Windows 7-re telepítettük, amire azóta már jobbára szintén csak jó szívvel emlékezünk. 

Ez a múlt.

Ezzel szemben a Creative Cloud lényege éppen a jövő, a naprakészség: a kreatív szakma haladó trendjeinek követése, a folyamatos megújulás és az, hogy szakemberként mindig az iparág lehető legfrissebb lehetőségeinek a kiaknázásához alkalmas termék álljon a rendelkezésünkre. 

Ez pedig az a pont, ahol megérkezünk ahhoz a bizonyos jogi kitételhez.

Mint ahogy felhasználóként nem célszerű a  régebbi változatok által használt (esetenként kifutott) technológiák használata, ugyanígy az Adobe számára is felesleges ezen, sokszor harmadik féltől származó, idejétmúlt szabványok licenszelése.

Ez egy olyan alapvetés, amit, ha józan ésszel gondolkodik, el kell, hogy fogadjon minden Creative Cloud felhasználó. Éppen azért, amiért nem veszünk nyomógombos telefont (maximum a nagymamánknak) vagy mert nem csatlakozunk az internetre analóg modemmel, annak ellenére, hogy még kapható ilyesmi.

Az Adobe a mostani bejelentésével tulajdonképpen nem tett mást, mint, hogy egyetlen határozott csapással rendet vágott a jelenlegi káoszban, ráadásul úgy, hogy pontosan tisztában van vele, hogy a Creative Cloud előfizetők jelentős része már réges-régen nem használja a megnevezett CC változatokat, így ez az intézkedés nagyon keveseket érint valóban hátrányosan.

Ha valaki pedig az esetleges (és egészséges…) paranoia okán nem frissített eddig évről évre, azok számára továbbra is adott a lehetőség, hogy ne csak a legfrissebb 2019-es változatot használja, hanem a korábbi (esetenként több éves), kiforrott változatot.

A felhasználókban felmerülő kérdések ettől függetlenül teljes mértékben érthetőek: első olvasatra ők csak a vihart látják (a bilit, amiben zajlik azt nem), és talán ez esetben az Adobe kommunikációja sem volt éppen szerencsés.

Ugyanakkor manapság, amikor mindenhonnan a cyber bűnözőkről, ellopott felhasználói fiókokról és idegenek által lemerített bankszámlákról hallani, talán nem nehéz belátni azt, hogy az első és legfontosabb dolog a számítógépünk és online identitásunk megőrzése, amihez az egyetlen biztos útvonal a rendszeres szoftverfrissítéseken keresztül vezet: ha pedig már a vírusvédelmünket vagy az operációs rendszerünket rendszeresen frissítjük, miért ne tennénk meg ugyanezt az Adobe szoftvereinkkel is?

Na ugye! 😉
 

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram