Hasznos tanácsok kezdő és haladó grafikusoknak
A grafikusi munka nagyszerű hivatás, azonban valljuk be, vannak benne elég komoly buktatók. Ha valaki mégis meg tudja találni az egyensúlyt az ügyfelek kérései és a saját kreativitásának kiélése között, az nyugodtan elmondhatja, magáról, hogy szereti a munkáját. Daniel Stolle 10 éve van a szakmában, a creativblog.com-on megjelent cikkében pedig összeszedett néhány tippet, tanácsot, amelyet saját tapasztalatai alapján fogalmazott meg.
A grafikusok körében, főként a fiataloknál rengeteget beszélnek arról, hogy mindenkinek meg kell találnia a saját stílusát. Persze nem árt, ha az embernek van valami, ami a sajátja, azonban valljuk be, ha egy megbízó számára készítünk munkát, és az külön nem kéri, hogy az általunk gyakran alkalmazott stílust használjuk, akkor sokkal inkább érdemes a megbízó cég vagy márka stílusát felvenni.
Emellett Daniel szerint érdemes néha más grafikusok munkáit is megnézni, akár gyakorlásként lemásolni, így még szélesebb repertoárral rendelkezhetünk a későbbiekben.
Daniel szerint fontos, hogy legalább az ötletelés fázisában papírt és ceruzát ragadjunk. Szerinte sokkal szabadabban gondolkodik az ember ceruzával a kezében, mint amikor a monitort nézi, könnyebben jönnek az ötletek, és azonnal papírra is tudja vetni őket. A papírnak évezredes kultúrája van, ne felejtsük el azért, mert vannak újabb eszközeink.
Mindig jobbat, mindig a legújabbat. Daniel szerint a grafikusoknak nem kell állandóan követniük a legújabb trendeket. Ha megjelenik egy új verzió valamelyik grafikus szoftverből, vagy kijön egy új digitális rajtábla, az emberek azonnal azzal akarnak dolgozni, mert úgy gondolják, hogy többre lesznek képesek. Szerinte érdemes megválasztani a saját eszközeinket, amelyek a módszereinkhez leginkább fekszenek, és ezekhez akár hosszabb távon is ragaszkodni. Ő sem veti el az újabb dolgokat, azonban fontosnak tartja, hogy csak akkor használjuk őket, ha valóban szükségünk van rá, és valóban szebb dolgokat tudunk létrehozni velük.
Az idő a grafikusok egyik legnagyobb ellensége. Éppen ezért fontos, hogy csak olyan határidőket vállaljunk el, amelyeket valóban be tudunk tartani. Ha ezt nem alkalmazzuk, az csak kapkodáshoz vezet, ami gyengébb munkákat és rengeteg stresszt eredményez.
Mások munkáiból inspirálódni fontos és hasznos, azonban mások ötleteit teljesen ellopni egyáltalán nem az. Érdemes először egy vagy több saját ötlettel előállni egy-egy munka során, majd pedig ezek megvalósítása közben alkalmazni a máshonnan kapott ötleteket. Persze így is megtörténhet, hogy teljesen véletlenül olyat alkotunk, amihez nagyon hasonlót már létrehozott más, azonban ezt el kell fogadni, hiszen egy jó ötlet nem csak nekünk juthat eszünkbe.
Amikor Kurt Weideman a ’90-es évek elején újradizájnolta német vasúttársaság logóját, mai pénzre átszámolva 152.000 angol fontnak megfelelő német márkát kapott a munkáért. Akkor rengetegen felháborodtak ezen, mondván a munka alig pár óráig tartott, azonban azt senki nem vett figyelembe, hogy Kurt napokat töltött azzal, hogy az ötleteit prezentálja a vállalat különböző szintjein.
A nagyobb cégektől kapott munkák sokkal több ügyfélkapcsolattal járnak, és habár általában a honorárium is nagyobb, mindenképpen érdemes ezt is figyelembe venni, mielőtt az ember elvállal valamit.
Grafikusnak lenni nagyszerű dolog, ráadásul ha az ember közben odafigyel a munkát körülvevő dolgokra, akkor könnyedén kötheti összes a kellemest a hasznossal.
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.