3D Connexion SpaceMouse Pro teszt


„Amikor már azt hittem, elég gyorsan tudok dolgozni a 3D-s szoftveremmel, jött a SpaceMouse Pro, és rájöttem, milyen lassú voltam eddig.”


Akik nem a számítógép elé születtek, azokban valószínűleg még él az emlék, amikor először vették kezükbe az egeret. Sután fogtuk, rendkívül nehéznek tűnt a kezelése, és amikor végre sikerült rávinni a kurzort valamire, kattintáskor megcsúszott az egér, és valami másra klikkeltünk. Amikor azonban elsajátítottuk a kezelését, rájöttünk, milyen hasznos eszköz, és mennyire megkönnyíti a számítógép kezelését. Nos, ezt az élmény újra átélheti, aki először vesz a kezébe egy 3D egeret. De ne rohanjunk így előre, lássuk először, mi is az a SpaceMouse Pro. 
 
Egér, de mégsem az
 
Le kell szögezni, hogy habár a hivatalos meghatározás szerint is 3D egérről van szó, ez mégsem egér a szó megszokott értelmében. Az elnevezés alapján sokan tévesen azt gondolják, hogy ezzel az eszközzel kiváltható az egér használata, a valóságban azonban úgy fest a dolog, hogy munka közben a jobb kezünkben továbbra is a jól megszokott egerünket kell tartanunk, és a bal kezünk alá esik a 3D egér. A billentyűzet jobb híján középen foglal helyet, ám ha megfelelően kalibráljuk a SpaceMouse Pro-t, a billentyűkre csak szövegek beírásához lesz szükségünk.
 
 
Első benyomások
 
A dobozból kicsomagolva a prémium minőségű anyagok tűnnek fel először az embernek, már a tapintásán lehet érezni, hogy csúcsminőségű termékkel van dolgunk. Nem csak dizájnos a kivitelezés, de láthatóan az ergonómiára is sok gondot fordítottak a tervezők, már itt lehet tudni – ami később be is igazolódott –, hogy akár egy teljes napot is végigdolgozhatunk vele anélkül, hogy a kezünk elfáradna, vagy lehetetlen pózokba lenne kényszerítve.
 
A csomagban a SpaceMouse Pro-n kívül találunk még egy USB vevőegységet a vezeték nélküli használathoz, és egy töltőt. Az egér ugyanis vezeték nélküli, és akkumulátorral működik. Itt fontosnak tartom megjegyezni, hogy az egy hónapos teszt időszak alatt 52 százalékra sikerült lemerítenem az akkumulátort, pedig minden nap dolgoztam vele. Az üzemidőre tehát nem lehet panaszunk, mindazonáltal attól sem kell tartanunk, ha épp egy fontos munka közepén merülne le az akku, ugyanis töltés közben is zavartalanul dolgozhatunk tovább.
 
Space Navigator munka közben
 
Az első igazi meglepetés akkor éri az embert, amikor beüzemelés után hozzáér a SpaceMouse Pro közepén elhelyezkedő úgynevezett „space navigator”-hoz, ami leginkább egy nagy hangerőszabályzó gombhoz hasonlít. Igazából ez a lelke a készüléknek, ezzel lehet a 3D-s térben a modelleket mozgatni. (Valójában nem a modellek mozognak ilyenkor, sokkal inkább úgy érdemes elképzelni, mintha a képernyőnk egy kamera lenne, és azt mozgatnánk a 3D-s térhez képest.) Nem csak hihetetlenül érzékeny a space navigator, de olyan mozgásokra is képessé teszi a képernyőn látott 3D-s objektumokat, amiket a hagyományos eszközökkel csak igen nehézkesen lehet megoldani.
 
Engedtessék meg, hogy egy kicsit butaságnak tűnő személyes tapasztalatot is közbeszúrjak; első alkalommal olyan érzésem támadt, mintha nem is 3 dimenzió lenne, hanem több. Noha ez alapvetően sületlenség, de mentségemül szolgáljon, hogy a space navigator akár egyszerre képes mind a három mozgási módot (forgatás, mozgatás, zoomolás) produkálni, ami hirtelen összezavarja a felhasználót. Ez elsőre kifejezetten ijesztő, az embernek fogalma sincs, hogy fogja majd úgy koordinálni a space navigator mozgását, hogy a modell valóban úgy álljon, ahogy szeretné. Nos, meglepően könnyen! Alig 10-15 perc gyakorlás után rááll az ember keze és agya a SpaceMouse Pro-val való munkára. Én ugyan csak később vettem észre, de a space navigator érzékenysége a menüben állítható, így teljesen kezdőknek érdemes alaposan levenni azt, amíg meg nem szokják a 3D egeret. Az alábbi ábrán láthatóak a space navigator funkciói:
 
 
Jó tudni, hogy a space navigator minden egyes funkciója egyenként ki-be kapcsolható, és szükség esetén invertálható is, ezzel pedig – úgy gondolom – a 3D Connexion minden lehetséges igényt kielégített, ennél több beállítási lehetőségre nem is tudok gondolni.
 
A nyomógombok
 
A space navigator körül találhatók a készülék nyomógombjai, amelyek első ránézésre meglehetősen kevésnek tűnnek ahhoz, hogy általuk teljes mértékben kiváltható legyen a billentyűzettel való munka. Szerencsére azonban a készülék menüjében majdnem minden beállítási lehetőségünk megvan ahhoz, hogy személyre szabjuk a SpaceMouse Pro-t.
 
 
Kezdjük talán rögtön azzal, hogy az összes gomb (még a menüé is) újrakalibrálható, így egyedi billentyűkombinációval tudjuk ellátni mindegyik gombot, sőt még el is nevezhetjük a billentyűparancsainkat, hogy később könnyedén rátaláljunk. Az alábbi ábrán látható egy ilyen egyedi beállítás, magyar nevekkel ellátva.
 
 
Emellett rendelkezésünkre áll négy darab radial menü, amik egyenként négy különböző billentyűkombinációt tudnak kezelni. Ha például a SpaceMosue Pro felső számozott nyomógombjaihoz hozzárendeljük a négy radial menüt, máris 16 billentyűparancsot tudunk megjeleníteni. Ezáltal a billentyűzetre szinte egyáltalán nem lesz szükségünk munka közben. Íme egy példa a radial menü használatára:
 
 
Az pedig már csak hab a tortán, hogy az összes billentyű könnyedén kéz alá esik, és szinte azonnal megszokható, melyik hol van. A gombok benyomásához alig van szükség erőkifejtésre, ugyanakkor munka közben pihentethetjük is a kezünket rajtuk, szinte esélytelen, hogy véletlenül benyomódjon valamelyik.
 
Ha több szoftverrel dolgozunk...
 
Amellett, hogy a SpaceMouse Pro felismeri a 3D szoftvert, amiben dolgozunk, képes egyéb programokat is kezelni. Nagyban megkönnyítette például a munkámat, hogy amikor Cinema 4D-ből átléptem Photoshopba, a készülék felismerte azt, és javaslatot tett a nyomógombok átkalibrálására addig, amíg Photosopban dolgozom. Ilyenkor a felhasználónak semmi más dolga sincs, csak elfogadni egy OK gombbal a javaslatot, és máris használhatja a Photoshopot és a SpaceMouse Pro-t együtt.
 
Ugyanakkor a 3D egeret akkor sem kell letennünk, amikor épp nem dolgozunk, számos egyéb program kezelésében ki tudja venni a részét, akár még honlapot is böngészhetünk vele. (Bár ez utóbbi még mindig kényelmesebb a hagyományos egérrel.)
 
Előnye, hátránya
 
A 3D Connexion SpaceMouse Pro legnagyobb előnyét talán említeni sem kell. Azáltal, hogy a space navigator önmagában alkalmas a 3 dimenziós modell mozgatására és forgatására az összes lehetséges irányban, és hogy egyszer sem kell lenézni a billentyűzetre munka közben, lényegesen lerövidíti a munkaidőt. A modellezési szakaszban több tesztet elvégezve körülbelül a munkaidő negyedét tudtam megspórolni SpaceMouse Pro-val, ami egy 8 órás munkanapnál máris 2 órát jelent, amit másra fordíthat az ember. És mivel az idő pénz, nyugodt szívvel kijelenthetem, hogy a SpaceMouse Pro egy jó befektetés, ami visszahozza az árát, és hasznot termel a vállalkozásnak.
 
Próbáltam hátrányt is találni a készülék használata közben, de nagyon nehezen ment. Az egyetlen, amit negatívumként fel tudok hozni, hogy a menüben nincs lehetőség különböző profilok elmentésére. Mivel modellezés közben más billentyűparancsokat használunk, mint például textúrázás, vagy bevilágítás közben, így jó lett volna előre beállítani például „modellezés” név alatt egy profilt, ami csak az adott munkafázis billentyűparancsait használja, és a többi munkafázishoz is egy-egy külön profilt, hogy ne kelljen mindig átkalibrálni a nyomógombokat. Bár azáltal, hogy előre elmenthetünk billentyűkombinációkat egyedi nevekkel ellátva, a manuális átkalibrálás is körülbelül 4-5 perc, tehát igazi fogást nem találtam a SpaceMouse Pro-n.
 
Akinek a 3D egy olyan hobbi, amivel időnként elüti az időt, annak ez a készülék csak egy drága kiegészítő lesz. Annak viszont melegen ajánlom, aki napi szinten használ valamilyen 3 dimenziós szerkesztő szoftvert, és fontos számára a határidők betartása. Akinek a 3D a szakmája, annak nem hiányozhat az eszköztárából a SpaceMouse Pro.
 
Demeter Kornél

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram