Adobe audio-video termékek együttműködése

Sokszor vágyakozó szemmel, elvarázsolva néztük az előadások folyamán az Adobe előadóit vagy marketing- és bemutatóvideóit, ahol játszi könnyedséggel kezelik a videós termékeket, egyik programból a másikba mozgatnak anyagokat egyetlen mozdulattal, szerkesztenek, vágnak és mindezt úgy, hogy visszatérve az eredeti programba, azonnal érzékeljük a változásokat. Felbuzdulva tapasztalatunkon, mi is rohantunk kipróbálni a frissen látottakat, de általában nagy csalódás ért benünket, mivel nem tudtuk ugyanazon eredményeket produkálni, amiket pár órával előtte "látni véltünk". Nem csalás, nem ámítás, az audio-video termékek tényleg együttműkönek egymással, csak kicsit több odafigyelést és pontos beállításokat igényelnek az elején. Mit is kell akkor tennünk ha ezekből a programokból a legtöbbet szeretnénk kihozni? Pár pontban tekintsük át a legfontosabb lépéseket:

  • Telepítés: Már a telepítés folyamán fontos odafigyelnünk a helyes sorrendre, ugyanis ha pl. az Adobe After Effects programot a Adobe Premiere Pro után telepítjük, az előbbibe nem fog belekerülni a Premiere Pro projektfájlok megnyitásához szükséges plug-in. Ha ilyen problémával kerülünk szembe, az After Effects telepítése után telepítsük újra a Premiere Pro szoftvert. Tehát a helyes telepítési sorrend:

    1. Adobe After Effects
    2. Adobe Premiere Pro
    3. Adobe Audition
    4. Adobe Encore DVD
    5. Adobe Photoshop
  • Kiterjesztések helyes beállítása: Mindenképpen ügyeljünk arra, hogy az Adobe által leggyakrabban használt fájlfomátumok alapértelmezésben az Adobe programjaira legyenek irányítva. Ezt a legkönnyebben úgy tudjuk ellenőrizni, ha megnyitjuk az Intézőt és ott kiválasztjuk a Eszközök / Mappa beállításai menüpontot, majd a Fájltípusok fül alatt ellenőrizzuk a kiterjesztésekhez rendelt alapértelmezett programokat. (Erre azért van szükség, mert sok más általunk használt program megváltoztathatja ezen beállításokat). Kiterjesztések amelyeket érdemes ellenőrizni: PSD, TIFF, JPG, BMP - Adobe Photoshop WAV, CEL, MP3 - Adobe Audition Ha ezen kiterjesztések helyesen vannak beállítva, működni fog az Adobe programokból kiadott Edit Original parancs.
  • Adobe Premiere Pro - Adobe After Effects együttműködés: A Premiere Pro és az After Effects programok nagyszerűen tudnak együttműködni, pedig mindkettőt a film elkészítésének más-más munkafázisában használjuk. A videószerkesztéshez használjuk a Premiere Pro szoftvert, míg a videós utómunkálatokhoz és speciállís hatásokhoz az After Effects programot. Legkönnyebben úgy tudunk dolgozni, ha a digitalizálást, szerkesztést, vágást, feliratozást elvégezzük a Premiere Pro programban, elmentjük a projektfájlt, majd megnyitjuk az After Effects-ből. Ilyenkor az eredeti projekt nem kerül módosításra, tehát teljesen átkonvertálódik az After Effects AEP formátumára, ez azonban egyúttal azt is jelenti, hogy ezután nincs visszalépési lehetőség a Premiere Pro-ba. Ha mindezek után változásokat eszközölünk a projekten (azaz speciális hatásokat használunk), a kész munkát az After Effects programból rendereljük ki, így innen nyerjük majd a végterméket is. Ha a Premiere Pro projekt csak egy részére szeretnénk speciális hatásokat használni, érdemes ezt a részt a Premiere Pro programban külön sequenciára helyezni. Ha ezt később megnyitjuk az After Effects-ben, csak ezzel a sequenciával dolgozzunk. Miután kész vagyunk, nincs más dolgunk, mint kirenderelni (tömörítetlen AVI formájában, és vigyázzunk, hogy be legyen kapcsolva az Embed Project Link pipa!) és beimportálni a kész AVI fájlt a Premiere-be, majd ott az adott sequencián kicseréni a nyers fájlokat a renderelt speciális hatásokkal teli fájlra. Ha bármit változtatni szeretnénk, válasszuk az Edit Original parancsot, melynek következtében a videófájl betöltődik az After Effects-be, így elvégezhetjük rajta a szükséges módosításokat. Ezután ugyanarra a névre mentsük rá (rendereljük) a videót, ami be van linkelve a Premiere Pro programba. A render végeztével használjuk az ALT-TAB billentyűkombinációt a Premiere-ben es láss csodát, már (természeresen) a módosított AVI fájl kerül lejátszásra.
  • Adobe Premiere Pro - Adobe Audition együttműködés: Ahogy az After Effects együttműködik a Premiere Pro-val, az Audition programmal is ugyanúgy lehetőségünk nyílik az Edit Original parancs használatára - (természetesen) zenei fájlok esetében. Ha elsőre nem megy, érdemes szétválasztani a videót a hangfájltól a Premiere Pro-ban (jobb klikk, majd Unlink Audio and Video). Ezek után ha kiadjuk az Edit Original parancsot, az Audition meghívja a WAV fájlt, amit ily módon máris szerkeszthetünk. Ha kész vagyunk, arra kell ügyelnünk, hogy visszalépjünk a Multitrack View nézetbe (természetesen beimportálva a hanganyagot a CTRL+A, majd a CTRL+ M billentyűkombinációkkal). Ezután válasszuk ki a Fájl / Export / Audio parancsot és jelöljük ki a Save extra non-audio information négyzetet. Ha ezeket a kritériumokat betartjuk és odafigyelünk a progamok követelményeire, kényelmesen használhatjuk az audio-video termékeket és kiaknázhatjuk a csomagban rejlő összevont energiákat.

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram