Egyre újabb ágazatok, műfajok rendezkednek be az e-book teremtette nagy világkönyvtárba.
Jelenleg a tankönyv piac elektronizációja kapja a legnagyobb figyelmet, de egyre több fény esik az olyan szegmensekre is, mint például a sportkönyv, a klasszikusok csomagba rendezése, vagy a képregény megújulása.
Az egyik legizgalmasabban változó terület a gyerekkönyvek piaca. Az egész könyvforgalom szempontjából is jelentős ügyletről van szó. A hazai könyvforgalom 16, 6 százalékát adja ez a tematika. Meddig olvasnak még nyomtatott könyvet a csöppségek? S ha váltanak digitálisra, milyen eszközre? Az egész könyvipart világszerte ez a kérdés foglalkoztatja. Ennek megfelelően a kiadók, illetve az olvasáskutatók tudományos szervezetei folyamatosan monitorozzák a fejleményeket és igyekszenek hírt adni a változásokról.
A KiteReaders (Publishing Platform for Children’s eBook) infografikán prezentált felvetései azt kutatják, min olvasnak szívesebben a gyerekek a két lehetőség közül: e-reader-en vagy iPad-en? Infografika elérhető itt is.
Mi tagadás, kicsit keveri a fogalmakat az ábra. Szembeállítja az eBook fogalmát a book applikációval. Valójában van átjárás a két megvalósítási forma között, de most tekintsünk el ettől. Például az iPad-en természetesen nem csak book applikációkat lehet olvasni, hanem ePub text alapú könyveket is. A fogalmakról annyit:
az eBook ebben az értelmezésben úgy szerepel, mint tartalom, amit e-readeren olvasunk többnyire. (Lehet PC-én, sok máson is.) Hozzákapcsolja az ePub-ot (a NOOK alatt lévő ePib elírás) és a Kindle saját (az ePub3 ott durva hiba) formátumát;
book applikáció azt jelenti ez esetben, hogy a könyv (bár jelentősek a szövegelemek is) mozgó ábrákkal, effektekkel (zajok, mozgás-és helyérzékelés, stb), videókkal, játékokkal, interaktív bekapcsolódási lehetőségekkel készült. Ennek megfelelően nem is játszható le e-reader-en. Média képeskönyvnek is lehetne nevezni applikáció helyett, így hamarabb érthető, miről is van szó.
Konkrétan a táblázatból kiderül: az applikáció olcsóbb, mint az egyszerű könyv. Hogyan magyarázható ez? Hiszen nyilvánvaló, hogy legalább négyszer-ötször több színvonalas közreműködője van az app.-nak, mint a könyvnek. A megírási, szerzői díj is inkább a szövegesnél lehet olcsóbb, mint a filmsikerekből lebontott képeskönyvek esetében. Mi bújhat a fordítottnak tűnő árazás mögött? Nem tudok másra gondolni, mint arra, hogy az app.-ból nagyságrendekkel többet tudnak eladni, így alacsonyabban tarthatók az árak.
A mennyiségeknél maradva: elgondolkodtató, hogy a 2010-es induláshoz képest az eladott könyv applikációk száma drasztikusan csökkent a más műfajú applikációkhoz (játék, operációs app.-ok, térképek, útikalauzok, stb.)képest. A lejtmenet ijesztően meredek: az apadás egyharmad. Megint igazolódik: a könyv belépőnek jó, de tartani a szintet, az már nehezebb dió. Gondoljunk az Amazonra: könyvekkel kezdte, ma a világ legnagyobb online plázája. A hazai Bookline is ide sorolható. Az eredeti könyves vonalból mára Shopline lett.
A csökkenő média képeskönyv vásárlások ellensúlyaként ott függ, hogy viszont az összes gyerek e-book forgalom 68 százaléka az Amazonon bonyolódott. Drágább, és kevésbé látványos könyvműveket adnak a kicsinyek kezébe a szülők, a nagyszülők? Ez lehet jó hír az tartalom-követő, csattogás helyett (az iPad könyv folyton effektál zörejt, kocsigyorsulást, pisztolylövést) elmélyülést váró olvasók nevelése szempontjából.
Régen volt az a mondás, hogy „kés, villa, olló, nem gyerek kezébe való!” Az iPadre is igaz ez? A párhuzam annyiban ül, hogy az iPad-et szokták nevezni az informatika svájci bicskájának, többfunkciós használhatósága miatt is.
A táblázat végén összehasonlítják a két eszközt. Az iPad a kimutatás szerint nem a folyamatos olvasásra van konstruálva, szemben az e-readerrel. Az applikációk piaca néhány világsikerre épül, a Kindle viszont hatalmas választékot nyújt.
A tudást a szülők, a család adja tovább első kézből. Ez ma sincs másképp. Csak változott a kifejezésmód: nem első kézből, hanem első gépből.
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.