Meglepően nagy arányban utasította el az Európai Parlament a kalózkodás kérdésével is foglalkozó ACTA-t.
Az Európai Parlament nem ratifikálta a Hamisítás elleni kereskedelmi megállapodást (ACTA, a tervezet magyarul itt olvasható el), ami azt jelenti, hogy a tervezetet egyik tagországában sem lehet bevezetni.
Bár korábban biztosnak tűnt, hogy az EP rábólint a tervezetre (az EU és a tagállamok januárban aláírták azt), a testület végül 478 igennel, 39 nem ellenében szavazta le a tervezet ratifikálását. Az ACTA ötlete öt éve merült fel, az USA és Japán javaslatára egy olyan törvénytervezet jött volna létre, amely nemzetközi szinten segít kezelni a hamisítást illetve a szerzői jogsértéseket – ebben pedig természetesen az interneten terjedő kalózmásolatok is benne foglaltattak (illetve foglaltatnak).
Bár a tervezet az előkészítési fázisban elvileg titkos volt, a kiszivárgott információk alapján tudni lehet, hogy az eredeti tervezet brutális szigorral lépett volna fel – a határátlépésnél a hivatalnokoknak lehetőségük lett volna például mindenféle különösebb ok nélkül, szúrópróbaszerűen az elektronikai eszközökön illegális tartalmakat (zenéket, filmeket) keresni, az internetszolgáltatókat pedig kényszeríteni lehetett volna arra, hogy a jogsértő tevékenységet folytató felhasználóknál lekapcsolják az internetet. Ezek végül nem kerültek be a tervezetbe, ugyanakkor a végleges változat is éles vitákat generált; az ACTA szerint például mindenképpen bűncselekmény a DRM megkerülése, de vitatott annak módja is, ahogyan a tervezet szerint a jogtulajdonosok elmaradt profitját számolni kell.
Az EU elutasítása minden esetre az ACTA teljes bukását vetíti előre, az legalábbis valószínűtlen, hogy a további nyolc ország közül az EU visszautasítását követően is lesz legalább hat, amelyik ratifikálni is hajlandó. Az ACTA egyedüli mentsvára az lehet, ha az USA törvénybe foglalja a rendelkezéseket, ugyanakkor a választások közelsége valamint az a tény, hogy a kormány a SOPA/PIPA esetével már megégette magát, ezt valószínűtlenné teszik.
(Geeks.hu)
Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.