Magyar könyvek az Amazonon, az iTunes iBookstore-ban


A globális könyvkombinátok – Amazon, iTunes – a vásárlók irányába nagyon készségesek, fogyasztóbarátok. De mi a helyzet a könyvkiadókkal, szerzőkkel, főleg abban az esetben, ha nem USA-beli, vagy más nagy angol nyelvű ország cégéről van szó? Mi történik egy olyan magyar könyves vállalkozással, amelyik nem akar lemaradni a trendekről, és fontosnak tartja, hogy a vezető könyvterjesztői portálokon is kínálja a könyveit?


Ma már a magyarul olvasók nemcsak Európa kárpáti szegletében élnek, a világ minden táján szívesen vesznek kezükbe hazai könyvet a messzire vetődődtek. Az e-book pedig valóban határtalan, a magyar művek – akár klasszikusok, akár frissek – nagyon keresettek, a glóbusz minden pontján rákoppintanak a magyar szerzők írásait feltáró linkekre.

Sok nehézségről hallani, értetlenségről a szuper-könyvhatalmak részéről. Mi a valós helyzet? Néhány konkrét tapasztalat alapján csak körvonalazni szeretném a problémakört. Megoldások is felvillannak, a jelen poszt célja azonban inkább a figyelemfelkeltés. Az a kérdés: van-e a magyar könyveknek esélye a globális portálokon, azokon a felületeken, ahol a könyvterjesztés jelentős része realizálódik?

Amit kapásból általában tud a szakma: a magyar nyelvvel eltérően foglalkoznak a nagy portálok. A legegyszerűbb eset: az iTunes, és a Smashwords minden további nélkül fogad magyar elektronikus állományokat, nincs gond. Megoldott a sajátos magyar karakterek kezelése is (nem rögtön, kell hozzá szakmai rutin, de kivédhető probléma). Viszont az Amazon nem vállalja a magyar nyelvűséget, magyar e-könyveket nem lehet feltölteni a portálra.  Itt rögtön egy megjegyzés: többen beszámoltak róla, és mi is kipróbáltuk, ügyeskedésel azért néha sikerül magyar e-tartalmat is felküldeni és piacra bocsátani. dez nem üzletszerű, nem professzionális. Az Amazon nagyon határozottan és felsorolásszerűen megadja azokat a nyelveket, amelyek nála számításba jönnek. (Az már külön érdekes, hogy az angol mellett milyen nyelvek szerepelnek a listán, korántsem a nyelvet használók száma az alap.)

A magyar e-könyvek esélye tehát adott az iTunes-on, és más nagy portálokon, de az Amazon-on még várni kell a lehetőségre. Egészen más a helyzet a nyomtatott könyvek piacán. Ott éppen fordított a szituáció: az iTunes nem árul printet, az Amazon viszont igen, köztük magyar könyveket is, kiadói megkeresésre reagálnak. Első rátekintésre is látszik, hogy van fent magyar nyelvű nyomtatott kiadvány. (Nyelvre külön nem lehet keresni, de néhány alap-név beütése biztos recept: Jókai, Mikszáth, Vörösmarty biztos ad találatot, ha van magyar állomány. Ez működik az Amazon tesztelésénél is: „Maurus” és Mór Jókai bőven van fenn a portálon.

Az is látható némi vizsgálódás után: a világ legnagyobb globális kereskedelmi portálja könyvkínálatában kevés magyar könyv szerepel. Meglepő egyébként, hogy mennyi antikvár könyvet kínálnak. (Kevésbé eufemisztikusan: used book. )

Kísérletezés, próbaprojektek nyomán stabil, biztonságos, az egész világra kiterjedő szállítási logisztikai háttér megszervezésével a magyar e-kiadó, a Publio megkezdte a könyveinek forgalmazását az Amazonon is. A könyvek feltöltése folyamatosan zajlik, a szerzőkkel történő egyeztetés mellett.

A feltételekről röviden: az Amazon a könyvek árusítását havi díjhoz köti, ez független a forgalomtól. Ezt a licenszdíjat egy szélesebb kiterjedésű szerződés megkötésével a kiadóknak módjuk van átalánydíjban rögzíteni. Ez a lehetőség megnyitja az utat a jelentősebb mennyiségű könyvforgalmazás előtt. Számolni kell még azzal is, hogy az Amazonnal való szerződéshez több nemzetközi előírásnak szükséges megfelelni pénzügyi és adózási szempontból.

A könyvek terjesztése globális, a földgolyóbis minden pontjára kiterjed. A szállítás költségeit természetesen a vevőnek kell állnia, a logisztika díját a könyv árával együtt kell megtéríteni. A csomagszállítást a forgalmazó könyvkiadó szervezi meg, szabadon választhat a különböző csomagküldő vagy postai szolgáltatók között.

A világ legnagyobb online kereskedelmi portálja, azon belül a legjelentősebb könyvforgalmazója a Publio kiadásokat, és a Publio szervezésében más kiadók print műveit fogadja és kínálja március elsejétől az egész világra kiterjedően.

(Könyvkonnektor)

Figyelem! A tartalom legalább 2 éve nem frissült! Előfordulhat, hogy a képek nem megfelelően jelennek meg.

Copyright © 2023 Trans-Europe Zrt. Minden jog fenntartva.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram